Slovensko zpřísňuje opatření proti koronaviru. Nošení roušek bude povinné

Slovensko kvůli pandemii koronaviru uzavře o nedělích všechny prodejny, v ostatních dnech budou mít důchodci v otevřených obchodech podobně jako v Česku vyhrazený čas k nákupům. Novinářům to dnes řekl nový premiér Igor Matovič. Důchodce vyzval, aby ze svých domovů vycházeli jen v nezbytných případech. Při pohybu na veřejnosti lidé budou muset nosit roušky, od konce března se bude lidem při vstupu do nemocnic, továren či prodejen bude měřit teplota.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V pondělí Slovensko zaznamenalo 19 nových potvrzených případů koronaviru, celkově tak má 204 zjištěných infikovaných. Podle Matoviče je v karanténě kvůli koronaviru více zdravotníků než pozitivně testovaných. Z vyjádření premiéra také vyplynulo, že Bratislava chce jednat s českou vládou o udělení výjimky pro vývoz dvou antivirových léků z Česka na Slovensko.

Plošné uzavření prodejen jeden den v týdnu zdůvodnil Matovič kromě jiného tím, aby si zaměstnanci maloobchodu odpočinuli. "Dopřejme jim jeden den oddechu. Ten den se využije na dezinfekci prostor," uvedl předseda vlády, který byl do čela nového kabinetu po únorových volbách jmenován o uplynulém víkendu.

Od minulého týdne Slovensko uzavřelo řadu prodejen, otevřeno mohou mít kromě jiných jen prodejny s potravinami, drogerie či lékárny. V těchto provozech budou mít důchodci mezi 9:00 až 12:00 vyhrazený čas k nákupům.

Po dobu mimořádné situace stát pozastaví bezplatné cestování studentů ve vlacích. "Studenti mají být doma. Nemají co cestovat vlakem po Slovensku," řekl Matovič. Školy na Slovensku přerušily výuku minulý týden.

Podle Matoviče podobně bude postupovat vláda i vůči penzistům, pokud v době pandemie neomezí cestování. "V sobotu byly plné vlaky důchodců, kteří cestovali do Tater," dodal. Řekl, že právě starší lidé jsou nejvíce ohrožení nemocí, kterou koronavirus způsobuje.

Slovenské úřady zároveň na neurčito prodloužily zákaz pořádání sportovních, kulturních či společenských akcí. Pokud se na některých místech vytvoří fronta, lidé by měli stát v odstupech alespoň dvou metrů.

Bratislava také na dobu od 12. března do konce dubna plánuje pozastavit plynutí lhůt pro plnění různých povinností, přerušeny budou dražby i exekuce. Ministerstvo zdravotnictví připraví plán na vyhrazení tří nemocnic jen pro infikované, v ostatních zdravotnických zařízeních budou k tomu účelu připraveny celé budovy či pavilony. Opatření má zamezit ohrožení i zdravotnického personálu.

Vláda odvolala šéfa správy státních hmotných rezerv, který čelil kritice nevládních organizací i kvůli předraženým nákupům ochranných prostředků v souvislosti s koronavirem. Kritikové si také stěžují, že za předchozí vlády země pozdě začala nakupovat ochranné roušky a další potřebný materiál.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku nakažených přibývá, celkem jich je přes 8500

29.03.2020 13:00 V Rakousku už druhý den po době zaznamenali nejmírnější vzestup počtu nakažených koronavirem od…

V Německu zemřelo za 24 hodin 64 lidí nakažených koronavirem

29.03.2020 12:03 V Německu za 24 hodin zemřelo 64 lidí nakažených koronavirem, počet obětí se tak vyšplhal na 389.…

Slovensko kvůli koronaviru proplatí větší část mezd zaměstnanců

29.03.2020 11:50 Slovenská vláda oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a živnostníkům kvůli…

Počet mrtvých po nákaze koronavirem překročil v Itálii 10 000

28.03.2020 22:14 Aktualizováno Po nákaze koronavirem zemřelo v Itálii již přes 10.000 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 889…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama