Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

Slovensko připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce policie, prokuratury a soudů. Po jednání bezpečnostní rady státu to řekl premiér Eduard Heger. Jednání bylo svoláno poté, co policejní inspekce obvinila čtyři kriminalisty elitní policejní jednotky NAKA, kteří vyšetřují citlivé kauzy z minulosti.

"Kriminální živly, které se infiltrovaly do bezpečnostních složek státu, vyvíjejí aktivity namířené proti pořádku tohoto státu. Z orgánů činných v trestním řízení musíme vypudit mafii a zvýšit odolnost systému proti jeho možnému zneužití," řekl Heger. Bez bližších podrobností naznačil, že odpovědní za stávající situaci jsou lidé, kteří se udrželi ve funkcích po loňských volbách, jež skončily porážkou sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Změny ve fungování zmíněných složek státu má rychle připravit pracovní skupina.

Policejní inspekce podle tisku obvinila vyšetřovatele NAKA i kvůli tomu, že chtěli stíhat pracovníky inspekce v odplatě za to, že ti vyšetřovali podezření z manipulací svědeckých výpovědí na NAKA. Inspekce stíhá i svého prozatímního šéfa. Všech pět zmíněných obviněných policistů, včetně šéfa policejní inspekce, soud první instance poslal do vazby. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič řekl, že ve vazbě skončili lidé, kteří se nenechali koupit.

NAKA začala po loňských volbách stíhat několika desítek soudců, pracovníků justice, podnikatelů a někdejších vysokých úředníků včetně bývalého vedení policie z období, kdy byl u moci Směr-SD. Jeho šéf Fico dlouhodobě tvrdí, že některá stíhání jsou účelová a založená na manipulacích s výpověďmi svědků. Několik z obviněných mezitím začalo spolupracovat s policií.

Nynější slovenská vládní koalice si při svém nástupu k moci za jeden z hlavních cílů dala potírání korupce, obnovení důvěry lidí v právní stát a nastolení spravedlnosti. Její představitelé rovněž tvrdili, že policejní inspekce nebyla za vlády Směru-SD aktivní a nezabývala se různými kauzami.

"Chci vyzvat poctivé soudce, prokurátory i policisty, aby bojovali a byli aktivní v obraně práva a nedali se zastrašit. Toto není jen boj vlády, toto je boj nás všech. Chci dát na vědomí všem, kteří ve strachu před spravedlností překračují zákon, že jejich činy musejí být potrestány," řekl Heger.

Opozice v souvislosti s podezřeními na nekalé jednání zmíněných kriminalistů naopak hovořila o rozvratu právního státu a chce sbírat podpisy pod návrh o vyslovení nedůvěry premiérovi ve sněmovně.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda padá. Slovensko míří k úřednickému kabinetu

Slovenský premiér Eduard Heger požádal prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády. Oznámila to agentura TASR. Heger tak učinil, protože prezidentka nepřijala žádný z jeho návrhů, kterými se chtěl vyhnout jmenování úřednické vlády. 

Více souvisejících

Eduard Heger (ministr SR) Policie SR Slovensko

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

Zdroj: David Holub

Další zprávy