Respirátory v dopravě a budovách by snížily šíření covidu, říká expert

Respirátory ve veřejné dopravě a uzavřených prostorech mají podle molekulárního genetika Jana Pačesa z Akademie věd ČR velký přínos. Mohly by snížit aktuální počty nakažených covidem-19. Uvedl to v rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR. Ministerstvo zdravotnictví žádná protiepidemická nařízení neplánuje.

Náměstek Josef Pavlovic (Piráti) na začátku července řekl, že nošení roušek či respirátorů je doporučené v místech, kde je větší koncentrace lidí, zejména ve zdravotnických zařízeních. Kdo se necítí zdráv, neměl by mezi lidi chodit.

Znovu se k povinným respirátorům vrátili například v Německu. "Respirátory jsou taková nejjednodušší věc. V uzavřených prostorách nebo veřejné dopravě to není tak dramatické omezení. A určitě by to snížilo celkově počet nakažených lidí," uvedl Pačes.

Obecně se respirační viry více šíří v některých sezonách, obvykle v chladnějším období, protože lidé mění podle počasí své chování. V létě jsou častěji venku a nepotkávají se tak často ve velkém množství v uzavřených prostorech, což vlnu nákaz brzdí. Na současnou variantu koronaviru to ale podle Pačese nestačí, protože se velmi snadno šíří.

"Virus dokáže překonat už i letní období, sezónnost, což není moc dobrá zpráva. Z hlediska dopadů na zdraví člověka to nevypadá tak špatně, i v zemích, kde jsou s vlnou napřed, vidíme, že čísla těžce nemocných se příliš nezvedají," řekl.

Tento týden denní počet pozitivně testovaných překonal 2000. Současné počty nakažených jsou ale podle Pačese silně podhodnocené, protože se málo lidí testuje. Testy by podle něj měly být dostupnější například i pro lidi, kteří se chtějí otestovat před návštěvou u někoho rizikového. "Zodpovědní lidé by neměli být trestáni za to, že jsou zodpovědní," uvedl. Pomohlo by to podle něj i monitoringu šíření viru.

Počty nakažených rostou zhruba od začátku června, mírně přibylo i lidí, kteří s nákazou museli být hospitalizovaní. Podle Pačese nejsou současné subvarianty omikronu méně nakažlivé, lidi ale chrání před vážnými příznaky očkování či prodělání nákazy.

Původní vakcíny podle něj fungují proti těžkému průběhu, ochrana je až 80 procent. "My bychom rádi, aby vakcína fungovala i proti nakažení, ale na to potřebujeme mít hlavně protektivní protilátky, které musí být zaměřené přesně na konkrétní variantu," řekl. Proti nákaze ale vakcíny kvůli rychlému mutování viru nefungují dostatečně.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy