Slovensko hlásí za úterý rekordní přírůstek 8342 nakažených

Slovensko prostřednictvím laboratorních testů zaznamenalo za úterý rekordních 8342 nových případů koronavirové nákazy. Přibylo dalších 43 úmrtí na covid-19 a mírně se zvýšil počet covidových pacientů v nemocnicích, které v souvislosti s epidemií čelí náporu hospitalizovaných. Vyplývá to z dnešních údajů národního centra zdravotnických informací.

Epidemická situace na Slovensku, které v očkování proti covidu-19 zaostává za průměrem Evropské unie i za Českou republikou, se zhoršuje od září. Od začátku listopadu pak země opakovaně překonala dřívější rekordy v přírůstku zjištěných infikovaných.

Ve slovenských nemocnicích bylo v úterý 2879 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od konce března, kdy země čelila druhé vlně koronavirové nákazy. Zhruba osm z deseti zmíněných hospitalizovaných nebylo vůbec nebo plně očkováno.

Slovenský premiér Eduard Heger v souvislosti s nepříznivým vývojem nákazy a vytížeností nemocnic v úterý ohlásil chystané zpřísnění omezení pro lidi, jež nejsou očkovaní proti covidu-19. Nově by například do nákupních center mohli vstupovat jen naočkovaní a ti, kdo zmíněné onemocnění prodělali. Zaměstnavatelé zase patrně budou muset kontrolovat, zda zaměstnanec byl očkován, prodělal covid-19 nebo má potvrzení o negativním výsledku na koronavirus. Návrhy opatření projedná vláda ve čtvrtek.

Covidu-19 na pětimilionovém Slovensku dosud podlehlo zhruba 13.700 lidí. Denní přírůstky úmrtí na zmíněné onemocnění v zemi už téměř měsíc dosahují dvouciferných hodnot.

V Česku, které je počtem obyvatel dvojnásobně větší než Slovensko, v úterý přibylo rekordních 22.479 nakažených. To je zhruba o polovinu víc než za předchozí úterý.

Související

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 10 hodinami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 11 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy