Rusko nerozmístí nové rakety, dokud tak neudělají USA, ujišťuje Rjabkov

Moskva v reakci na nedělní test americké střely o doletu vyšším, než povolovala vypovězená smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), opět ujistila, že nerozmístí nové rakety, dokud tak neučiní Spojené státy, a to "v jakékoliv oblasti světa". Uvedl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

"Nenecháme se vyprovokovat. Jak uvedl ve Francii prezident Ruska (Vladimir Putin), znovu potvrzujeme svoji věrnost jednostrannému moratoriu na rozmístění pozemních (zbraňových) systémů středního doletu do té doby, dokud takové zbraně nerozmístí USA v jakékoliv oblasti světa," řekl diplomat agentuře TASS.

Americký test Rjabkov označil za důkaz, že Spojené státy už dlouho před vypovězením smlouvy vyvíjely zbraně zakázané touto smlouvou a že politika USA směřuje ke zvyšování vojenského napětí. "Zkouška zdokonalené střely typu Tomahawk se odehrála doslova 16 dnů poté, co USA opustily INF a platnost této smlouvy skončila. Určitě nemůže být jasnější a zjevnější potvrzení, že vývoj odpovídajících zbraňových systémů se v USA vedl dávno," řekl.

Upozornil, že střela odstartovala z univerzálního odpalovacího zařízení Mk41, které může sloužit k vypuštění protiraketových střel SM-3 či střel s plochou dráhou letu různého typu. "To budí politování. USA zjevně směřují ke zvyšování vojenského napětí," zdůraznil.

Spojené státy v neděli provedly test střely s plochou dráhou letu s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy INF. V pondělí to oznámilo to americké ministerstvo obrany.

Smlouva INF, která definitivně zanikla počátkem srpna poté, co ji Washington v únoru vypověděl s odůvodněním, že ji Rusko porušuje, zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety a střely odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Podle Bílého domu Rusko vyvíjí raketu Novator 9M729, jejíž dolet přesahuje 500 kilometrů.

Putin už v únoru řekl, že jeho země na krok Washingtonu odpoví stejně, tedy od smlouvy také odstoupí a zahájí vývoj nových raket. Počátkem srpna uvedl, že pověřil ministerstva obrany a zahraničí a vnější rozvědku, aby "co nejpečlivěji" sledovaly kroky USA při rozmisťování raket středního a krátkého doletu. "Na rozmisťování amerických raket v těch či oněch regionech světa bude Rusko odpovídat výhradně zrcadlově," upozornil.

Americký ministr obrany Mark Esper den po zániku smlouvy INF uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii.

Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a střel s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.

Související

Sergej Lavrov

Lavrovův náměstek řekl, že mluvil s novou velvyslankyní USA o jaderné dohodě

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov minulý týden hovořil s novou americkou velvyslankyní v Moskvě Lynne Tracyovou o jaderné dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. S odvoláním na Rjabkova o tom dnes informují tiskové agentury. Náměstek šéfa ruské diplomacie detaily ke schůzce nesdělil, ale tvrdil, že Rusko dodržuje limity odpalovacích zařízení a hlavic.

Více souvisejících

Sergej Rjabkov Rusko INF (smlouva o likvidaci raket) Americká armáda (U.S. ARMY) USA (Spojené státy americké) Vladimír Putin střela s plochou dráhou letu Tomahawk

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy