Skotsko bude za pár let nezávislé a v EU, prohlásila Sturgeonová v Berlíně

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Nicola Sturgeonová na tiskové konferenci v Berlíně.

Today, I had the great pleasure to meet the First Minister of Scotland @NicolaSturgeon. Thank you for your visit!Heute habe ich die Regierungschefin von Schottland, First Minister Nicola Sturgeon, getroffen. Vielen Dank für den Besuch! pic.twitter.com/2CdF5HygsP

— Ralph Brinkhaus (@rbrinkhaus) September 18, 2019

Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) zdůraznila, že si velká většina Skotů brexit nepřála. Nyní si ale jen těžko dokáže představit, že se Johnsonovi podaří najít řešení přijatelné pro všechny.

Britského premiéra Sturgeonová také tvrdě kritizovala za to, že nechal na téměř pět týdnů přerušit zasedání parlamentu. O případu nyní rozhoduje nejvyšší soud Spojeného království a skotská první ministryně věří, že rozhodnutí zruší. Pokud by tak neučinil, znamenalo by to podle ní, že exekutiva může v podstatě kdykoliv a na jakoukoliv dobu přerušit práci parlamentu.

Nadcházející vystoupení Británie z osmadvacítky je podle Sturgeonové dalším důvodem, proč by Skotsko mělo být samostatnou zemí. Referendum o nezávislosti by se podle ní mělo uskutečnit už příští rok, což by bylo šest let poté, co Skotové už jednou nezávislost v poměru 55 ku 45 procentům odevzdaných hlasů odmítli. Sturgeonová však věří, že napodruhé požadavek její strany projde.

"Předpovědi v politice nejsou nikdy jisté, já bych ale předpověděla, že v nejbližších letech se Skotsko stane nezávislým členem EU," poznamenala.

Související

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová po více než osmi letech skončí v čele skotské vlády i SNP

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová hodlá odstoupit z čela regionální vlády i své Skotské národní strany (SNP), jakmile strana zvolí nového lídra. Oznámila to dnes při narychlo svolané tiskové konferenci. Uvedla, že po více než osmi letech v premiérské funkci je správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.

Více souvisejících

Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Skotsko Brexit Německo Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy