Roušky a respirátory

Ilustrační fotografie.

V Hongkongu si zvykli na roušky, lidé se bez nich na veřejnosti stydí

Lidé v Hongkongu si za tři roky natolik zvykli na roušky, že se bez nich mnohdy stydí objevit na veřejnosti. Povinnost nosit roušku v asijské megapoli skončila teprve ve středu a mnoho lidí včetně dětí ve školách chodí dobrovolně dál se zakrytým obličejem, napsal deník Financial Times.
Ilustrační fotografie.

Německo od února zruší povinné roušky v dálkové dopravě

Německo ke 2. únoru zruší povinné nošení roušek v dálkové dopravě. Dnes to oznámil spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který chce nyní spoléhat na vlastní odpovědnost cestujících. K uvolnění karanténního nařízení bude nutné změnit zákon, který dosud počítá s nošením respirátorů v dálkových autobusech a vlacích až do 7. dubna. V letadlech roušky Německo nevyžaduje.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Německý ministr financí Lindner žádá zrušení povinného nošení roušek

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach čelí rostoucímu tlaku, aby ustoupil od zbývajících povinných opatření proti covidu-19. Nově chce s karanténními nařízeními včetně povinného nošení roušek v hromadné dopravě skoncovat ministr financí a šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.
Lidé v rouškách cestují MHD v Praze, ilustrační foto

NSS: Povinné nošení respirátorů v hromadné dopravě bylo v souladu se zákonem

Povinné nošení respirátorů v hromadné dopravě bylo v souladu se zákonem. I na jaře letošního roku, tedy po dvou letech pandemie, stále šlo o přiměřené opatření v boji proti šíření koronaviru. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh ženy z Prahy na zrušení části opatření, které bylo účinné od poloviny března. Nyní už v platnosti není, soud by tedy maximálně mohl zpětně konstatovat nezákonnost opatření ministerstva zdravotnictví.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Němci by měli opět nosit roušky, vyzval je k tomu ministr

Počty nakažených koronavirem v Německu rychle rostou a stoupá také počet hospitalizovaných, pro regiony tak nastal čas zavést další karanténní opatření. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, podle kterého by se lidé měli vrátit k rouškám.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Severní Korea zrušila povinné nošení roušek

Severní Korea zrušila povinné nošení roušek a další protipandemická opatření, která zavedla v souvislosti se silným nárůstem případů covidu-19 od konce dubna. Dnes to uvedla severokorejská státní média. Podle úřadů země nad infekční nemocí, kterou označuje za chřipku, zvítězila a několik týdnů už nezaznamenává nové případy nákazy. Odborníci ale poukazují, že údaje zveřejněné severokorejským režimem nelze nezávisle ověřit, napsala agentura Reuters.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Hlavní hygienička podle Válka doporučuje roušky v nemocnicích a ústavech

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová doporučuje nošení roušek ve zdravotnických a sociálních zařízeních. V souvislosti se šířením koronavirové nákazy to dnes novinářům řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Doporučil používání ochrany nosu a úst také v hromadné dopravě. Opatřením to šéf resortu nařizovat nechce. Počet případů nákazy koronavirem roste, většina pacientů má lehký průběh.
Ilustrační fotografie.

Respirátory v dopravě a budovách by snížily šíření covidu, říká expert

Respirátory ve veřejné dopravě a uzavřených prostorech mají podle molekulárního genetika Jana Pačesa z Akademie věd ČR velký přínos. Mohly by snížit aktuální počty nakažených covidem-19. Uvedl to v rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR. Ministerstvo zdravotnictví žádná protiepidemická nařízení neplánuje.
Benátky (Venezia). Itálie

Itálie se ani v létě zcela nezbaví respirátorů

Itálie se ani v létě zcela nezbaví respirátorů. Ačkoliv jejich nošení mělo být kromě zdravotnických zařízení ode dneška zrušené, vláda premiéra Maria Draghiho dnes rozhodla, že prodlouží tuto povinnost do konce září v prostředcích hromadné dopravy. Dnes v Itálii také končí povinné očkování proti covidu-19 pro lidi starší 50 let, napsal deník Corriere della Sera.
Rakousko, ilustrační foto

Rakousko od června přes léto ruší roušky v obchodech a dopravě

Rakousko od 1. června ruší povinnost nosit respirátory v obchodech a ve veřejné dopravě. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Johannes Rauch, podle něhož si díky podstatnému zlepšení epidemické situace mohou Rakušané přinejmenším přes léto vydechnout. Změna však neplatí pro Vídeň, jejíž starosta oznámil, že hlavní město půjde nadále vlastní cestou.
Ilustrační fotografie.

V Itálii se rodiče bouří proti povinným rouškám ve školách

Některé italské regiony a sdružení učitelů a rodičů vyzvaly italskou vládu, aby zrušila povinnost nošení roušek ve školách. Zakrytí nosu a úst zavedené kvůli pandemii covidu-19 má být v Itálii povinné kromě škol i ve veřejné dopravě či v kinech až do poloviny června. Výzvu ke zrušení respirátorů zdůvodnili učitelé a rodiče mnohem lepší epidemickou situací a horkem v tomto slunečném počasí. Informovala o tom dnes agentura ANSA.
Francie, Paříž, ilustrační foto

Ve Francii dnes přestává platit jedno z posledních omezení spojených s pandemií

Ve Francii dnes přestává platit téměř poslední omezení spojené s pandemií nemoci covid-19, povinné roušky v hromadné dopravě. Až do neděle byly nezbytné v metru, autobusech, vlacích, letadlech i taxících, píše AFP. Také Evropská unie přestane ode dneška vyžadovat, aby lidé na letištích a v letadlech nosili kvůli koronaviru ochranu úst a nosu.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Nošení roušek ve zdravotnickém zařízení lze nařídit i nadále, uvedla komora

Podle právního stanoviska České lékařské komory (ČLK) je možné ve zdravotnickém zařízení i nadále nařídit nošení respirátoru či roušky. Stačí o tom informovat pacienty na viditelném místě, například v čekárně. Dnes skončila tato povinnost nařízená plošně mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví v zařízeních zdravotní a sociální péče.
Vlastimil Válek

Respirátory v Česku definitivně skončí nejpozději za týden

Pokud Sněmovna neschválí ukončení pandemické pohotovosti, které má na programu nynější schůze, navrhne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) příští týden zrušení respirátorů ve zdravotnictví a sociálních službách usnesením vlády. Skončí tak nejpozději 11. května, řekl dnes novinářům. Zrušeny ale podle něj mohly být už dnes, kdyby opoziční strany neobstruovaly jednání Sněmovny.

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

Rekordní prodeje dálničních známek. Ve čtvrtek se jich prodalo přes 200 tisíc

Prodej dálničních známek dosáhl za jeden den historického rekordu. Před úpravou cen bylo ve čtvrtek 29. února 2024 uhrazeno celkem 219 tisíc e-známek v hodnotě 316 milionů korun. Nejvíce úhrad dálničního poplatku proběhlo v dopoledních hodinách, informovalo ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy