důl Turów

Důl Turów (autor: Anna Uciechowska)

Měření prachu v okolí dolu Turów loni překročení limitů neukázala

Měření prachu v okolí polského hnědouhelného dolu Turów loni překročení limitů neukázala. Pokračují dál. Ani stanice na české straně nezaznamenala překročení limitů, řekl dnes ČTK liberecký krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Kromě prachu se na základě česko-polské mezivládní dohody sleduje v okolí dolu také hladina podzemních vod, hluk a pokles půdy. U těch ale zatím loňské výsledky k dispozici nejsou.
Ilustrační fotografie.

Turów vadí i Němcům. Žitava plánuje žalobu kvůli rozšíření dolu

Německá Žitava plánuje podat u polského soudu žalobu kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Zastupitelstvo tohoto města u německo-česko-polského trojmezí ve středu schválilo příslušný návrh starosty Thomase Zenkera, informovalo Radio Lausitz. Zenker se odvolává na studii, podle které by se půda v Žitavě kvůli rozšíření těžby k Nise mohla propadnout až o jeden metr.
Demonstranti vyjadřují nesouhlas s dohodou ohledně dolu Turów.

Další těžba v Turówě získala povolení, Greenpeace se hodlají soudit

Polský důl Turów získal od tamních úřadů nové kladné posouzení vlivu těžby na životní prostředí (EIA). ČTK o tom dnes informovaly expertní organizace Frank Bold a hnutí Greenpeace. Polské orgány tak mohou těžbu v dole povolit až do roku 2044. Podle Frank Bold rozhodnutí vychází ze špatných dat, kvůli nimž budou lidé na české straně hranice dál přicházet o vodu. Greenpeace se chystá soudit.
Mateusz Morawiecki a Petr Fiala.

Fiala hájí dohodu o dole Turów, Česku umožní zapojení do evropských iniciativ

Urovnání sporu o těžbu hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice umožnilo podle premiéra Petra Fialy (ODS) Česku zapojit se do iniciativ, které zvýrazní jeho mezinárodní roli v době, kdy se bude nově koncipovat energetická politika a v souvislosti s vývojem na Ukrajině jednat o světovém řádu. Řekl to v dnešním rozhovoru pro server Blesk.cz.
Česká pirátská strana

Piráti se postavili proti česko-polské smlouvě týkající se dolu Turów

Vládní Piráti se ve stranickém hlasování většinově postavili proti česko-polské smlouvě o řešení vlivu těžební činnosti v příhraničním dole Turów. Podle většiny hlasujících byla smlouva, kterou začátkem února podepsal premiér Petr Fiala (ODS) se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým, projednávána utajeně a tedy v rozporu se základními principy transparentnosti. Výsledky hlasování dnes strana oznámila na webu.
Anna Hubáčková

Hubáčková a Fiala hájí smlouvu k dolu Turów, pro Česko je prý vítězstvím

Česko-polská smlouva o příhraničním hnědouhelném dolu Turów je podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) odborně velmi dobře postavena a představuje vítězství pro Česko. Získalo v ní, co se získat dalo, řekla dnes ministryně poslancům. Odmítla tvrzení zástupců opozice, že je smlouva pro ČR nevýhodná a že by Česko mohlo v případě vyhraného soudního sporu získat víc.
Martin Půta

Babišova vláda mohla podle Půty sjednat lepší dohodu o Turówu

Zástupci minulé vlády Andreje Babiše (ANO) měli podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) loni na podzim možnost vyjednat lepší podmínky smlouvy o řešení vlivů těžby v polském hnědouhelném dole Turów, ale zřejmě se báli uzavřít dohodu krátce před sněmovními volbami.
Demonstranti vyjadřují nesouhlas s dohodou ohledně dolu Turów.

Poláci údajně dokončili bariéru, která má bránit odtoku vody z ČR

Pracovníci dolu Turów dokončili po dvou letech stavbu bariéry, která má bránit odtoku podzemních vod z českých pohraničních měst. U polského hnědouhelného dolu bude dodatečně vybudován zemní val, který bude fungovat jako zvuková clona. Na svém webu to píše polská veřejnoprávní televize TVP, podle níž tak důl už plní podmínky dohody s Českou republikou.
Vláda ČR.

Aktivisté vyzvali vládu, ať rychle zveřejní obsah dohody o Turówu

Ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala vládu, aby rychle zveřejnila smlouvu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów. Aktivisté o tom informovali v tiskové zprávě. Uvedli, že poté, co ve čtvrtek český premiér Petr Fiala (ODS) a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki dohodu podepsali, není důvod její obsah tajit. Mluvčí vlády Václav Smolka ve čtvrtek uvedl, že smlouva bude v nejbližší době zveřejněna ve sbírce mezinárodních smluv.
EUR - evropská měna

Na transparentní účet Libereckého kraje dorazilo deset milionů eur

Na transparentní účet Fondu Turów-ČR-PL Libereckého kraje dorazilo ještě ve čtvrtek deset milionů eur (240,9 mil.Kč) od polského vlastníka dolu Turów a sousední elektrárny společnosti PGE. ČTK o tom dnes informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Na účet by mělo ještě dorazit 25 milionů eur (602 mil.Kč) od polské vlády.
Mateusz Morawiecki a Petr Fiala.

Vláda stáhne žalobu kvůli Turówu, až dorazí peníze

Polská strana ujistila Českou republiku o tom, že peníze na řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic poslala. Ve chvíli, kdy dorazí na příslušné účty v ČR, bude stažena žaloba u Soudního dvora Evropské unie. ČTK to dnes řekl mluvčí vlády Václav Smolka.
Mateusz Morawiecki

Česko podle polského premiéra stáhlo žalobu, kterou na Polsko podalo kvůli dolu Turów

Česko podle polského premiéra Mateusze Morawieckého stáhlo žalobu, kterou na Polsko podalo kvůli tomu, že povolilo prodloužit těžbu hnědého uhlí v dole Turów u hranic Libereckého kraje. Morawieckého cituje agentura PAP. Polský premiér a jeho český protějšek Petr Fiala ve čtvrtek podepsali mezivládní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v dole Turów.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 51 minutami

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 1 hodinou

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 9 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy