Slovensko opět plánuje plošné testy na koronavirus

Slovensko by podle premiéra Igora Matoviče mohlo příští týden obnovit plošné testování lidí na koronavirus s cílem potlačit šíření infekce. Stávající karanténní opatření a omezení volného pohybu osob totiž nákazu nepotlačily. Matovič to řekl novinářům po jednání vlády.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hromadné testování obyvatel na koronavirus uskutečnilo Slovensko už loni na podzim. Prostřednictvím méně přesných antigenních testů tehdy zdravotníci odhalili tisíce nakažených. Účast na testování byla vysoká, úřady totiž v té době podmínily například cesty do práce tím, že lidé se prokáží negativním výsledkem testu.

"Po třech týdnech lockdownu je situace víceméně stejná. Mezitím na Slovensku máme agresivní britskou mutaci viru. Agresivní mutace zde bude dominantní v horizontu šesti týdnů," řekl Matovič k dopadu karanténních opatření, které úřady na Slovensku začaly znovu výrazněji zpřísňovat před Vánocemi.

Z vyjádření slovenského premiéra dále vyplynulo, že plošné testování lidí by se mělo opakovat každý týden do doby, než podíl odhalených případů nákazy v jednotlivých regionech klesne pod hranici půl procenta. Hromadné testování se uplynulý týden konalo také v okresu Nitra na jihu země, s pozitivním výsledkem skončilo téměř 2,5 procenta analyzovaných vzorků. Krajské město Nitra a okolní vesnice patří ve stávající koronavirové krizi na Slovensku k nejpostiženějším regionům země.

Podle Matoviče se chce vláda vyhnout uzavření továren a firem. Například státem ovládaný slovenský vlakový dopravce ZSSK i kvůli výpadku strojvůdců a vlakvedoucích v souvislosti s koronavirem oznámil dočasné zrušení asi tří desítek spojů.

Na Slovensku se loni v prosinci zrychlil přírůstek nakažených koronavirem. V současnosti má pětimilionové země rekordních 3292 hospitalizovaných s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Covidu-19 podlehlo na Slovensku dosud více než 3000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Italská vláda zvažuje žalobu na Pfizer kvůli malému počtu vakcín

20.01.2021 15:13 Italská vláda dnes dala pokyn svému právnímu oddělení, aby zvážilo právní kroky, a to včetně žaloby…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 13:09 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Nástup Bidena je začátkem nových vztahů, shodli se lídři EU

20.01.2021 12:40 Aktualizováno Nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena je šancí oživit vztahy Evropské unie se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama