Pohřeb bývalého francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka, který zemřel ve čtvrtek v 86 letech, se uskuteční v pondělí večer na pařížském hřbitově Montparnasse. Informují o tom francouzská média s odvoláním na Chirakovu rodinu. Obřad bude soukromý.
Veřejnost se s bývalou hlavou státu bude moci rozloučit v neděli odpoledne při pietě v pařížské Invalidovně, kde bude vystavena rakev se Chirakovými pozůstatky, oznámil Elysejský palác.
Do prezidentského sídla od čtvrtečního večera podle agentury AFP proudí davy lidí, aby se podepsaly do kondolenční knihy. To bude možné až do neděle. Na pondělí pak prezident Emmanuel Macron vyhlásil státní smutek.
Ze světa i z Francie mezitím přicházejí další reakce na úmrtí bývalého starosty Paříže a prezidenta z let 1995 až 2007, jehož dnes premiér Édouard Philippe označil za "Francouze v pravém smyslu slova".
Chiraka si připomněli například Japonci, neboť politik byl známý svou láskou k jejich zemi a sportu sumó.
Shiraku! Japan mourns death of former French president #Chirac, sumo ultra-fanhttps://t.co/UuU2IkBZzP pic.twitter.com/genoacjygE
— AFP news agency (@AFP) September 27, 2019
Zpráva o úmrtí někdejšího francouzského prezidenta se objevila na titulních stranách všech japonských deníků, včetně těch sportovních, všímá se francouzský tisk.
Muzeum kmenového umění na pařížské třídě Quai Branly, které Chirac založil, nebude na počest bývalé hlavy státu deset dní vybírat vstupné.
Související
Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu
"Sbohem a děkujeme, pane Chiraku." S exprezidentem se loučili státníci z celého světa
Jacques Chirac , Francie , Paříž , Japonsko
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 26 minutami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 1 hodinou
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 1 hodinou
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 2 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 3 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 4 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
včera
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
včera
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
včera
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
včera
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
včera
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
včera
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
Záhadu neznámého muže, jehož si policisté převzali na začátku týdne v Krkonoších, se podařilo objasnit. Potvrdila se domněnka strážců zákona, že se jedná o cizince. Policie o tom informovala na webu.
Zdroj: Jan Hrabě