Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily nejméně nových případů koronavirové nákazy za pracovní den za poslední téměř dva měsíce. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 se po předchozím nárůstu drží pod hranicí 3000 pacientů. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského ministerstva zdravotnictví a národního centra zdravotnických informací.
Nynější třetí vlna koronavirové nákazy v zemi dosáhla svého vrcholu na přelomu listopadu a prosince. Studie slovenských úřadů ukázala, že zhruba polovina neočkovaných lidí proti covidu-19 v zemi neměla v listopadu a na začátku prosince protilátky proti tomuto onemocnění. Podle odborníků to znamená, že populace není výrazně promořena. Slovensko také zaostává v očkování proti covidu-19.
Na pětimilionovém Slovensku přibylo v pondělí podle laboratorních testů 3683 infikovaných. Oproti předchozímu týdnu to představuje pokles o více než pětinu. V listopadu země během několika dnů zaznamenala shodně i více než 10.000 nových zjištěných případů nákazy. Bratislava na rozdíl od některých jiných zemí dosud nehlásila rychlé šíření nové koronavirové varianty omikron.
Ve slovenských nemocnicích bylo v úvodu týdne 2967 pacientů s covidem-19. Dříve za nynější koronavirové vlny zdravotnická zařízení hlásila výrazně více než 3000 hospitalizovaných. Vláda pak na konci listopadu kvůli přetíženým nemocnicím vyhlásila nouzový stav a zavedla nové restrikce, které mezitím částečně zmírnila pro očkované proti covidu-19 a pro osoby, které toto onemocnění prodělaly. Od minulého pátku pak zákaz vycházení s výjimkami platí už jen večer a v noci.
Tempo šíření koronavirové infekce zpomaluje i v Česku, kde denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání klesají skoro tři týdny.
Slovensko se v EU dlouhodobě řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva. Počet podaných prvních dávek vakcín v zemi v posledním období klesá, výrazněji naopak přibylo naočkovaných posilující dávkou.
Nejnovější studie slovenských úřadů ukázala, že protilátky proti covidu-19 nemá zhruba polovina z těch obyvatel, kteří proti onemocnění nebyli očkováni. Do analýzy vzorků krve se zapojilo téměř 3800 neočkovaných dobrovolníků.
"Je velké množství lidí, kteří nemají ochranu před covidem-19 ani v podobě vakcíny, ani v podobě prodělání onemocnění. Je to více než milion osob na Slovensku," řekl novinářům šéf analytiků ministerstva zdravotnictví Matej Mišík. Dodal, že například v Británii byla zjištěna úroveň protilátek až u 95 procent obyvatel.
Odborníci při prezentaci výsledků studie upozornili, že samotná přítomnost protilátek ještě nezaručuje, že osoba je silně chráněna před covidem-19. Doporučili proto očkování i těm obyvatelům, kteří covid-19 prodělali.
Související
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
Slovensko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
včera
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
včera
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
včera
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
včera
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
včera
Ukrajinským premiérem se stal bývalý šéf Naftogazu Koreckyj
včera
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
včera
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
včera
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
včera
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
včera
CNN: Útok na školu, při němž zemřelo na 170 dětí, v USA prakticky nikdo nevyšetřuje
včera
Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla
včera
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
včera
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
15. července 2026 21:40
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
Dolní komora francouzského parlamentu ve středu schválila finální podobu zákona, který dospělým lidem s nevyléčitelnými chorobami umožní legálně požádat o asistovanou smrt. Národní shromáždění tak po letech intenzivních etických a politických debat definitivně odsouhlasilo normu, jež upravuje podmínky pro podání smrtící látky. Prezident Emmanuel Macron, který tento krok sliboval již ve své předvolební kampani, po hlasování ocenil kultivovanou a respektující diskuzi, kterou zákonodárci k tomuto citlivému tématu vedli.
Zdroj: Libor Novák