Tisíce lidí se loučily se Chirakem (†86), dorazili i uprchlíci "boat people"

Tisíce a tisíce lidí v neděli proudily do pařížské Invalidovny, aby vzdaly čest bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi. Neodradil je déšť ani několikahodinové čekání. Elysejský palác oznámil, že Invalidovna zůstane otevřená celou noc na pondělí, dokud zde budou čekat lidé, kteří se chtějí s bývalou hlavou státu rozloučit.

Chirac zemřel ve čtvrtek ve věku 86 let. Před Invalidovnou se již od dopoledních hodin tvořila dlouhá fronta lidí, kteří potleskem přivítali smuteční kolonu s Chirakovou rakví. Rozloučení začalo ekumenickým církevním obřadem za účasti Chirakovy dcery Claude, doprovázené manželem a synem, který je jediným Chirakovým vnukem.

Rakev pokrytá trikolórou a stojící mezi vlajkami Francie a Evropské unie je vystavena spolu s velkým Chirakovým portrétem v katedrále svatého Ludvíka, která je se svou pozlacenou kupolí symbolem Invalidovny. Monumentální komplex nechal v 17. století postavit Ludvík XIV. pro zraněné vojáky a dodnes je symbolem vojenské síly Francie. Je tu stále vojenská nemocnice, ale také hrob císaře Napoleona, armádní muzeum nebo sídlo velitelství pozemních sil francouzské armády. Na nádvoří Invalidovny se konají především vojenské pohřby, ale v posledních letech se zde odehrávaly i významné civilní smuteční obřady, například pohřeb obětí atentátů.

▶️ L’immense file d’attente des Français venus rendre un dernier hommage à #JacquesChirac aux #Invalides #Chirac pic.twitter.com/mMS3KzJycU

— Guillaume Daret (@GuillaumeDaret) September 29, 2019

Dav čekající před Invalidovnou tvořili především Francouzi a Pařížané všech věkových kategorií, od studentů, rodin s dětmi až po lidi důchodového věku.

Jedna skupina pařížských mladíků přišla především proto, že jsou členy strany Republikáni a Chiraka považují za duchovního otce republikánského hnutí. Pětadvacetiletý Theo řekl, že ho obdivoval jako symbol silné a nezávislé Francie, jako státníka, který se postavil Američanům a válce v Iráku a zároveň jako prezidenta, který myslel i na nejslabší či ohrožené skupiny občanů. Ačkoliv byl v době Chirakova mandátu příliš mladý, aby vnímal politické dění, živě si pamatuje na jeho drtivé vítězství nad kandidátem krajní pravice Jeanem-Mariem Le Penem v roce 2002. Devatenáctiletý Baudoin zase považuje Chiraka za vizionáře, pokud jde o ekologii.

Všichni oceňují jeho blízkost obyčejným lidem a považují ho za jednotící symbol Francie. "Přišli jsme mu vzdát čest, protože sloužil Francii, místo aby sledoval jen své vlastní zájmy," myslí si Baudoin, podle něhož na dnešní politické scéně takové osobnosti chybí.

Osobní vděk k Chirakovi váže i skupinu z vietnamské komunity. Vietnamka Le Hang má v mobilu černobílou fotografii z roku 1979. Chirac, tehdejší primátor Paříže, na fotografii vítá na letišti skupinu vietnamských politických uprchlíků, takzvaných boat people. Mezi nimi je i mladá Le Hang, která byla jednou z prvních ze skupiny asi 1500 uprchlíků, kteří před 40 lety našli azyl ve Francii. Dnes přišla Chirakovi vyjádřit vděk. Pětasedmdesátiletý Tung Thien přijel do Francie už v roce 1968 jako student díky vládnímu stipendiu a ve Francii už zůstal. Připomíná, že Chirac je ve vietnamské komunitě znám a oblíben mimo jiné také proto, že s manželkou Bernadette adoptovali vietnamskou dívku, která patřila právě mezi uprchlíky.

Desítky lidí proudily v neděli také na hřbitov Montparnasse, kde bude bývalý prezident pohřben v pondělí odpoledne. Hrobka rodiny Chiraků je v centru hřbitova a tvoří ji jednoduchý mramorový náhrobek ozdobený křížem. Na náhrobním kameni je již vytesáno prezidentovo jméno a letopočty narození a úmrtí. Chirac zde spočine vedle dcery Laurence, zesnulé v roce 2016. Mezi lidmi, kteří se na chvíli zastavili u bílého náhrobku, byli náhodní návštěvníci hřbitova i Chirakovi fanoušci, pro které byl hřbitov Montparnasse zastavením před cestou do Invalidovny.

Jedním ze skalních obdivovatelů je Jacques, který vždy volil pravici a Chiraka považuje po generálu Charlesi de Gaullovi za největšího francouzského prezidenta. Jako bývalý důstojník si ho váží především pro jeho opozici proti válce v Iráku.

Dvě mladé Pařížanky Louise a Marta přiznávají, že se u Chirakova hrobu ocitly více méně náhodou, když měly namířeno k nedalekému hrobu šansoniéra Serge Gainsbourga. Chiraka nikdy nevolily, protože byly v době jeho mandátu ještě malé, ale vzpomínají na něj jako na prezidenta svého dětství a oceňují především jeho lidské kvality. Uvědomují si, že jejich pohled je neúplný, protože neznají do podrobností všechny politické kauzy, a že by se na bývalého prezidenta možná dívaly trochu jinak, kdyby ho zažily ve své dospělosti.

Související

Emmanuel Macron

Macron měl v Izraeli incident, z kostela vykázal policistu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do kostela svaté Anny v Jeruzalémě, kam přijel jako mnoho dalších státníků na mezinárodní fórum o holokaustu. U vstupu do objektu při hlasité hádce vykázal z místa izraelského policistu, což mnohým připomenulo podobný incident z návštěvy někdejšího prezidenta Jacquesa Chiraka v roce 1996. Kostel patří ke čtyřem jeruzalémským objektům, které jsou majetkem francouzské vlády.
Ilustrační foto

"Sbohem a děkujeme, pane Chiraku." S exprezidentem se loučili státníci z celého světa

Francouzští i zahraniční politici se dnes na zádušní mši v pařížském kostele Saint-Sulpice naposledy rozloučili s Jacquesem Chirakem, prezidentem Francie z let 1995 až 2007. Pařížský arcibiskup Michel Aupetit Chiraka označil za srdečného muže, který v sobě měl opravdovou lásku k lidem. Obřadu se zúčastnilo kolem 80 zahraničních osobností včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či exprezidenta Spojených států Billa Clintona, uvedla agentura AFP.

Více souvisejících

Jacques Chirac Paříž Francie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy