Slovenská vláda před Velikonocemi umožnila otevřít kostely

Dosluhující slovenská vláda před nadcházejícími velikonočními svátky zařadila cesty kvůli individuální duchovní péči mezi výjimky ze zákazu vycházení, zavedenému kvůli šíření koronaviru. Kabinet v demisi o tom rozhodl na dnešní schůzi. Krok uvítala katolická církev, podle které rozhodnutí vlády umožní otevřít kostely k soukromým modlitbám. Slovenský parlament zase vyzval kabinet, aby umožnil o Velikonocích bohoslužby venku.

"Můžeme mít nejlepší opatření. Pokud je lidé nebudou dodržovat, tak nám to nepomůže. Žádám lidi, aby dodržovali opatření nikoliv proto, že to chce stát, ale proto, aby chránili sebe a své blízké," odpověděl nastupující slovenský premiér Eduard Heger na novinářský dotaz, zda zmíněná výjimka nebude zneužívána.

Úřady na Slovensku, kde se při předchozím sčítání lidu přihlásila většina obyvatel ke katolické církvi, dříve ohlásily, že před velikonočními svátky nebudou karanténní omezení uvolněna. Dnešní rozhodnutí vlády označil Heger pouze za upřesnění stávajících pravidel.

Dosavadní ministr financí Heger, který se řadí ke konzervativním politikům, se dříve v tomto týdnu sešel s předsedou konference slovenských biskupů (KBS) Stanislavem Zvolenským. Na schůzce hovořili o situaci v katolické církvi v souvislosti se zákazem vycházení.

"Jsme rádi, že vláda rozhodla legálně garantovat alespoň možnost individuální pastorace. Kdo bude chtít, může se alespoň soukromě pomodlit v kostele, za dodržení platných hygienických předpisů. Dosud se, žel, opakovaně stávalo, že policie kostely zavírala. Věříme, že po tomto uvolnění dojde zanedlouho i k uvolnění zákazu veřejných bohoslužeb," uvedl v reakci na rozhodnutí vlády mluvčí KBS Martin Kramara.

Slovenský parlament zase na návrh jednoho z nezařazených poslanců vybídl vládu, aby zavedla taková opatření, která umožní konání velikonoční bohoslužby venku. V zemi přitom kvůli koronaviru nadále platí zákaz shromažďování více než šesti osob.

Slovenští politici i odborníci opakovaně vyzývali obyvatele země, aby o Velikonocích dodržovali karanténní opatření a necestovali. Právě těchto svátků mnoho obyvatel Slovenska v minulosti využívalo k návštěvám příbuzných či známých; už loni o Velikonocích platila v zemi během první vlny koronavirové nákazy různá omezení.

Nově se zákaz vycházení nebude vztahovat ani na myslivce v souvislosti s plněním opatření proti africkému moru prasat, který se v zemi začal šířit před dvěma roky.

Epidemická situace na Slovensku se v posledních zhruba dvou týdnech zlepšuje. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění klesl na 3189, tedy na nejnižší hodnotu od první poloviny ledna. Pokles zmíněné skupiny pacientů v nemocnicích pod hranici 3000 je podle národního protiepidemického systému hlavní podmínkou pro odvolání nejvyšší stupně varování a k uvolnění omezení.

Související

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 
Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

Více souvisejících

Slovensko Kostely

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 12 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy