Slovensko volilo změnu. Její výsledná podoba ale není jasná. glosuje tisk

Slovensko zvolilo změnu a začíná novou éru se šéfem dosud opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igorem Matovičem, které přesvědčivě vyhrálo sobotní parlamentní volby. Napsal to dnes slovenský tisk, který také poukázal na volební ztráty dosud dominantní vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

Sociální demokraté expremiéra Roberta Fica po čtyřech předchozích vítězstvích už páté volby v řadě nevyhráli a patrně skončí v opozici. Listy spekulují nad podobou změny, která Slovensko čeká.

"OLaNO drtivě porazilo Směr i opozici. Slovensko mění kurz. Doprava?" napsal list Pravda k vítězství OLaNO, které dostalo ve volbách čtvrtinu ze všech hlasů voličů.

Podle listu Sme vítěznému hnutí k volebnímu úspěchu pomohl vhodně zvolený marketing, když Matovič dobře reagoval na negativní témata ve společnosti a zároveň se označil za osobu, jež tyto problémy dokáže přinejmenším pojmenovat. "Země žádá zásadní změnu. Navzdory ničivému propadu stran končící koalice není jasné, jaká ta změna má být. Vítězství OLaNO sice znamená výhru opozičních sil, ale charakterem hnutí, skladbou jeho kandidátní listiny i způsobem politického zápasu jde stále o antisystémový hlas," dodal.

Nejčtenější slovenský list Nový čas za nejpravděpodobnější možnost označil vznik koalice čtyř stran, která by ve 150členné sněmovně měla dohromady 95 poslanců, tedy ústavní většinu. Vznik takové koalice upřednostňuje Matovič.

List Pravda soudí, že čtyřkoalice s účastí strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky by mohla bezproblémově fungovat pouze v případě, že Kiska potlačí své ego. Deník připomenul Kiskovo vyjádření před volbami, že se šéfem hnutí Jsme rodina, které by rovněž mohlo být součástí nové vlády, by vstoupil do koalice jen v nejnutnějším případě.

Hospodárske noviny napsaly, že zatím nikdo nedokáže říct, jakým premiérem dosud svérázný politik Matovič bude. "Jaká bude jeho vláda? Bude mít pravicový nebo levicový ekonomický program? Co udělá se školami či zdravotnictvím? Může překvapit a země bude jásat. Ale stejně mohou být za rok předčasné volby. Možná i dříve," uvedl deník.

Podle listu Denník N zatím není jasné, jak bude Matovič vystupovat ve jménu Slovenska, protože dosud jen protestoval proti korupci. "Udržitelnost budoucí vlády bude ohrožovat nestandardní chování jejího předsedy, ale i vnější události, na jejichž řešení dosud neprokázal žádný talent. Víme ovšem, že na své voliče umírněností zapůsobí jen stěží," poznamenal deník.

Listy poukázaly na skutečnost, že OLaNO není tradičním hnutím s pevnými stranickými strukturami a že před volbami na kandidátní listinu zařazuje různé osobnosti. "OLaNO je těžce definovatelný ´slepenec´. Na jedné straně se ocitli ultrakonzervativci s ekologové a liberálové," napsal list Pravda, podle kterého nejvíce slyšet bude konzervativní křídlo hnutí. OLaNO obsadí ve 150členné sněmovně 53 křesel.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Peter Pellegrini

Novým slovenským prezidentem bude Peter Pellegrini

Novým prezidentem Slovenské republiky bude Peter Pellegrini. Vyplývá to z výsledků prezidentských voleb, kdy po sečtení 99 procent hlasů vyhrál se ziskem 53,38 procent nad svým soupeřem Ivanem Korčokem. Ten získal 46,62 procent.

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Igor Matovič (OLaNO) Andrej Kiska Za lidi (Kiskova strana)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy