Premiér Johnson a vyzyvatel Corbyn se o voliče utkají i v televizní debatě

Britský premiér Boris Johnson a opoziční lídr Jeremy Corbyn se 19. listopadu utkají v předvolební televizní debatě. Informovala o tom dnes stanice ITV, která pořad odvysílá. Kromě debaty lídrů dvou nejsilnějších stran - konzervativců a labouristů - chystá ITV také program s účastí zástupců dalších menších politických uskupení. Předčasné parlamentní volby budou v Británii 12. prosince.

Debata lídra konzervativců Johnsona a labouristů Corbyna se bude přenášet živě. Moderovat ji bude Julie Etchinghamová. Po skončení přenosu ITV odvysílá pořad, ve kterém budou střet premiéra s lídrem opozice komentovat i zástupci menších politických stran - Liberálních demokratů, Strany pro brexit, Skotské národní strany (SNP) a Strany zelených. Nabídnout budou moci divákům také svá alternativní politická řešení.

Corbyn ve čtvrtek Johnsona vyzval k účasti na předvolební debatě. Dnes v reakci na oznámení televize ITV na twitteru uvedl, že je rád, že premiér "přijal naši výzvu". "Volba nemůže být jasnější: Konzervativci Borise Johnsona, chránící několik málo privilegovaných, nebo labouristická vláda, která je na straně mnoha," dodal levicový lídr.

Také Johnson na twitteru napsal, že se na debatu s Corbynem těší. Hodlá v ní přesvědčovat, že je třeba dokončit brexit a pracovat na dalších prioritách obyvatel Británie. Těmi jsou podle něj zdravotnictví, školství a boj proti kriminalitě a rostoucím nákladům na život.

Kromě debaty Johnsona s Corbynem chystá ITV také debatu zástupců konzervativců, labouristů, liberálních demokratů, SNP, Strany pro brexit a velšské strany Plaid Cymru, do které by měli přijít jejich lídři či jiné "vysoce postavené osobnosti". Zvláštní debaty jsou plánované pro Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Debaty lídrů dvou nejsilnějších stran televize nabídly i před volbami v roce 2010 a 2015. Před hlasováním v roce 2017 odmítla tehdejší premiérka Theresa Mayová do pořadu s Jeremym Corbynem přijít a dala přednost "setkání s voliči". V debatě ji tehdy na BBC zastoupila ministryně vnitra Amber Ruddová.

Předčasné parlamentní volby schválil britský parlament tento týden. Vyvolala je vláda premiéra Johnsona ve snaze vyřešit pat, který nastal kolem plánovaného brexitu, tedy britského odchodu z EU.

Dnešek měl být prvním dnem Británie mimo Evropskou unii od vstupu do evropského bloku v 70. letech minulého století. Termín odchodu byl ale z 31. října přesunut, nyní nejpozději na 31. ledna 2020.

Související

Boris Johnson

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr

Bývalý britský premiér Boris Johnson uznal, že některá jeho prohlášení před parlamentem k aféře kolem večírků v době covidových uzávěr byla zavádějící. Dodal však, že jednal v dobré víře a odmítl, že by parlamentu lhal úmyslně. Johnson to napsal v 52stránkové obhajobě zaslané imunitnímu výboru parlamentu, který se zabývá Johnsonovým jednáním v aféře známé jako partygate.

Více souvisejících

Boris Johnson Jeremy Corbyn Volby ve Velké Británii Labouristická strana (VB) Konzervativní strana (VB)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 8 minutami

Aktualizováno před 11 minutami

před 14 minutami

před 26 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína se dohodla s Kubou na vybudování špionážní stanice na ostrově

Čína se dohodla s Kubou na vybudování své špionážní stanice na ostrově. Píše o tom dnes deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje z americké administrativy. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy