Řecko se chystá zpoplatnit testy na koronavirus pro neočkované

Řecko se chystá zpoplatnit testy na koronavirus pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Vasilis Kikilias, podle kterého systém testování zdarma pro všechny skončí 13. září. Podle nových pravidel se zároveň budou muset zaměstnanci bez očkování pravidelně testovat nejméně jednou týdně, což bude mnoho z nich motivovat, aby se o očkování přihlásili, uvedla agentura Reuters.

Řecko dnes ohlásilo nejvyšší denní přírůstek případů infekce od začátku epidemie covidu-19.

O zpoplatnění testů na koronavirus uvažovala i česká vláda, nakonec však v pondělí rozhodla, že testy budou i v září nadále pro všechny zdarma.

"Na rozdíl od podzimu loňského roku se teď na podzim mohou všichni očkovat... Tato opatření nejsou trestem. Jde o povinnost vůči všem těm, kteří se za 18 měsíců pandemie chovali odpovědně, kdo přišli o své obchody, práci nebo museli pracovat z domova, aby se ochránili," řekl Kikilias.

Ministr zdravotnictví doplnil, že testy zdarma budou mít od poloviny září jen očkovaní. Ostatní bude jeden test stát deset eur (255 Kč), což je podle Reuters v zemi, kde průměrný výdělek činí 1161 eur (méně než 30.000 Kč), poměrně citelná částka.

Neočkovaní zaměstnanci v soukromém i veřejném sektoru musejí test podstoupit jedenkrát týdně, pracovníci ve školách, na univerzitách, v turistice či pohostinství dvakrát týdně. Pro neočkované, kteří v poslední době covid-19 neprodělali, je test nutností i při návštěvě kin, tělocvičen nebo muzeí. Do vnitřních prostorů restaurací se neočkovaní lidé nedostanou ani s testem.

Řecké zdravotnické úřady zaznamenaly za posledních 24 hodin 4608 nových případu nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie covidu-19. Mezi nimi bylo i 23 návštěvníků ze zahraničí, kteří byli kontrolováni při příjezdu do země. Zátěž nemocnic se postupně zvyšuje, nakažených pacientů na jednotkách intenzivní péče je přes 320. Za poslední den zemřelo v souvislosti s covidem 32 lidí, od začátku epidemie nemoci podlehlo téměř 13.500 lidí. Nákaza se v jedenáctimilionové zemi prokázala u 567.000 lidí.

Podle ministra Kikiliase k dosažení kolektivní imunity chybí nejméně milion naočkovaných lidí. Naočkováno proti covidu-19 je v Řecko zhruba 5,7 milionu lidí, což je cirka 53 procent populace.

Související

Více souvisejících

Řecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 12 hodinami

Slovensko čeká velký den. Čaputová končí, nastupuje Pellegrini

Po více než dvou měsících od vyhlášení výsledků voleb přichází velký den pro Slovensko. Po pěti letech dnes skončí ve funkci hlavy státu Zuzana Čaputová, novým prezidentem se stane Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy