Vytvoření fondu na podporu občanské společnosti v Bělorusku po tamních prezidentských volbách, po kterých propukly masové protesty proti jejich podobě i oficiálnímu výsledku, schválila dnes slovenská vláda. Bratislava do něj vyčlení 250.000 eur (6,5 milionu korun) a v rámci programu poskytne další dvě desítky stipendií Bělorusům ke studiu na Slovensku.
"Právě studenti byli během klidných demonstrací bezdůvodně zatýkáni, byla to opět demonstrace síly a násilí ze strany běloruského režimu," řekl šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok k úterním protestům v Minsku. Dodal, že v současnosti studují na Slovensku na základě vládních stipendií dva běloruští studenti.
Podle materiálu slovenského ministerstva zahraničí peníze z fondu by měly být použity i pro ty běloruské občany, kteří se stali obětí represí tamního režimu. O konkrétních formách pomoci bude Bratislava rozhodovat v závislosti na vývoji situace v Bělorusku a ve spolupráci s nevládními organizacemi.
Zřízení podobného fondu minulý týden podpořila i česká vláda, stát do něj letos dá deset milionů korun.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko čelí vlně protestů a stávek poté, co jej úřady prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl výsledek ale zmanipulovaný a neuznala ho ani Evropská unie. Slovenská vláda ještě v srpnu označila ve zvláštním usnesení znepokojení nad situací v Bělorusku, která podle Bratislavy nastala po nesvobodných a nedemokratických volbách.
Související
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
Slovensko , vláda SR , Bělorusko , Vysoké školy , Ivan Korčok
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 hodinami
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
včera
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
včera
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
včera
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
včera
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
včera
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
včera
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
včera
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
včera
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
včera
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
včera
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
včera
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
včera
Rusko v noci podniklo největší raketový útok na Ukrajinu od začátku invaze
včera
Sulyok ustoupil. Maďarský prezident schválil své vlastní odvolání z funkce
včera
Počasí příští týden tropické nebude, naopak dorazí ochlazení
18. července 2026 21:12
Zelenskyj chce urovnat vztahy s Polskem. Otevře spisy o masakrech ve Volyni
18. července 2026 19:50
Kanadu spaluje na 900 lesních požárů. Tvrdě dopadají i na obyvatele USA
18. července 2026 18:34
Trump chce prodat Turecku letouny F-35. Zničíte rovnováhu sil na Blízkém východě, varuje Netanjahu
18. července 2026 17:19
Konvoje OSN nepřetržitě pendlující tam i zpět. Co jedí statisíce lidí žijících na ukrajinské frontové linii?
18. července 2026 15:58
Ruská armáda chystá obří mobilizaci. Plánuje zrekrutovat půl milionu nových vojáků
Ruská federace plánuje na podzim letošního roku zmobilizovat 500 000 vojáků, přičemž část z nich hodlá okamžitě nasadit na východní frontě a další vycvičit pro případné otevření nového útočného směru. Uvedl to šéf ukrajinského Centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko.
Zdroj: Libor Novák