Slovensko zahajuje kontroly covidových dokladů při vstupu do země

Slovenská policie ode dneška začíná s intenzivními kontrolami na hranicích, zaměří se na dodržování karanténních povinností po vstupu na území Slovenska. Provoz některých hraničních přechodů se omezí nebo úplně uzavře, informoval slovenský tisk. Opatření vyplývají z nového alert-systému, kterým se řídí opatření na hranicích.

Výjimku z kontrol bude mít nákladní doprava; kontrolovat se naopak bude ve vybraných vlacích a na železničních stanicích.

"Intenzivní kontroly budou ode dneška i na letištích," řekla mluvčí prezídia policejního sboru Denisa Bárdyová. Policie bude provádět kontroly s podporou ozbrojených sil Slovenska.

Na hranici Slovenska s Českou republikou se zastaví doprava přes přechody Čadca - Milošová – Šance, Červený Kameň - Nedašova Lhota, Horné Srnie – Brumov - Bylnice, Nová Bošáca – Březová, Moravské Lieskové – Strání, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Skalica – Sudoměřice, Brodské – Lanžhot, a přechody Kohútka, Drietoma - část Liešna, Stará Myjava, Kykula, Predpoloma a Javorina.

Na hranici s Rakouskem se uzavře přechod Bratislava (ulice Kopčianska) – Kittsee, na hranici s Maďarskem Veľký Kamenec – Pácin, Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely, Skároš – Holloháza, Domica – Aggtelek, Tachty – Cered a Kalonda – Ipolytarnóc.

Na slovensko-polské hranici se omezí provoz přes přechody Palota – Radoszyce, Nižná Polianka – Ožena, Becherov – Konieczna, Kurov – Muszynka, Čirč – Leluchów, Lysá nad Dunajcom – Niedzica, Tatranská Javorina - Lysa Poľana, Suchá Hora – Chocholów, Bobrov – Winiarczykówka, Novoť – Ujsoly.

Mluvčí Bárdyová už v sobotu upřesnila, že příslušníci policejního sboru budou při zdravotně-bezpečnostních kontrolách prověřovat splnění povinné registrace na webu e-Hranica, stejně jako potvrzení o splnění podmínek pro uplatnění výjimky z karanténních povinností.

Zároveň požádala občany, aby si před příjezdem na místa kontroly připravili všechny potřebné doklady, potvrzení nebo mobilní zařízení s digitálními formami potvrzení. "Policejní sbor je připraven provádět kontrolu digitálních covidových pasů EU s pomocí mobilních čteček," dodala mluvčí.

Související

Více souvisejících

Slovensko hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 12 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy