KOMENTÁŘ - Celý svět včera krátce po poledni zasáhla tragická zpráva o úmrtí někdejšího francouzského starosty Paříže, premiéra a prezidenta Jacquese Chiraca, v den smrti mu bylo 86 let. Chirac je dodnes mnohými kolegy a dalšími odborníky považován za velice uznávanou osobnost vysoké francouzské politiky, vždy byl respektovaným státníkem na domácí i zahraniční půdě a skvělým řečníkem, který si dokázal získat pozornost i srdce nejen francouzské společnosti. Rodina veřejnosti sdělila, že exprezident zemřel přirozenou smrtí a „pokojně.“ Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vzdal zesnulému prezidentovi čest a prohlásil, že Evropa ztratila „skvělého státníka“ a že on samotný ztratil i „skvělého přítele.“
Jacques Chirac byl zajisté silnou politickou osobností, a to nejen kvůli tomu, že nejvyšší státní post zastával dlouhých dvanáct let a předtím byl dvakrát premiérem. Během své celoživotní politické kariéry stihl založit i konzervativní středopravicovou stranu Republikánů (Les Républicains), která vznikla jako nástupnická strana za pravicovou stranu Svaz pro lidové hnutí, byl i ministrem nebo členem francouzského parlamentu. Chirac byl navíc v době výkonu prezidentské funkce považován za politika, který dokázal spojovat voliče pocházející z různých sociálních či politických zázemí.
Ačkoliv nemusíme souhlasit se vším, co bývalý prezident Chirac během svých dvou funkčních období vykonal, či jak v některých situacích jednal, jedno mu odepřít nemůžeme. A to jeho laskavost, upřímnost a otevřenost směrem k obyčejnému lidu, kterému uměl dokonale naslouchat.
Stejně tak ale uměl naslouchat i svým kolegům na domácí i zahraniční politické scéně. Včera na jeho velkorysost vzpomínali lídři Evropské unie i z dalších částí světa. Například Chiracův nástupce v prezidentském křesle – Nicolas Sarkozy, včera pronesl, že „Chirac ztělesňoval Francii věrnou všeobecně uznávaným hodnotám.“ K Chiracovi vždy vzhlížel i ruský prezident Putin, který po obdržení tragické zprávy prohlásil, jak moudrý francouzský exprezident pro svůj intelekt byl.
Především unijní představitelé budou na Chiraca v dobrém vzpomínat, byl to totiž právě on, kdo se naplno zasazoval o další prohlubování evropské integrace - a to především v oblasti ekonomické a monetární. Chirac se svojí náklonností k evropskému projektu rozhodně netajil, Evropskou unii bránil téměř „na každém kroku“ a na jeho politice to bylo znát. Kromě přijetí eura byl nakloněn také návrhu tzv. evropské ústavy, kterou však francouzští občané v referendu v roce 2005 odmítli.
Někteří však Jacquese Chiraca dodnes kritizují za jeho nedostatečný, pokud vůbec nějaký, ideologický základ, kvůli kterému byl prezident v některých situacích příliš nerozhodný či názorově „přelétavý.“ Tyto ani další nedostatky, či korupční skandály však za poslední desetiletí neodradily podporovatele, kterých má Chirac po celém světě nespočet. Byla to především jeho bystrost a všímavost společenských nálad, které z něj učinily tak uznávaného a oblíbeného státníka.
Související
Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu
"Sbohem a děkujeme, pane Chiraku." S exprezidentem se loučili státníci z celého světa
Jacques Chirac , EU (Evropská unie) , Jacques Chirak , Francie , politika
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák