Slovensko vítá balík peněz z fondu EU, chce větší volnost

Slovensko považuje návrh Evropské komise (EK) na rozdělení balíku peněz z fondu obnovy EU v celkovém objemu 750 miliard eur (20 bilionů korun) za příznivý pro zemi, uvítalo by ale větší volnost při použití peněz a také jejich využití v delším období. ČTK to dnes řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Česko má naopak vůči předloze výhrady. Premiér Andrej Babiš na dnešní videokonferenci státníků EU zopakoval nesouhlas s tím, aby se peníze z fondu rozdělovaly podle míry nezaměstnanosti z minulých let.

Bratislava
doporučujeme

"Celková výše ´obálky´ je pro Slovensko příznivá. Měla by ale být větší flexibilita a delší časové hledisko," uvedl Korčok. Bratislava by podle něj chtěla dosáhnout možnost volnějšího použití peněz z hlediska cílových oblastí a také prodloužení lhůty na čerpání peněz.

Podle předlohy by pro Slovensko s 5,5 miliony obyvatel bylo vyhrazeno 12,8 miliardy eur (342 miliard korun), z toho bezmála osm miliard eur (314 miliard korun) ve formě grantů. Počtem obyvatel dvojnásobně větší Česko by zase mohlo získat 19,2 miliardy eur (512 miliard korun), z toho 8,6 miliardy eur (230 miliard korun) na přímých platbách. Podobný objem grantů jako Slovensko by mělo získat desetimilionové Maďarsko. Právě srovnáním předpokládaných grantů dříve obhajoval výhodnost nového fondu pro Slovensko i premiér Igor Matovič.

Bratislava na rozdíl od Prahy nepovažuje kritéria pro rozdělení balíku peněz za nevýhodné pro Slovensko, které má dlouhodobě vyšší nezaměstnanost než například Česká republika. Podle dřívějšího materiálu slovenského ministerstva zahraničí k návrhu EK ohledně fondu obnovy bude země pod Tatrami výrazně čistým příjemcem.

Témata: Slovensko | EU | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 22:00 Aktualizováno Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Tygřice v curyšské zoo zabila ošetřovatelku

04.07.2020 21:54 Tygřice v curyšské zoologické zahradě dnes zabila jednu z ošetřovatelek. Informovala o tom zoo.

Pravicová opozice v Itálii vyšla do ulic. Demonstrovala za předčasné volby

04.07.2020 16:53 Představitelé italské pravicové opozice včetně lídra krajně pravicové strany Liga Mattea Salviniho…

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy