Při jednáních mezi Českem a Polskem o hnědouhelném dolu Turów u společných hranic obou států je většina věcí dojednaná, zůstalo několik sporných bodů. Některé jsou problematické pro Poláky, jiné pro Čechy, řekl dnes ČTK liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Cílem je podle něj dnes dosáhnout kompromisu a návrh předložit premiérům.
"Většina věcí je vyjednaných, zůstala nám malá skupina problematických bodů. Některé jsou trochu problematické pro kolegy z Polska a některé trochu pro nás. A dnes společným cílem je dotáhnout to do nějakého kompromisu, který bych označil za návrh textu, který může být poté předložen premiérům, a ti se rozhodnou, kdy a jakou formou to předloží do vlád," uvedl Půta. Konkrétní sporné body nechtěl upřesnit, protože věří v dohodu vyjednavačů obou zemí.
Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody pro obyvatele nedalekých obcí Libereckého kraje. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie těžbu přerušit odmítá, protože takový krok by měl podle ní negativní dopady na energetickou bezpečnost země.
Český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po jednání se svým polským protějškem Michalem Kurtykou v Praze dnes v noci uvedl, že se podařilo shodnout na dalších otázkách. I on věří v konečnou dlouhodobou dohodu. Další kolo česko-polských rozhovorů začalo ráno.
Podle Brabce se nyní podrobně jedná o technických opatřeních pro zmírnění důsledků těžby, jako jsou filtrační stěna a zemní val. "Na první pohled se zdá, že jsou to technické detaily, ale ony jsou velmi důležité pro obě strany," dodal ministr.
Polsko má za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč), sankce uvalil Soudní dvůr Evropské unie 20. září. Varšava má Evropské komisi vyplácet 500.000 eur za každý den ode dne oznámení usnesení, a to až do chvíle, kdy bude činnost dolu zastavena. Polsko ještě pokutu platit nezačalo.
Související
Dva mrtví po střelbě na Jablonecku. Další nebezpečí nehrozí, tvrdí policie
Jihočeský hejtman Kuba zůstane v čele Asociace krajů, změnil se místopředseda
Aktuálně se děje
před 40 minutami
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
před 1 hodinou
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
před 2 hodinami
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
před 3 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
včera
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
včera
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
včera
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
včera
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
včera
Oscar pro dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Pomohli s ním i Češi
včera
Půjde národní tým do příští sezóny s novým trenérem? Rulík měl dostat nabídku trénovat Kladno
včera
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
včera
Jedna z pražských dominant. Petřínská rozhledna slaví 135 let
včera
Tři rány pro reprezentaci krátce za sebou. Před baráží jsou zranění Šulc, Vitík i Schick
včera
Feri opět stanul před soudem. Zaskočil ho nečekaným požadavkem
včera
Výdaje na obranu jsou podle Pavla nedostatečné, rozpočet ale vetovat nebude, tvrdí Schillerová
včera
Británie se nenechá zatáhnout do války, vzkázal Trumpovi Starmer. Pomoci odmítla Austrálie i Japonsko
včera
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
včera
Vláda zakázala prodej HHC, řešila novelu cizineckého zákona
včera
Ceny ropy po víkendovém útoku na ostrov Charg letí opět strmě vzhůru
včera
Trump vyzval Čínu, aby mu pomohla s odblokováním Hormuzského průlivu. Jinak za Si Tin-pchingem nepojede
Prezident Donald Trump dva týdny před plánovanou cestou do Pekingu přitvrdil v diplomatické hře a stanovil si novou podmínku: Čína musí pomoci s odblokováním Hormuzského průlivu. Podle analýzy CNN je však nepravděpodobné, že by na tuto hru Peking přistoupil. Trump dokonce pohrozil, že pokud Čína neposkytne součinnost, mohl by svou návštěvu a summit s vůdcem Si Tin-pchingem odložit.
Zdroj: Libor Novák