Severoatlantická aliance může dělat více v boji proti terorismu v rámci mezinárodní mise v Iráku. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před dvoudenním zasedáním aliančních ministrů obrany, které v Bruselu začíná ve středu. Obnova výcvikové mise, kterou spojenci přerušili v lednu kvůli eskalaci násilí v oblasti, je podle něj nadále podmíněna uklidněním situace.
Ministři budou podle šéfa aliance debatovat o budoucnosti irácké mise, která přerušila výcvik místních bezpečnostních sil začátkem ledna, kdy americký útok zabil prominentního íránského generála Kásema Solejmáního. Írán v reakci na to zaútočil na spojenecké základny v Iráku.
Cílem mise, na níž se od předloňského října podílí několik stovek vojáků včetně čtyř desítek českých, je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát (IS). Podle Stoltenberga bude výcvik obnoven, až to bezpečnostní situace umožní.
⚠️ WATCH LIVE ⚠️?️| Pre-Ministerial press conference ahead of #NATO #DefMin https://t.co/zugJ2Fza9e
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) February 11, 2020
"Můžeme ale dělat více," prohlásil dnes šéf aliance, podle něhož by mohly země NATO blíže koordinovat svou činnost s dalšími státy bojujícími proti IS v rámci globální koalice. Další podrobnosti Stoltenberg neuvedl.
Vedle situace na Blízkém východě a v severní Africe budou ministři probírat také hrozbu, kterou pro alianci představují ruské raketové systémy. Spojené státy loni odstoupily od rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) poté, co Moskva začala rozmisťovat střely s plochou dráhou letu Novator 9M729, v západním označení SSC-8. Rusko na výzvy ke stažení těchto raket nereagovalo a smlouva pozbyla platnosti.
"Budeme diskutovat o naší reakci na celou škálu ruských raketových systémů. Konvenčních i jaderných. Již nasazených nebo těch ve vývoji," řekl dnes šéf NATO.
Dvoudenní ministerská schůzka bude věnována také budoucnosti spojenecké mise v Afghánistánu. Aliance podle Stoltenberga hodlá pokračovat ve výcviku místních sil, jehož cílem je přimět islamistické hnutí Tálibán k vyjednání míru v zemi.
Související
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
NATO , Jens Stoltenberg , Terorismus , INF (smlouva o likvidaci raket) , Rusko , rakety Novator 9M729
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 1 hodinou
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 1 hodinou
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 3 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
První z dvojice květnových svátků, tedy Svátek práce, je letos minulostí. Obchody během úvodního květnového dne fungovaly bez jakýchkoliv omezení, což ale nebude platit příští pátek.
Zdroj: Jan Hrabě