Řecká prezidentka navštívila ostrůvek s jedinou obyvatelkou

Řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová ve středu navštívila ostrůvek v Egejském moři, kde se setkala s jeho jedinou obyvatelkou. Informoval o tom deník Kathimerini. Prezidentka ocenila statečnost Kateriny Katsoturchiové a uvedla, že právě taková vlastnost je v nynější pandemii velmi důležitá.

"Já jsem v karanténě už několik let," zažertovala čtyřiasedmdesátiletá paní, která na rozdíl od prezidentky neměla na obličeji roušku. Žena žije na ostrově Kinaros sama od úmrtí svého manžela v roce 2013. Ostrůvek má rozlohu jen asi 4,5 kilometru čtverečních a nachází se v jižní části Egejského moře.

Katsoturchiová se na Kinaros přestěhovala s rodiči, když jí byly tři roky. V roce 1970 odjela do Austrálie, kde strávila 15 let. Na ostrůvek svého dětství se vrátila s manželem v roce 2000.

Řecká prezidentka strávila na Kinarosu ve středu asi dvě hodiny a kromě setkání s "Robinsonkou" navštívila i pomník tří vojáků, kteří tam zemřeli po pádu vrtulníku v únoru 2016.

Související

Ilustrační foto

Jak porazit lesní požáry? Hasičům může kromě dronů pomoci i umělá inteligence

Lesní požáry se stávají stále větším problémem po celém světě. Své zkušenosti s nimi má Česko, Evropa i další kontinenty. V posledních měsících zaměstnaly hasiče napříč celým světem, přičemž nejtragičtější je situace v Kanadě, kde shořelo více půdy než kdykoli předtím a došlo k nejvyššímu počtu evakuací. Dá se jim ale úspěšně zabránit?

Více souvisejících

Řecko Katerina Sakellaropulosová zajímavosti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy