Portugalsko eviduje nejméně úmrtí nakažených od října

Portugalsko dnes poprvé od poloviny října zaznamenalo jednociferný počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin. Za uplynulý den zemřelo devět nakažených osob, mezi koncem ledna a začátkem února to bylo i přes 300 denně, informovala agentura EFE.

Nově nakažených přibylo v desetimilionové zemi méně než 500. Výrazné zlepšení zaznamenal i Gibraltar, který podal vakcínu proti covidu-19 více než polovině dospělé populace, a od neděle proto zruší povinnost nosit roušku v některých veřejných prostorech.

Portugalsko se od 15. března nachází v první etapě uvolňování protiepidemických opatření, v níž bylo například obnoveno prezenční vyučování na základních školách. Další etapy, pokud epidemie bude i nadále na ústupu, jsou na plánu po Velikonocích a na konci dubna.

Portugalský parlament dnes schválil další prodloužení nouzového stavu o dva týdny do poloviny dubna. Země se sice nachází ve výrazně lepší epidemické situaci než v polovině ledna, kdy byl nouzový stav vyhlášen, podle jeho navrhovatele, prezidenta Marcela Rebela de Sousy, je ale nezbytný pro postupné rušení omezení.

Od března loňského roku se v Portugalsku prokázala nákaza koronavirem u 819.000 osob, z nichž 16.814 zemřelo. Podle serveru Our World in Data na začátku února Česko a Portugalsko vykazovaly podobné počty nově nakažených a nových úmrtí za den.

Dobrou epidemickou situaci hlásí i Gibraltar, který podobně jako Španělsko a Portugalsko zažil na začátku roku novou vlnu epidemie. Britské zámořské území na cípu Pyrenejského poloostrova ve středu nezaznamenalo žádný nový případ nákazy koronavirem.

Gibraltarským úřadům se podařilo podat vakcínu více než polovině dospělé populace. Proto od neděle zruší povinnost nosit roušku na vnějších veřejných místech s výjimkou nejrušnějších ulic ve středu města. Zakrytí úst a nosu bude i nadále povinné v hromadné dopravě či v obchodech. Z 34.000 obyvatel Gibraltaru se jich koronavirem nakazilo 4200, bezmála stovka z nich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřela.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) portugalsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy