Politická krize v Itálii: Rodící se koaliční vládu odmítá 55 procent lidí

Novou italskou koaliční vládu, k jejímuž sestavení dostal tento týden mandát od prezidenta úřadující premiér Giuseppe Conte a na jejímž vytvoření se dohodli dosud vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) a opoziční Demokratická strana (PD), si nepřeje 55 procent Italů.

Vyplývá to z průzkumu institutu Piepoli, který dnes zveřejnil deník La Stampa a o němž informovala agentura APA. Proti předčasných volbám je ale podle téhož průzkumu sedmdesát procent dotázaných.

Průzkum rovněž ukázal, že krajně pravicová strana Liga by nyní ve volbách vyhrála se 32 procenty hlasů. To je sice skoro dvakrát tolik, co dostala loni v březnu v parlamentních volbách, ale o dva procentní body méně, než získala letos v květnu ve volbách do Evropského parlamentu.

Právě kvůli rostoucí popularitě Ligy, jíž ještě v červenci dávaly průzkumy kolem 38 procent, a narůstajícím názorovým rozporům Matteo Salvini začátkem srpna podal do Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. V jejím čele stál od loňského června nestraník Conte, který měl blíže k protisystémovému a populistickému M5S. Hlasování o nedůvěře se nekonalo, Conte podal demisi sám.

Druhou nejsilnější stranou by ve volbách podle průzkumu institutu Piepoli zůstala středolevá Demokratická strana (PD), jíž by nyní dalo hlas asi 23,5 procenta dotazovaných, tedy o málo více, než dostala letos v eurovolbách. Oproti loňským parlamentním volbám by PD nyní získala zhruba pět procent. Dosud koaliční Hnutí pěti hvězd by nyní volilo asi 16,5 procent voličů, což je polovina hlasů oproti loňským parlamentním volbám.

Pětapadesátiletý právník Conte v průzkumu zvítězil jako nejpopulárnější italský politik s 55 procenty hlasů, což je o pět procentních bodů více než dostal v podobném průzkumu před měsícem. Naopak Salviniho popularita za měsíc klesla o šest procentních bodů na 38 procent. Mírně ztratil za měsíc i šéf M5S Luigi di Maio, jehož popularita klesla na 33 procent.

Na nové koalici se dohodli zástupci stran M5S a PD, které byly dosud politickými rivaly, tento týden proto, aby zabránili předčasným volbám a vítězství krajní pravice ve volbách. Jejich koalice ale podle analytiků nebude jednoduchá, někteří jí předpovídají krátké trvání. Mnozí členové M5S, které vstoupilo před deseti lety do politiky jako protestní a antisystémové hnutí, stále považují PD za symbol zkorumpovaného establishmentu. PD vládla zemi od roku 2013 do loňského května.

Související

Ilustrační fotografie.

Život v izolaci a špatné hygieně. Itálie žije kauzou odebrání dětí rodičům

Itálií hýbe případ britsko-australské rodiny, které soud odebral tři děti kvůli životu v izolované a hygienicky nevyhovující usedlosti v lesích Abruzza. Zásah následoval po otravě houbami a šetření sociálních služeb. Rodiče zásadně nesouhlasí a tvrdí, že jsou trestáni za volbu žít mimo systém. Kauza vyvolala politické spory i silnou veřejnou podporu rodiny, o jejímž osudu rozhodnou nadcházející posudky.
Sergej Lavrov

Italský deník odmítl publikovat rozhovor s Lavrovem. Moskva zuří

Mezi ruským ministerstvem zahraničí a italským deníkem Corriere della Sera došlo ke sporu ohledně rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který nebyl zveřejněn. Ruská strana to označuje za cenzuru, zatímco vedení italského deníku tvrdí, že Moskva předložila „nezměrný text plný obvinění a propagandistických tezí“ a odmítla novinářský dialog.

Více souvisejících

Itálie průzkumy Giuseppe Conte Hnutí pěti hvězd Demokratická strana (PD Itálie) Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Prezident Trump

Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro The Wall Street Journal otevřeně promluvil o svém zdravotním stavu. Přiznal v něm, že vědomě ignoruje doporučení svých lékařů ohledně užívání aspirinu. Devětasedmdesátiletý politik uvedl, že denně bere vyšší dávku, než mu odborníci radí, což dává do souvislosti s viditelnými modřinami na svých rukou.

před 2 hodinami

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

včera

včera

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

včera

včera

31. prosince 2025 21:43

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

31. prosince 2025 20:27

Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně

Středočeští hasiči vyjeli během silvestrovského večera k rozsáhlému požáru bývalého hotelu v obci u Slapské přehrady. Podle posledních informací již došlo k lokalizaci požáru, plameny se tak nadále nešíří. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy