Britský právník Jolyon Maugham, který je bojovníkem proti brexitu, oznámil, že má v plánu zabránit vládě, aby případnou brexitovou dohodu předložila parlamentu. Jak dnes Maugham uvedl, chce u soudu podat žalobu kvůli tomu, že dohoda o odchodu země z EU je podle něj v rozporu s britským daňovým právem.
Maugham slavil už v minulosti v podobném řízení úspěch. Patřil totiž mezi ty, kdo stáli za stížností proti zářijovému přerušení práce britského parlamentu. Soud tehdy stěžovatelům vyhověl a rozhodl, že přestávka v zasedání je nezákonná.
"Mám v úmyslu podat žalobu, která by přiměla soud vydal příkaz zabraňující vládě předložit dohodu o odchodu z EU ke schválení parlamentu. Očekáváme, že žalobu podáme zítra a soud se jí bude zabývat v pátek," napsal britský právník na twitteru.
Britský premiér Boris Johnson dnes na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU původně chtěly mít již dnes hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.
V sobotu se má mimořádně sejít britský parlament; na schůzi by poslanci mohli schvalovat upravený text dohody, nebo hlasovat o nedůvěře vládě. Jestliže nebude rozhodnuto o odkladu, měla by Británie z Evropské unie odejít 31. října.
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie , Brexit , Parlament Velké Británie
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 36 minutami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
před 1 hodinou
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
před 2 hodinami
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 3 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 4 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 5 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 5 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 6 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 7 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 8 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 9 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 9 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 10 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 12 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
Ukrajina připravuje zásadní armádní reformu, potvrdil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle jeho slov se má soustředit především na to, aby si vojáci nasazení na frontě ve válce se sousedním Ruskem důstojně a dobře vydělali.
Zdroj: Lucie Podzimková