Skupina extremistů zadržená v pátek při razii německé policie v šesti spolkových zemích zřejmě plánovala rozsáhlý útok na mešity v Německu. Podle televize Deutsche Welle (DW) to dnes řekl mluvčí ministerstva vnitra. Místní tisk předtím psal, že 12 zadržených Němců, kteří zůstávají ve vazbě, plánovalo souběžný atentát na muslimy během jejich modliteb, podobný loňskému útoku v novozélandském městě Christchurch, při němž zemřelo pět desítek lidí.
Podle deníku Der Tagesspiegel si pravicoví extremisté chtěli zbraně k provedení útoků obstarat v České republice.
"Je to šokující odhalení, že tu existují buňky, které se, zdá se, dokázaly radikalizovat v tak krátkém čase," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Björn Grünewälder. Podle listu Welt am Sonntag spolu členové buňky komunikovali přes aplikaci WhatsApp a skupinu zformovali loni v září.
Zatímco oficiální zdroje zatím neuvedly příliš konkrétních informací, německá média už o víkendu například napsala, že skupina chtěla provést útoky na mešity v desítce regionů Německa či že mezi zadrženými je bývalý policista. Skupina si podle Welt am Sonntag říkala Tvrdé jádro a chtěla v zemi přivodit situaci podobnou občanské válce.
Der Tagesspiegel napsal, že skupina si chtěla pistole a pušky opatřit v České republice. Podle listu už měli podomácku vyrobené zbraně, vůdce skupiny disponoval i profesionální pistolí většího kalibru.
Členové skupiny se 8. února na setkání ve vestfálském Mindenu podle deníku dohodli, že zbraně pro atentáty si opatří v Česku prostřednictvím kontaktů na tamní pravicové extremisty. Jeden z účastníků setkání slíbil, že v Česku získá pistole a pušky.
V ČR se němečtí neonacisté ke zbraním dostávají snadno, konstatuje Der Tagesspiegel a připomíná, že i mezitím rozpuštěná neonacistická skupina Combat 18 Deutschland si v září 2017 také opatřila zbraně v Česku, kde rovněž členové absolvovali střelecký výcvik. Podle listu to svědčí o stále větší profesionalizaci a internacionalizaci militantní nacistické scény.
Podle německého tisku sdělil šéf nově odhalené skupiny bližší plány ostatním členům minulý týden. Policii se podařilo skupinu rozkrýt díky tajné infiltraci mezi její členy. Buňka údajně měla kontakty na krajně pravicovou protiimigrační skupinu Odinovi vojáci (pojmenované po vikinském bohu), která vznikla ve Finsku v roce 2015 v době velké imigrační vlny do Evropy.
Úřady podle rozhlasových a televizních stanic SWR a ARD měly uvnitř skupiny jednoho informátora, který už loni v říjnu policii předal rozsáhlé informace. Tento muž také jako jediný z podezřelých nebyl zadržen.
Ministr vnitra Horst Seehofer deníku Süddeutsche Zeitung řekl, že včasné odhalení podezřelých je "velký úspěch". "Případ také ukazuje, co tady v Německu hrozilo a že proti tomu musíme na všech úrovních odhodlaně a neúnavně konat," řekl Seehofer.
Policie zatkla 12 mužů při razii v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Dolním Sasku, Severním Porýní-Vestfálsku, Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku. Podle médií zabavila i zbraně. V sobotu federální soud nařídil, že všech 12 zůstane ve vazbě. Čtyři ze zadržených jsou podezřelí z vytvoření teroristické organizace a osm ostatních čelí podezření z podpory terorismu mimo jiné poskytováním financí či zbraní.
Členové skupiny se podle agentury DPA chystali zaútočit na šest mešit v menších městech. Jeden z mužů byl pověřen obstaráním zbraní. Podle zdrojů z bezpečnostního prostředí byly mezi zbraněmi nalezenými při raziích z minulého týdne sekery, meče i střelné zbraně. Skupina vedená 53letým Wernerem S. z bavorského Augsburgu podle úřadů zvažovala také útoky na politiky, uchazeče o azyl a muslimy, aby přivodila stav podobný občanské válce a narušila společenský řád.
Související
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
Německo , extremismus , teroristické útoky v Německu , Muslimové , Policie Německo
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
před 1 hodinou
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
před 2 hodinami
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
před 3 hodinami
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
včera
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
včera
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
včera
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
včera
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
včera
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
včera
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
včera
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
včera
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
včera
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
včera
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
včera
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
včera
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
včera
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
včera
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
včera
Putin fakticky rozpoutal třetí světovou válku, nejde mu jen o Ukrajinu, prohlásil Zelenskyj
včera
Předpověď počasí do víkendu. Obrat k lepšímu přijde ve středu
Poslední dny meteorologické zimy připadají do týdne, který právě začíná. Podle meteorologů přinese hodně oblačnosti a také srážek. Změna nastane od středy, lidé se mohou těšit na většinou slunečné a bezesrážkové počasí.
Zdroj: Jan Hrabě