Berlín čekají opakované volby. Budou vzorové, slibuje město

Loňské regionální volby v Berlíně se budou kvůli chaosu opakovat. Vedení německé metropole nyní opakovaně ujišťuje, že 12. února 2023, kdy se nové hlasování koná, město předvede vzorové volby. Dokázat to chce nejen místním obyvatelům, ale i světu - do Berlína totiž pozvalo mezinárodní pozorovatele. 

Město se také po výtkách rozhodlo, že se soustředí výhradně na volby do berlínské Poslanecké sněmovny; doprovodná referenda se konat nebudou. S hladkým průběhem hlasování budou úřadům pomáhat desítky tisíc dobrovolníků.

Volby v Berlíně loni v září skončily fiaskem a město čelilo tvrdé kritice, že nezvládlo spojit hlasování ve spolkových a regionálních volbách s místními referendy. K problémům tehdy výrazně přispělo i souběžné konání maratonu, kvůli kterému byly ve městě rozsáhlé uzavírky. Před volebními místnostmi se tvořily dlouhé fronty, ve kterých lidé čekali na možnost odevzdat hlas i po oficiálním konci voleb. V místnostech chyběly hlasovací lístky, problémy byly i s volebními seznamy a samotnou organizací hlasování. Někteří lidé dokonce nemohli z různých důvodů vůbec hlasovat.

Berlínský ústavní soud volební dění označil jako nepřijatelné a nařídil kompletní zopakovaní regionálních voleb. Z části se budou v metropoli opakovat i spolkové volby, ty se ale uskuteční v jiném termínu.

Loňských problémů si povšimla i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která měla v Berlíně čtyři pozorovatele. O chaosu rovněž psala světová média, proto si nyní Berlín chce napravit pověst. To, že volby město umí, chce dokázat také zahraničním pozorovatelům. Pozvánky Berlín předal mimo jiné Radě Evropy a také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zájem o účast těchto pozorovatelů měl nový šéf berlínské volební komise Stephan Bröchler, kterého podpořila jak berlínská senátorka pro vnitro Iris Sprangerová, tak německé ministerstvo zahraničí.

To, že Berlín pozval na volby zástupce OECD, kteří jinak sledují hlasování v autoritářských zemích, jízlivě komentoval deník Die Welt. Ten se také pozastavil nad tím, že město se z loňských chyb vůbec nepoučilo. "V novém termínu sice nebude maraton, ale Berlín by chtěl přidat hlasování v klimatickém referendu," napsal deník.

Před spojením regionálních voleb a referenda důrazně varoval i Bröchler, podle kterého by to řádný průběh hlasování ohrozilo. Dvojí hlasování by podle něj bylo problémem nejen organizačním, ale i technickým. Například tiskárny by mohly podklady pro hlasování dodat až koncem prosince, ačkoli poštovní hlasování začíná už 2. ledna.

Vedení města se nakonec rozhodlo doporučení vyslyšet a referendum o tom, zda by se měl Berlín do roku 2030 stát klimaticky neutrálním, přesunout na konec března. To se ale nelíbilo Zeleným, kteří v metropoli vládnou společně se sociální demokracií (SPD) a postkomunistickou Levicí. Výhrady měla i iniciativa, která pro referendum sbírala podpisy. Iniciativa se totiž obává, že referendum mimo termín regionálních voleb nebude mít příliš velkou účast.

Bröchler nyní nepochybuje, že opakované volby skončí organizačním úspěchem. Za správné rozhodnutí označil to, že volby nebudou doprovázet další akce. Řekl také, že ve volebních místnostech bude dostatek hlasovacích lístků a že dodávky z tiskáren jsou již zajištěné. Voliči budou mít k dispozici více kabin, takže na úpravu hlasovacích lístků nebudou muset lidé čekat v dlouhých frontách. Důraz komise věnuje i na lepší proškolení personálu.

Pracovníků ve volebních místnostech bude mít Berlín dostatek. Komise si za cíl stanovila získat 43.000 dobrovolníků. Zájem veřejnosti byl ale mimořádný a již v polovině prosince nábor skončil, protože se přihlásilo přes 50.000 lidí. To podle Bröchlera jasně dokazuje odhodlání Berlíňanů uspořádat úspěšné volby.

Zda volby organizačně úspěšné opravdu budou, to se ukáže v neděli 12. února. Sociálnědemokratickou primátorku Franzisku Giffeyovou ale může opakované hlasování stát funkci, protože SPD je v metropoli v průzkumech veřejného mínění až třetí za Zelenými a konzervativní Křesťanskodemokratickou unií (CDU).

Související

Složený snímek bolidu z videozáznamu pořízeného videokamerou na stanici Frýdlant v Čechách.

Země se u Berlína srazila s planetkou 2024 BX1

Podíl astronomů z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR na vysvětlení tohoto vzácného případu je především v pozorování tohoto velmi výjimečného typu tělesa ještě před jeho srážkou, jehož podstata se ukázala ovšem až po jeho vlétnutí do atmosféry ze světla, které jsme zachytili našimi přístroji, a byla poté potvrzena nalezením meteoritů v oblasti, kterou jsme přesně určili.

Více souvisejících

Berlín Německo

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 1 hodinou

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 3 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Zelenskyj popsal Stoltenbergovi, jak Ukrajině uškodilo zpoždění dodávek pomoci

Rusko využívá zpoždění dodávek západní vojenské pomoci na Ukrajinu k ofenzivě, upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během pondělní tiskové konference. Kyjev dnes navštívil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy