Řecko hlásí tisíce nově nakažených, nejvíc od dubna

Řecké zdravotnické úřady dnes zaznamenaly nejvyšší denní přírůstek počtu nově nakažených koronavirem od začátku dubna. Za posledních 24 hodin bylo diagnostikováno přes 4200 nových případů infekce, uvedla řecká média.

Mírně se také zvýšil počet nakažených pacientů na jednotkách intenzivní péče. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo v Řecku za poslední den 16 lidí. Vláda se snaží čelit rostoucímu výskytu koronaviru v zemi zvýšením rychlosti očkování.

Podle zdravotnických úřadů nemocniční zařízení zatím situaci zvládají dobře. Nejvíce nových případů připadá na Atény a okolní region, což je ale také řecký kraj, kde žije nejvíce lidí.

Řecko zaznamenává vzestupné počty nakažených od začátku letních měsíců. Podle odborníků za to může nakažlivější varianta koronaviru delta a také letní turistická sezóna. Nákaza se více šíří mezi mladšími lidmi, kteří mají více sociálních kontaktů a současně jsou méně často očkovaní proti covidu-19.

Řecká vláda se snaží zvýšit proočkovanost obyvatelstva skrze kampaň zaměřenou právě na mladé lidi. Očkování proti covidu-19 má dokončené 5,2 milionu obyvatel, což je zhruba 52,5 procenta řecké populace. Proočkovanost je silnější mezi lidmi ve věku 70 a více let, kde dosahuje kolem 80 procent.

Vláda premiéra Kyriakose Mitsotakise se snaží podpořit vakcinaci i některými legislativními opatřeními. V pondělí vstoupilo v platnost povinné očkování personálu v domech s pečovatelskou službou. Desítky zaměstnanců, kteří se naočkovat nenechali, poslala zařízení na neplacenou dovolenou. Od 1. září bude očkování povinné i pro zaměstnance v nemocnicích. Zařízením, která kontroly přistihnou, že zaměstnávají nenaočkovaný personál, hrozí pokuty až do výše 200.000 eur (přes pět milionů korun). Při vstupu do vnitřních prostorů barů, restaurací či kin se navíc musí Řekové prokázat covidovým certifikátem.

Od začátku epidemie se v desetimilionovém Řecku nákaza koronavirem prokázala u 544.000 osob. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 13.253 lidí.

Související

Více souvisejících

Řecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy