Německo zatklo muže za špionáž v europarlamentu pro Čínu. Peking reaguje

Německá policie zatkla v Drážďanech muže podezřelého ze špionáže pro Čínu. Jde o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) ve volbách do Evropského parlamentu.

Podezřelému je 43 let a byl identifikován jako Jian (Ťien) G. Spolková generální prokuratura tvrdí, že sledoval aktivity čínské opozice v Německu, předával informace z Evropského parlamentu čínskému ministerstvu státní bezpečnosti a působil i jako agent tajné služby. 

Krah podle serveru Euronews potvrdil, že Guo byl součástí jeho týmu, a že pokud se obvinění potvrdí jako pravdivá, ihned ukončí jeho pracovní poměr.

Podle ARD se Jian G. před asi deseti lety nabídl německým úřadům jako informátor, ale byl klasifikován jako nespolehlivý. Existovalo také podezření, že by mohl být možným dvojitým agentem Číny.

Jien G. má sice čínské kořeny, ale už několik let vlastní německé občanství. Do Drážďan přicestoval v roce 2002 jako student. Zpočátku byl členem Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). Poté, co začal vytvářet firmu, se seznámil s Krahem, právníkem z Drážďan, který ho v roce 2019, kdy se stal europoslancem za AfD, zaměstnal jako asistenta.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová označila obvinění Jiana G. za "velmi vážné" a požaduje důkladné vyšetření případu. "Pokud by se potvrdilo, že z Evropského parlamentu se prováděla špionáž pro Čínu, bylo by to útokem na evropskou demokracii zevnitř," uvedla.

AfD vyjádřila znepokojení nad zatčením asistenta eurosposlance Kraha pro podezření ze špionáže. "Vzhledem k nedostatku informací musíme počkat na další vyšetřování Spolkové generální prokuratury," uvedl mluvčí strany Michael Pfalzgraf.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Wang Wen-pin označil zadržení Jiana G. za "zjevný pokus pošpinit Čínu, poškodit jí a narušit spolupráci mezi Čínou a Evropou".

„V poslední době musí být každému jasné, že teorie o hrozbě špionáže ze strany Číny není ve veřejném mínění v Evropě nic nového. V posledních letech k rozruchu často dochází před setkáními čínských a evropských představitelů nebo po nich,“ dodal Wang. Čínu před týdnem navštívil německý spolkový kancléř Olaf Scholz.

Wang zároveň vyjádřil naději, že příslušná místa v Německu „se zřeknou myšlení z dob studené války a přestanou využívat takzvanou špionážní hrozbu v rámci politické manipulace proti Číně“.

Již v pondělí zatkli v Hesensku a Severním Porýní-Vestfálsku muže a manželský pár. Podle Spolkové generální prokuratury zatčený muž získával pro Čínu informace o technologiích, které by mohly být použity pro vojenské účely. Za tímto účelem údajně využil zmíněných manželů. Podle ARD však oba případy spolu nesouvisí.

Frakce Zelených v Evropském parlamentu naléhá na rychlé vyšetření zahraničních zásahů do činnosti Parlamentu po zatčení asistenta německého europoslance Maximiliana Kraha kvůli podezření ze špionáže pro Peking.

Vyzvali k okamžitému zveřejnění předběžných výsledků vyšetřování před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou 6. až 9. června.

"Není možné, aby ti, kteří napadají integritu našich demokracií, zůstali bez trestu," zdůraznila německá europoslankyně Terry Reintkeová, která je jednou z hlavních kandidátek Zelených ve volbách.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová označila zatčení muže, který je obviněn ze špionáže za Čínu a sdílení informací o Evropském parlamentu s čínskou zpravodajskou službou, za "mimořádně závažné".

Toto zatčení přichází jen několik týdnů po odhalení vlivové sítě, která byla financována z Moskvy a zaměřovala se na Evropský parlament. Belgické úřady uvádějí, že někteří europoslanci obdrželi finanční prostředky výměnou za informace získané z Ruska.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Čína Německo špionáž Maximilian Krah

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

Zdroj: David Holub

Další zprávy