Návrat do éry nacismu? V Berlíně se na domě Židovky objevila Davidova hvězda

Současné napětí v rámci izraelsko-palestinského konfliktu se tím nejhorším možným způsobem přenáší i do Evropy. Osmadvacetiletá Berlíňanka s židovskými kořeny našla ve čtvrtek na vchodových dveřích Davidovu hvězdu, kterou v minulosti označovali židovské nemovitosti nacisté. 

Osmadvacetiletá žena si nepřála zveřejnění jména, protože se poprvé v životě obává o své bezpečí. "Byla jsme šokovaná a vyděšená, když jsem ve čtvrtek večer přišla domů," citoval její slova pro Morgenpost izraelský deník Jerusalem Post.

Protože si zprvu nebyla jistá, zdali nejde o náhodu, obešla okolí, aby zjistila, zdali se Davidova hvězda neobjevila i na dalších budovách či dveřích. Když se ukázalo, že nikoliv, rozhodla se obrátit na policii. 

Žena vypověděla, že strážci zákona pro ni sice měli pochopení, ale moc velkou pomoc nenabídli, protože berlínská policie se potýká s personálními problémy. Přesto jí především poradili, aby odstranila graffiti ze dveří. Obavy z toho, že by se mohla stát terčem pro přívržence hnutí Hamás, ji ale neopustily.  

Policie potvrdila, že zahájila vyšetřování případu, kterým se zabývá oddělení starající se o činy s politickým podtextem. V Berlíně došlo v posledních dnech k posílení ostrahy židovských institucí.

Nynější izraelsko-palestinský konflikt vypukl minulý týden v sobotu, kdy radikálové z hnutí Hamás vpadli z Pásma Gazy do Izraele a v příhraničních oblastech vraždili či brali rukojmí. Izrael eviduje do této chvíle přes 1300 obětí, převážně jde o civilisty. Podle nedělních údajů palestinského ministerstva zdravotnictví již v Gaze zemřelo 2329 osob. Přes 9700 lidí zároveň utrpělo zranění.

Související

Více souvisejících

Policie Německo Berlín Německo židé

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy