Němci by měli opět nosit roušky, vyzval je k tomu ministr

Počty nakažených koronavirem v Německu rychle rostou a stoupá také počet hospitalizovaných, pro regiony tak nastal čas zavést další karanténní opatření. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, podle kterého by se lidé měli vrátit k rouškám.

O znovuzavedení povinných roušek v obchodech, volnočasových zařízeních či veřejných prostorách uvažuje mimo jiné berlínská regionální vláda.

V Německu každý den přibývá okolo 110.000 potvrzených případů nákazy, Lauterbach se ale domnívá, že skutečná čísla mohou být až čtyřikrát vyšší. "To znamená, že nyní možná nemáme denně 100.000 nových nákaz, ale kdyby se spočítaly všechny případy, tak až 400.000," řekl. Rozpor vidí v tom, že lidé, kteří nákazu zjistí rychlotestem, poté nejdou na PCR rozbor.

Podzimní vlna covidu-19 je podle Lauterbacha patrná i v nemocnicích, kde rostou počty obsazených lůžek včetně těch na jednotkách intenzivní péče. Je tak přesvědčen, že nastal čas k omezenému zpřísnění karanténních opatření, aby se země v případě dramatické situace vyhnula razantním krokům. Za omezená zpřísnění považuje především roušky ve vnitřních prostorách.

Respirátory třídy FFP2 jsou v Německu nyní povinné pouze v hromadné dopravě a ve zdravotních zařízeních. Další zavádění roušek je pak už v pravomoci spolkových zemí. Berlínská senátorka pro zdravotnictví Ulrike Goteová, jejíž funkce odpovídá v metropolitní vládě ministerské, chce v nadcházejícím týdnu navrhnout nařízení roušek v obchodech a muzeích, stejný krok zvažuje i sousední Braniborsko. Berlín i Braniborsko chystaná zpřísnění označují jako mírná.

Za klíčové preventivní opatření považuje Lauterbach nadále očkování. Na dnešní tiskové konferenci tak představil novou kampaň, ve které vystupuje více než 80 lidí. Ti hovoří o svých zkušenostech s těžkým průběhem covidu, především pak o dlouhodobých následcích infekce.

Související

Více souvisejících

Německo Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy