důl Turów

Důl Turów (autor: Anna Uciechowska)

Měření prachu v okolí dolu Turów loni překročení limitů neukázala

Měření prachu v okolí polského hnědouhelného dolu Turów loni překročení limitů neukázala. Pokračují dál. Ani stanice na české straně nezaznamenala překročení limitů, řekl dnes ČTK liberecký krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Kromě prachu se na základě česko-polské mezivládní dohody sleduje v okolí dolu také hladina podzemních vod, hluk a pokles půdy. U těch ale zatím loňské výsledky k dispozici nejsou.
Ilustrační fotografie.

Turów vadí i Němcům. Žitava plánuje žalobu kvůli rozšíření dolu

Německá Žitava plánuje podat u polského soudu žalobu kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Zastupitelstvo tohoto města u německo-česko-polského trojmezí ve středu schválilo příslušný návrh starosty Thomase Zenkera, informovalo Radio Lausitz. Zenker se odvolává na studii, podle které by se půda v Žitavě kvůli rozšíření těžby k Nise mohla propadnout až o jeden metr.
Demonstranti vyjadřují nesouhlas s dohodou ohledně dolu Turów.

Další těžba v Turówě získala povolení, Greenpeace se hodlají soudit

Polský důl Turów získal od tamních úřadů nové kladné posouzení vlivu těžby na životní prostředí (EIA). ČTK o tom dnes informovaly expertní organizace Frank Bold a hnutí Greenpeace. Polské orgány tak mohou těžbu v dole povolit až do roku 2044. Podle Frank Bold rozhodnutí vychází ze špatných dat, kvůli nimž budou lidé na české straně hranice dál přicházet o vodu. Greenpeace se chystá soudit.
Mateusz Morawiecki a Petr Fiala.

Fiala hájí dohodu o dole Turów, Česku umožní zapojení do evropských iniciativ

Urovnání sporu o těžbu hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice umožnilo podle premiéra Petra Fialy (ODS) Česku zapojit se do iniciativ, které zvýrazní jeho mezinárodní roli v době, kdy se bude nově koncipovat energetická politika a v souvislosti s vývojem na Ukrajině jednat o světovém řádu. Řekl to v dnešním rozhovoru pro server Blesk.cz.
Česká pirátská strana

Piráti se postavili proti česko-polské smlouvě týkající se dolu Turów

Vládní Piráti se ve stranickém hlasování většinově postavili proti česko-polské smlouvě o řešení vlivu těžební činnosti v příhraničním dole Turów. Podle většiny hlasujících byla smlouva, kterou začátkem února podepsal premiér Petr Fiala (ODS) se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým, projednávána utajeně a tedy v rozporu se základními principy transparentnosti. Výsledky hlasování dnes strana oznámila na webu.
Anna Hubáčková

Hubáčková a Fiala hájí smlouvu k dolu Turów, pro Česko je prý vítězstvím

Česko-polská smlouva o příhraničním hnědouhelném dolu Turów je podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) odborně velmi dobře postavena a představuje vítězství pro Česko. Získalo v ní, co se získat dalo, řekla dnes ministryně poslancům. Odmítla tvrzení zástupců opozice, že je smlouva pro ČR nevýhodná a že by Česko mohlo v případě vyhraného soudního sporu získat víc.
Martin Půta

Babišova vláda mohla podle Půty sjednat lepší dohodu o Turówu

Zástupci minulé vlády Andreje Babiše (ANO) měli podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) loni na podzim možnost vyjednat lepší podmínky smlouvy o řešení vlivů těžby v polském hnědouhelném dole Turów, ale zřejmě se báli uzavřít dohodu krátce před sněmovními volbami.
Demonstranti vyjadřují nesouhlas s dohodou ohledně dolu Turów.

Poláci údajně dokončili bariéru, která má bránit odtoku vody z ČR

Pracovníci dolu Turów dokončili po dvou letech stavbu bariéry, která má bránit odtoku podzemních vod z českých pohraničních měst. U polského hnědouhelného dolu bude dodatečně vybudován zemní val, který bude fungovat jako zvuková clona. Na svém webu to píše polská veřejnoprávní televize TVP, podle níž tak důl už plní podmínky dohody s Českou republikou.
Vláda ČR.

Aktivisté vyzvali vládu, ať rychle zveřejní obsah dohody o Turówu

Ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala vládu, aby rychle zveřejnila smlouvu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów. Aktivisté o tom informovali v tiskové zprávě. Uvedli, že poté, co ve čtvrtek český premiér Petr Fiala (ODS) a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki dohodu podepsali, není důvod její obsah tajit. Mluvčí vlády Václav Smolka ve čtvrtek uvedl, že smlouva bude v nejbližší době zveřejněna ve sbírce mezinárodních smluv.
EUR - evropská měna

Na transparentní účet Libereckého kraje dorazilo deset milionů eur

Na transparentní účet Fondu Turów-ČR-PL Libereckého kraje dorazilo ještě ve čtvrtek deset milionů eur (240,9 mil.Kč) od polského vlastníka dolu Turów a sousední elektrárny společnosti PGE. ČTK o tom dnes informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Na účet by mělo ještě dorazit 25 milionů eur (602 mil.Kč) od polské vlády.
Mateusz Morawiecki a Petr Fiala.

Vláda stáhne žalobu kvůli Turówu, až dorazí peníze

Polská strana ujistila Českou republiku o tom, že peníze na řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic poslala. Ve chvíli, kdy dorazí na příslušné účty v ČR, bude stažena žaloba u Soudního dvora Evropské unie. ČTK to dnes řekl mluvčí vlády Václav Smolka.
Mateusz Morawiecki

Česko podle polského premiéra stáhlo žalobu, kterou na Polsko podalo kvůli dolu Turów

Česko podle polského premiéra Mateusze Morawieckého stáhlo žalobu, kterou na Polsko podalo kvůli tomu, že povolilo prodloužit těžbu hnědého uhlí v dole Turów u hranic Libereckého kraje. Morawieckého cituje agentura PAP. Polský premiér a jeho český protějšek Petr Fiala ve čtvrtek podepsali mezivládní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v dole Turów.

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští

Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní okupační síly tvrdí, že sestřelily šest raket, podle médií více než 10 raket dopadlo do města. Přístav také opouštějí ruské lodě. Další výbuchy se odpoledne ozvaly také v Melitopolu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy