Hubáčková a Fiala hájí smlouvu k dolu Turów, pro Česko je prý vítězstvím

Česko-polská smlouva o příhraničním hnědouhelném dolu Turów je podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) odborně velmi dobře postavena a představuje vítězství pro Česko. Získalo v ní, co se získat dalo, řekla dnes ministryně poslancům. Odmítla tvrzení zástupců opozice, že je smlouva pro ČR nevýhodná a že by Česko mohlo v případě vyhraného soudního sporu získat víc.

Také podle premiéra Petra Fialy (ODS) je smlouva pro ČR výhodná, protože obsahuje vymahatelné záruky a kompenzace.

"Není pravda, že smlouva nechrání zájmy České republiky a zájmy jejích občanů. Není pravda, že jsme drželi v ruce silné karty. Je pravda, že jsme získali, co se získat dalo," prohlásila ministryně.

Smlouva je podle Hubáčkové v souladu s tím, co přilehlé území Libereckého kraje potřebuje. "Dohoda je skutečně tím nejlepším řešením pro to, aby se životní prostředí v daném oblasti zlepšovalo," řekla. Připomněla, že v dole se těží uhlí přes 100 let a největší zásah do životního prostředí nastal v 80. letech minulého století. Fiala připomněl, že smlouvu podepsal i liberecký hejtman Martin Půta.

Hubáčková zdůraznila, že smlouva byla dojednána na celou dobu těžby v dole Turów, která má trvat až do roku 2044, a v některých bodech i na pět let po ukončení těžby kvůli monitoringu jejích dopadů. Možná 95 procent té smlouvy je výsledkem práce vyjednávacího týmu, který text smlouvy připravoval i za minulé vlády, uvedla ministryně.

Snížení polských kompenzací za vliv těžební činnosti z českou stranou požadovaných 50 milionů na 45 milionů eur (zhruba 1,094 miliardy korun) je podle ministryně "dobrým kompromisním řešením". Hubáčková uvedla, že ještě loni v listopadu Polsko nabízelo kompenzace maximálně ve výši 34 milionů eur.

Ministryně zapochybovala o tom, že by Česko dojednalo lepší podmínky díky rozsudku Soudního dvora EU, u nějž Polsko kvůli Turówu žalovalo. Soudní dvůr podle Hubáčkové už odmítnutím části české žaloby naznačil, že by jeho verdikt nezastavil těžbu v dole, nerozhodl by ani o vyšších náhradách škod. ČR nemohla žalovat Polsko pro porušení směrnice o škodách na životním prostření, uvedla. Česko po podepsání dohody žalobu stáhlo.

Fiala: Smlouva o Turówu byla jedinou cestou k ochraně před dopady těžby

Uzavření mezivládní dohody s Polskem o Turówu bylo jedinou cestou, jak dosáhnout ochrany českého území před dopady těžby v polském uhelném dole, řekl dnes ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS). Smlouvu v debatě, kterou v dolní komoře podnítilo opoziční hnutí ANO, označil ministerský předseda za výhodnější, než by bylo pokračování sporu u evropského soudu, a za oboustranně přijatelné řešení.

Dohoda přináší podle Fialy vymahatelné záruky, kompenzace a přístup k datům, které se týkají těžby. Plní podle něj cíle v podobě dostupnosti pitné vody pro české příhraniční obce a ochrany před prachem a hlukem. "Dohoda je pro občany Libereckého kraje skutečně výhodná," zdůraznil premiér.

Česko-polský spor ohledně těžby v Turówu byl podle Fialy jedním z restů vlády Andreje Babiše (ANO) a také jedním z důkazů o její neschopnosti. Obyvatele Libereckého kraje nechal Babišův kabinet podle ministerského předsedy "ve štychu" a nechal situaci dojít do stadia, kdy vyjednávání bylo velmi obtížné. "Rozhodli jsme se, že půjdeme cestou dohody místo sporu. Je to rozdíl mezi politickou odpovědností a politickým populismem," uvedl Fiala.

Česko má podle něho vymahatelnou mezinárodní smlouvu a pojistky v ní jsou podle premiéra velmi silné. "Odvalili jsme balvan z česko-polských vztahů," dodal Fiala.

Naopak opoziční politici z ANO a z SPD tvrdí, že smlouva není pro Česko výhodná a její ukvapené uzavření Fialovou vládou bylo chybou. "Smlouva o Turówu je paskvil," prohlásil dnes Babiš. Fialův kabinet podle něho "prodal část Česka za pár drobných". Předseda SPD Tomio Okamura se pozastavil nad tím, že kabinet schválil dohodu utajeně. "To je fatální šílená situace, vám vůbec nejde o lidi," řekl.

Důl Turów zásobuje uhlím nedalekou polskou elektrárnu, která je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země. Lidé z příhraničních oblastí v Libereckém kraji si vedle úbytku spodní vody stěžují také na hluk a znečištění prachem.

V debatě zatím vystupují řečníci s přednostním právem, a to ještě před schvalováním návrhu programu mimořádné schůze. Koaliční většina v dolní komoře může schválení programu zabránit. Schůze by tak skončila bez výsledku.

Související

Více souvisejících

Anna Hubáčková důl Turów

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy