Jacques Chirac

Ilustrační foto

"Sbohem a děkujeme, pane Chiraku." S exprezidentem se loučili státníci z celého světa

Francouzští i zahraniční politici se dnes na zádušní mši v pařížském kostele Saint-Sulpice naposledy rozloučili s Jacquesem Chirakem, prezidentem Francie z let 1995 až 2007. Pařížský arcibiskup Michel Aupetit Chiraka označil za srdečného muže, který v sobě měl opravdovou lásku k lidem. Obřadu se zúčastnilo kolem 80 zahraničních osobností včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či exprezidenta Spojených států Billa Clintona, uvedla agentura AFP.
Francie, ilustrační foto

Poslední rozloučení se Chirakem: Na mši se očekává sto zahraničních politiků

Dnem národního smutku se dnes Francie loučí se svým prezidentem z let 1995 až 2007 Jacquesem Chirakem. Jeho rodina a blízcí ráno uctili jeho památku komorním obřadem v pařížské katedrále Saint-Louis-des-Invalides. Na polední zádušní mši v kostele Saint-Sulpice se očekává mimo jiné stovka zahraničních politiků včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, napsal deník Le Monde.
Marine Le Penová

Francie drží smutek za Chiraka. Proč Le Penová nepřijde na zádušní mši?

Ve Francii dnes vládne státní smutek za zesnulého bývalého prezidenta Jacquesa Chiraka, který zemřel minulý čtvrtek ve věku 86 let. Pietních akcí se zúčastní domácí politici včetně prezidenta Emmanuela Macrona i státníci ze tří desítek zemí. Českou republiku zastoupí předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.
Francie

Tisíce lidí se loučily se Chirakem (†86), dorazili i uprchlíci "boat people"

Tisíce a tisíce lidí v neděli proudily do pařížské Invalidovny, aby vzdaly čest bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi. Neodradil je déšť ani několikahodinové čekání. Elysejský palác oznámil, že Invalidovna zůstane otevřená celou noc na pondělí, dokud zde budou čekat lidé, kteří se chtějí s bývalou hlavou státu rozloučit.
Chirac, Jacques

Komentář: Jacques Chirac - nejvíce charismatický státník Evropy?

KOMENTÁŘ - Celý svět včera krátce po poledni zasáhla tragická zpráva o úmrtí někdejšího francouzského starosty Paříže, premiéra a prezidenta Jacquese Chiraca, v den smrti mu bylo 86 let. Chirac je dodnes mnohými kolegy a dalšími odborníky považován za velice uznávanou osobnost vysoké francouzské politiky, vždy byl respektovaným státníkem na domácí i zahraniční půdě a skvělým řečníkem, který si dokázal získat pozornost i srdce nejen francouzské společnosti. Rodina veřejnosti sdělila, že exprezident zemřel přirozenou smrtí a „pokojně.“ Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vzdal zesnulému prezidentovi čest a prohlásil, že Evropa ztratila „skvělého státníka“ a že on samotný ztratil i „skvělého přítele.“
Angela Merkelová, německá kancléřka

Úmrtí Chiraca zasáhlo celý svět. Hold mu vzdávají Merkelová i Putin

Francouzský exprezident Jacques Chirac se v den své smrti dočkal uznání od celé řady francouzských politiků a světových státníků, kteří na někdejším šéfovi Elysejského paláce oceňují zejména jeho oddanost Francii. Jeho nástupce ve funkci prezidenta Nicolas Sarkozy prohlásil, že s Chirakem dnes zmizela část jeho života. Podle dalšího francouzského exprezidenta Françoise Hollandea přišla Francie o státníka.
Václav Klaus

Zeman měl Chiraca za silného prezidenta, ocenil ho i Klaus

Prezident Miloš Zeman považoval bývalého francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca za schopnou a silnou hlavu státu. Pošle do Francie kondolenci k Chiracovu úmrtí, uvedl dnes na dotaz ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Bývalý český prezident Václav Klaus označil Chiraca za svého dobrého přítele.
Jacques Chirac

Zemřel Jacques Chirac. Prosadil euro, odmítl útočit na Irák, dvakrát navštívil ČR

Ve věku 86 let dnes zemřel francouzský prezident z let 1995 až 2007 Jacques Chirac. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na Chirakovu rodinu. Před zvolením hlavou státu byl Chirac starostou Paříže a předtím vykonával také funkce premiéra či ministra vnitra. Státníkův zeť Frédéric Salat-Baroux agentuře AP řekl, že Chirac zemřel pokojně.
Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Francouzi na Nobelovu cenu za mír nominovali exprezidenta Chiraca

Paříž - Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac byl nominován na letošní Nobelovu cenu za mír. Chirac se v zahraničí zapsal do povědomí zejména tím, že přes tlak Washingtonu a Londýna odmítl účast Francie ve válce v Iráku, která začala v roce 2003 a trvala více než osm let. 

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy