INF (smlouva o likvidaci raket)

Vladimir Putin

Putin navrhl NATO nerozmisťovat v Evropě střely, které zakazuje smlouva INF

Rusko je připraveno nerozmístit v evropské části země své střely 9M729 Novator, které podle Spojených států porušují mezitím vypovězenou dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), ale pouze za podmínky vstřícných kroků ze strany Severoatlantické aliance. Navrhl to dnes ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura TASS.
Jens Stoltenberg

Ruské rakety či terorismus. NATO bude debatovat o největších hrozbách

Severoatlantická aliance může dělat více v boji proti terorismu v rámci mezinárodní mise v Iráku. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před dvoudenním zasedáním aliančních ministrů obrany, které v Bruselu začíná ve středu. Obnova výcvikové mise, kterou spojenci přerušili v lednu kvůli eskalaci násilí v oblasti, je podle něj nadále podmíněna uklidněním situace.
Ilustrační foto

Západ nemá páku na Rusko. Vypovězení smlouvy INF byla chyba, tvrdí vyjednavač

Vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) ze strany Spojených států i Ruska bylo chybou, i když ji Moskva porušovala. Na konferenci o jaderném zbrojení pořádané Ústavem mezinárodních vztahů to dnes řekl Ronald Bartek, který za USA v 80. letech smlouvu vyjednával. Podle něj nyní bude obtížnější kontrolovat ruské jaderné zbraně a bude také velmi obtížné vyjednat novou smlouvu, která by INF nahradila.
Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Lukašenko chce bezpečnější Evropu, hodlá zabránit rozmístění raket

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se rozhodl posílit své postavení na mezinárodní scéně a zmírnit rostoucí napětí mezi Ruskem a západními státy. Na bezpečnostní konferenci v Minsku dnes oznámil, že jeho země uspořádá "mezinárodní bezpečnostní dialog" a zasadí se za omezení raketové výzbroje v Evropě. Lukašenko chce rovněž zapojit Washington do řešení konfliktu na východě Ukrajiny.
Vladimir Putin, ruský prezident

Raketové moratorium? Putinův návrh narazil, státy NATO mlčí

Ruský návrh na moratorium na rozmístění raket středního a krátkého doletu, o němž v dopisu státníky zemí NATO informoval prezident Vladimir Putin, se zatím nesetkal s pochopením. Novinářům to dnes v Moskvě sdělil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Putin ale prý bude ve svém úsilí pokračovat, aby zabránil možné destabilizaci.
Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Putin poslal státům NATO dopis, navrhuje raketové moratorium

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal dopis vedoucím představitelům několika desítek zemí, v němž navrhl moratorium na rozmisťování raket středního a krátkého doletu v Evropě a v jiných částech světa. S odvoláním na kremelské diplomaty o tom dnes informoval ruský list Kommersant. Dopis byl podle něj odeslán mimo jiné do všech metropolí členských států Severoatlantické aliance.
Ilustrační foto

Rusko nerozmístí nové rakety, dokud tak neudělají USA, ujišťuje Rjabkov

Moskva v reakci na nedělní test americké střely o doletu vyšším, než povolovala vypovězená smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), opět ujistila, že nerozmístí nové rakety, dokud tak neučiní Spojené státy, a to "v jakékoliv oblasti světa". Uvedl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.

USA se spojenci jednají o rozmístění raket v Asii, Čína hrozí odvetou

Washington jedná se spojenci o možném rozmístění raket středního a krátkého doletu v Asii. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na vysoce postavené pracovnice ministerstva zahraničí USA. Konzultace probíhají na základě nedávného rozhodnutí americké vlády odstoupit od smlouvy s Ruskem o omezení tohoto druhu zbraní.
Vladimír Putin

Putin vyzval k debatě o bezpečnosti s USA, pohrozil vývojem raket

Rusko je připraveno obnovit rozhovory se Spojenými státy o bezpečnosti a strategické stabilitě. Po schůzi ruské bezpečnostní rady to dnes v Moskvě prohlásil prezident Vladimir Putin. Pokud ale USA zahájí výrobu raket středního a krátkého doletu, začne i Moskva pracovat na jejich vývoji, konstatoval.
Jan Österreicher, plukovník AČR Rozhovor

Evropa v ohrožení, za krach INF může Rusko. Atomovky dovedou vygumovat z mapy celá města, varuje expert

ROZHOVOR - 2. srpna 2019 vypršela výpovědní lhůta smlouvy INF, důležitá dohoda o jaderném odzbrojení se tak stala minulostí. Kdo nese odpovědnost za eskalaci napětí ve světě? „Rusové smlouvu porušili a ještě se tím celému světu pochlubili,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.
Smlouva USA a Ruska o likvidaci raket je mrtvá. Startuje nový závod ve zbrojení?

Smlouva USA a Ruska o likvidaci raket je mrtvá. Startuje nový závod ve zbrojení?

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že případná nová dohoda o jaderných raketách by měla zahrnovat Rusko a Čínu. Šéf Bílého domu se tak vyjádřil poté, co Spojené státy v pátek formálně opustily smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), která výrazně omezovala jaderné arzenály obou zemí.
Pentagon

Pentagon v Asii den po opuštění smlouvy rozmístí rakety

Americký ministr obrany Mark Esper dnes uvedl, že by podpořil brzké rozmístění konvenčních raket středního doletu v Asii. Informovala o tom agentura AP. Spojené státy a Rusko oficiálně opustily v pátek smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).
Ilustrační foto

Černý den pro celý svět. Dohoda INF skončila

Rusko dnes oficiálně potvrdilo zánik smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou v roce 1987 uzavřely Moskva a Washington. Dohodu vypověděly také USA; Washington tento krok s půlroční lhůtou oznámil letos v únoru po obvinění, že Rusové dohodu porušují.
Tomáš Petříček, ministr zahraničí ČR

Kdo zavinil krach dohody INF? Nezodpovědné Rusko, tvrdí Petříček

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) mezi Spojenými státy a Ruskem končí podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) kvůli nezodpovědnému přístupu Ruska. Dodal, že podporuje úsilí o vytvoření nové smlouvy, případně i v širším formátu.
Jens Stoltenberg

Situace kolem smlouvy INF se neposunula, Rusku dochází čas

Diplomaté členských zemí NATO při jednání se svým ruským protějškem dnes nezaznamenali žádný posun v postoji Ruska ohledně osudu smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Po dopoledním jednání Rady NATO-Rusko v Bruselu to novinářům řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Rusko má ale podle něj stále několik týdnů čas, aby se k podmínkám smlouvy z roku 1987 vrátilo, a tím ji zachránilo.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy