Rusko je připraveno na dialog se Spojenými státy, oznámil náměstek ministra zahraničí Rjabkov

Veřejným prohlášením v rámci vysílání federálních televizních kanálů vyjádřil ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov připravenost Moskvy k dialogu se Spojenými státy. Informuje o tom ruský zpravodajský server Komersant, sídlící v lotyšské Rize.

Nicméně zdůraznil, že Rusko se nebude zříkat svých vlastních zájmů. Toto prohlášení reflektuje důležitost zachování ruských zájmů při jednání s USA.

Rjabkov ve svém projevu citovaném agenturou TASS reagoval na doktrinální přístup, který oficiálně zastávají Spojené státy. V tomto kontextu je Rusko označováno jako akutní hrozba a Čína jako strategický rival. Náměstek zdůraznil, že tato percepce vyplývá z pevného přesvědčení ve vlastní výjimečnost Spojených států. Přestože je Rusko otevřeno dialogu, nevzdá se dle jeho slov svých zájmů a bude pečlivě a spolehlivě nadále hájit své zájmy.

Hlavními hrozbami pro národní bezpečnost Spojených států byly v říjnu 2022 rostoucí Čína a „stále“ nebezpečné Rusko, které Pentagon pojmenoval jako součást nové obranné strategie země.

Ve svém vystoupení 4. dubna 2023 náměstek ministra zahraničí Rjabkov použil termín "kolaps" k charakterizaci současného stavu vztahů se Spojenými státy. Tento názor vyjádřil jako reakci na aktuální situaci a přenesl odpovědnost za tuto situaci na Washington. Rjabkov tak naznačil, že z jeho pohledu nesou hlavní díl odpovědnosti za současný stav obou zemí převážně Spojené státy.

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena přitom v loňském roce opakovaně apelovala na to, aby se s Ruskem zahájila jednání. USA vybízely představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu dialogu a upustili od veřejného odmítání mírových rozhovorů.

Spojené státy navíc samy vedly rozhovory s ruskými představiteli, uvedl list Washington Post. Úředníky Bidenovy administrativy ale znepokojily stupňující se ruská prohlášení o jaderných zbraních, ke kterým se Kreml v loňském roce uchylovat. Podle amerických zpravodajských služeb ruští vojenští vůdci dokonce diskutovali o potenciálním použití taktické jaderné zbraně v případě dalších neúspěchů na Ukrajině.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko USA (Spojené státy americké) Sergej Rjabkov

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 2 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy