Slovensko zavede přísnější koronavirová omezení ve více regionech

Šíření koronavirové infekce na Slovensku znovu mírně zrychlilo a přísnější omezení se proto od příštího týdne budou vztahovat na 14 ze 79 okresů země. Rozhodla o tom dnes vláda. Nejnižší stupeň epidemického rizika tak nebude platit zejména na východě země, ale i v několika regionech na středním a jižním Slovensku.

V praxi se opatření v okresech ve druhém stupni z pětidílné škály národního protiepidemického systému projevují hlavně omezeními pro některé provozy a také pro konání hromadných akcí. Například ubytovací zařízení mohou ubytovat pouze plně očkované hosty nebo od návštěvníků vyžadovat potvrzení o očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo o testu na koronavirus.

Přísnější omezení budou nadále platit také v okresu Poprad, do kterého patří i region Vysokých Tater. Nejvyšší pohoří země je častým cílem domácích i zahraničních turistů. V současnosti je v druhém stupni epidemického rizika zařazeno 12 slovenských okresů.

Laboratoře na pětimilionovém Slovensku v poslední době potvrdily i trojciferné denní přírůstky potvrzených případů koronavirové infekce. Situace je ale nadále výrazně lepší než za dřívější silné druhé vlny koronavirové nákazy, která v zemi vrcholila letos v březnu.

V přepočtu na obyvatele hlásí Slovensko podle tamního ministerstva zdravotnictví podobný vývoj nových případů koronavirové infekce jako Česko, mnohem vyšší přírůstky má Rakousko.

Slovensko zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem EU. V zemi alespoň první dávku vakcíny dostalo kolem 43 procent obyvatel, v EU tento podíl dosáhl již 64 procent. Slovenské ministerstvo zdravotnictví očekává vyšší zájem obyvatel o očkování poté, co v zemi výrazněji přibude nových případů koronavirové nákazy.

Související

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy