Politická krize v Itálii: Rodící se koaliční vládu odmítá 55 procent lidí

Novou italskou koaliční vládu, k jejímuž sestavení dostal tento týden mandát od prezidenta úřadující premiér Giuseppe Conte a na jejímž vytvoření se dohodli dosud vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) a opoziční Demokratická strana (PD), si nepřeje 55 procent Italů.

Vyplývá to z průzkumu institutu Piepoli, který dnes zveřejnil deník La Stampa a o němž informovala agentura APA. Proti předčasných volbám je ale podle téhož průzkumu sedmdesát procent dotázaných.

Průzkum rovněž ukázal, že krajně pravicová strana Liga by nyní ve volbách vyhrála se 32 procenty hlasů. To je sice skoro dvakrát tolik, co dostala loni v březnu v parlamentních volbách, ale o dva procentní body méně, než získala letos v květnu ve volbách do Evropského parlamentu.

Právě kvůli rostoucí popularitě Ligy, jíž ještě v červenci dávaly průzkumy kolem 38 procent, a narůstajícím názorovým rozporům Matteo Salvini začátkem srpna podal do Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. V jejím čele stál od loňského června nestraník Conte, který měl blíže k protisystémovému a populistickému M5S. Hlasování o nedůvěře se nekonalo, Conte podal demisi sám.

Druhou nejsilnější stranou by ve volbách podle průzkumu institutu Piepoli zůstala středolevá Demokratická strana (PD), jíž by nyní dalo hlas asi 23,5 procenta dotazovaných, tedy o málo více, než dostala letos v eurovolbách. Oproti loňským parlamentním volbám by PD nyní získala zhruba pět procent. Dosud koaliční Hnutí pěti hvězd by nyní volilo asi 16,5 procent voličů, což je polovina hlasů oproti loňským parlamentním volbám.

Pětapadesátiletý právník Conte v průzkumu zvítězil jako nejpopulárnější italský politik s 55 procenty hlasů, což je o pět procentních bodů více než dostal v podobném průzkumu před měsícem. Naopak Salviniho popularita za měsíc klesla o šest procentních bodů na 38 procent. Mírně ztratil za měsíc i šéf M5S Luigi di Maio, jehož popularita klesla na 33 procent.

Na nové koalici se dohodli zástupci stran M5S a PD, které byly dosud politickými rivaly, tento týden proto, aby zabránili předčasným volbám a vítězství krajní pravice ve volbách. Jejich koalice ale podle analytiků nebude jednoduchá, někteří jí předpovídají krátké trvání. Mnozí členové M5S, které vstoupilo před deseti lety do politiky jako protestní a antisystémové hnutí, stále považují PD za symbol zkorumpovaného establishmentu. PD vládla zemi od roku 2013 do loňského května.

Související

Více souvisejících

Itálie průzkumy Giuseppe Conte Hnutí pěti hvězd Demokratická strana (PD Itálie) Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 42 minutami

před 49 minutami

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 5 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 5 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy