Rakousko odsoudilo útok na představitele židovské komunity, podezřelý zadržen

Rakousko šokoval útok na nejvyššího představitele židovské komunity ve Štýrském Hradci. Pachatel o víkendu házel kameny na dvorek synagogy ve druhém největším rakouském městě. Představitel místního Židů Elie Rosen to viděl a chtěl muži domluvit. Ten však na Rosena zaútočil dřevěnou holí, pravděpodobně baseballovou pálkou. Rosenovi se podařilo schovat v automobilu, aniž by utrpěl zranění.

V noci na dnešek rakouské úřady informovaly, že podezřelého zadržely.  Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer v noci na dnešek na twitteru napsal, že útočník byl zadržen ve Štýrském Hradci. Podle APA se ještě v noci konal první výslech podezřelého, kterým je podle policie 31letý muž narozený v Sýrii.

Dank dem raschen Einschreiten der Polizei, dem LVT und dem BVT konnte heute der mutmaßliche Angreifer in Graz festgenommen werden. 1/3

— Karl Nehammer (@karlnehammer) August 23, 2020

Na dnešní tiskové konferenci Nehammer potvrdil islamistický motiv činu. Upřesnil že zadrženým je syrský uprchlík, který v Rakousku pobývá od roku 2013. Ministerstvo později oznámilo, že azylový úřad požádal o zastavení řízení s mužem, který v Rakousku žádal o azyl.

V reakci na čin budou synagogy v Rakousku hlídány 24 hodin denně, uvedl ministr vnitra. Podezřelý byl podle něj zadržen v neděli ve 20:25 SELČ a policisté u něj nalezli hůl - upravenou nohu židle a kameny v batohu. "Muž byl až do časných ranních hodin vyslýchán a v plném rozsahu se doznal," konstatoval ministr.

Zadržený muž je podezřelý z nejméně sedmi deliktů, od poškození cizí věci až po fyzické napadení. Muž je podle policie pravděpodobně nejen antisemita, ale také homofob. Je totiž podezřelý rovněž z rozbití výlohy spolku homosexuálů a leseb Rosalila a pravděpodobně házel kameny na zařízení nabízející sexuální služby.

"Nenávist vůči Židům a antisemitismus nemají v naší společnosti žádné místo," uvedl na twitteru rakouský prezident Alexander Van der Bellen.

(2/2) Meine Solidarität gilt allen in Österreich lebenden Jüdinnen und Juden. (vdb)

— A. Van der Bellen (@vanderbellen) August 22, 2020

Kancléř Sebastian Kurz, který je sobotním útokem na synagogu "otřesen", slíbil, že učiní maximum pro to, aby byla židovská komunita v Rakousku v bezpečí.

Útok odsoudil například i Světový židovský kongres. Podle údajů vídeňské židovské komunity a rakouského Fóra proti antisemitismu bylo loni v Rakousku zaznamenáno 550 incidentů s antisemitským podtextem, což je o 9,5 procent více než v roce 2017.

Podle předsedy rakouské židovské obce Oskara Deutsche případ ukazuje, že muslimský antisemitismus je hrozba, kterou je třeba brát vážně. Neznamená to ale, že by se Rakousko mělo omezit jen na boj proti této jedné formě antisemitismu. "Existuje pravicový a levicový antisemitismus a ve všech formách také antisemitismus, který se vztahuje k Izraeli. Ten se nyní ve Štýrském Hradci projevil násilím. Ve Štýrském Hradci pachatel přikročil od slov k činům," řekl dnes Deutsch, citovaný agenturou APA.

Související

Německá policie, ilustrační fotografie

Ve vlaku na severu Německa útočil Palestinec, zabil 16letou dívku a 19letého mladíka

Oběťmi středečního útoku nožem ve vlaku v Brokstedtu na severu Německa jsou 16letá dívka a 19letý muž. Řekla to dnes podle agentury DPA ministryně vnitra spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko Sabine Sütterlinová-Waacková před zasedáním zemského sněmu, které začalo minutou ticha za oběti útoku. Ten si kromě dvou mrtvých vyžádal také sedm zraněných.

Více souvisejících

útok židé Sebastian Kurz Alexander Van der Bellen Antisemitismus

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy