Česko-polská smlouva o příhraničním hnědouhelném dolu Turów je podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) odborně velmi dobře postavena a představuje vítězství pro Česko. Získalo v ní, co se získat dalo, řekla dnes ministryně poslancům. Odmítla tvrzení zástupců opozice, že je smlouva pro ČR nevýhodná a že by Česko mohlo v případě vyhraného soudního sporu získat víc.
Také podle premiéra Petra Fialy (ODS) je smlouva pro ČR výhodná, protože obsahuje vymahatelné záruky a kompenzace.
"Není pravda, že smlouva nechrání zájmy České republiky a zájmy jejích občanů. Není pravda, že jsme drželi v ruce silné karty. Je pravda, že jsme získali, co se získat dalo," prohlásila ministryně.
Smlouva je podle Hubáčkové v souladu s tím, co přilehlé území Libereckého kraje potřebuje. "Dohoda je skutečně tím nejlepším řešením pro to, aby se životní prostředí v daném oblasti zlepšovalo," řekla. Připomněla, že v dole se těží uhlí přes 100 let a největší zásah do životního prostředí nastal v 80. letech minulého století. Fiala připomněl, že smlouvu podepsal i liberecký hejtman Martin Půta.
Hubáčková zdůraznila, že smlouva byla dojednána na celou dobu těžby v dole Turów, která má trvat až do roku 2044, a v některých bodech i na pět let po ukončení těžby kvůli monitoringu jejích dopadů. Možná 95 procent té smlouvy je výsledkem práce vyjednávacího týmu, který text smlouvy připravoval i za minulé vlády, uvedla ministryně.
Snížení polských kompenzací za vliv těžební činnosti z českou stranou požadovaných 50 milionů na 45 milionů eur (zhruba 1,094 miliardy korun) je podle ministryně "dobrým kompromisním řešením". Hubáčková uvedla, že ještě loni v listopadu Polsko nabízelo kompenzace maximálně ve výši 34 milionů eur.
Ministryně zapochybovala o tom, že by Česko dojednalo lepší podmínky díky rozsudku Soudního dvora EU, u nějž Polsko kvůli Turówu žalovalo. Soudní dvůr podle Hubáčkové už odmítnutím části české žaloby naznačil, že by jeho verdikt nezastavil těžbu v dole, nerozhodl by ani o vyšších náhradách škod. ČR nemohla žalovat Polsko pro porušení směrnice o škodách na životním prostření, uvedla. Česko po podepsání dohody žalobu stáhlo.
Fiala: Smlouva o Turówu byla jedinou cestou k ochraně před dopady těžby
Uzavření mezivládní dohody s Polskem o Turówu bylo jedinou cestou, jak dosáhnout ochrany českého území před dopady těžby v polském uhelném dole, řekl dnes ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS). Smlouvu v debatě, kterou v dolní komoře podnítilo opoziční hnutí ANO, označil ministerský předseda za výhodnější, než by bylo pokračování sporu u evropského soudu, a za oboustranně přijatelné řešení.
Dohoda přináší podle Fialy vymahatelné záruky, kompenzace a přístup k datům, které se týkají těžby. Plní podle něj cíle v podobě dostupnosti pitné vody pro české příhraniční obce a ochrany před prachem a hlukem. "Dohoda je pro občany Libereckého kraje skutečně výhodná," zdůraznil premiér.
Česko-polský spor ohledně těžby v Turówu byl podle Fialy jedním z restů vlády Andreje Babiše (ANO) a také jedním z důkazů o její neschopnosti. Obyvatele Libereckého kraje nechal Babišův kabinet podle ministerského předsedy "ve štychu" a nechal situaci dojít do stadia, kdy vyjednávání bylo velmi obtížné. "Rozhodli jsme se, že půjdeme cestou dohody místo sporu. Je to rozdíl mezi politickou odpovědností a politickým populismem," uvedl Fiala.
Česko má podle něho vymahatelnou mezinárodní smlouvu a pojistky v ní jsou podle premiéra velmi silné. "Odvalili jsme balvan z česko-polských vztahů," dodal Fiala.
Naopak opoziční politici z ANO a z SPD tvrdí, že smlouva není pro Česko výhodná a její ukvapené uzavření Fialovou vládou bylo chybou. "Smlouva o Turówu je paskvil," prohlásil dnes Babiš. Fialův kabinet podle něho "prodal část Česka za pár drobných". Předseda SPD Tomio Okamura se pozastavil nad tím, že kabinet schválil dohodu utajeně. "To je fatální šílená situace, vám vůbec nejde o lidi," řekl.
Důl Turów zásobuje uhlím nedalekou polskou elektrárnu, která je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země. Lidé z příhraničních oblastí v Libereckém kraji si vedle úbytku spodní vody stěžují také na hluk a znečištění prachem.
V debatě zatím vystupují řečníci s přednostním právem, a to ještě před schvalováním návrhu programu mimořádné schůze. Koaliční většina v dolní komoře může schválení programu zabránit. Schůze by tak skončila bez výsledku.
Související
Hubáčková skončila v čele ministerstva životního prostředí, dočasně ho řídí Jurečka
Zeman s účinností k 1. listopadu přijal demisi Hubáčkové, MŽP povede Jurečka
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 42 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek