PŮVODNÍ ZPRÁVA | EU se staví do role silného protihráče. Česko analyzuje dopady Trumpových cel, hledá podporu pro firmy

Spojené státy zavedly 25% cla na dovoz oceli a hliníku, na což Evropská unie reagovala silnými protiopatřeními. Mluvčí resortu průmyslu a obchodu Miluše Trefancová pro EuroZprávy.cz uvedla, že ministerstvo aktuálně analyzuje dopady na české výrobce a hledá možnosti podpory zasažených firem. Ekonom Libor Žídek pak upozornil na ohrožení evropského ocelářství a možný růst inflace v důsledku odvetných opatření EU. Zároveň varuje před rizikem eskalace obchodní války mezi USA a EU.

Spojené státy americké od úterní půlnoci zavedly globální cla ve výši 25 % na dovoz oceli a hliníku, přičemž nebyly uděleny žádné výjimky ani osvobození od těchto cel. Tento krok vyvolal okamžitou reakci ze strany Evropské komise, která oznámila, že od 1. dubna zavede odvetná cla na americké zboží v hodnotě 26 miliard eur (28 miliard dolarů). Upozornil na to server BBC.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen ve svém prohlášení uvedla, že Brusel podnikne „řadu protiopatření“ v reakci na „neodůvodněná obchodní omezení“, přičemž vyjádřila hlubokou lítost nad rozhodnutím Spojených států.

Zasažen je větší objem obchodu – MPO

V souvislosti se cly uvalenými Trumpovou administrativou na ocel a hliník se EuroZprávy.cz obrátily na Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Analýzou konkrétních dopadů se ministerstvo aktuálně zabývá a probíhají konzultace se zástupci českých výrobců zasažených komodit,“ nastínila mluvčí MPO Miluše Trefancová pro EuroZprávy.cz.

„Během předchozího vládnutí Trumpovy administrativy, kdy byla uvalena cla na ocel a hliník, došlo k částečnému přesměrování dodavatelských řetězců, a lze tedy očekávat menší dopady na vývozce oceli a hliníku, než tomu bylo v roce 2018. Zároveň však nová cla zahrnují také rozšířený seznam položek s obsahem oceli a hliníku a zasahují tak podstatně větší objem vzájemného obchodu,“ vysvětlila mluvčí MPO.

Dopady se projeví jak v Evropě, tak v USA. „Jako v případě jiných obchodních bariér se nová cla negativně projeví v konkurenceschopnosti zahraničních exportérů na americkém trhu, a lze tedy očekávat snížení vývozu zasažených komodit do USA,“ doplnila Trefancová.

Česká republika podniká kroky o ochraně a podpoře domácích firem. „Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě podporuje export českých firem a má k dispozici škálu nástrojů, které může firmám nabídnout buď přímo, nebo prostřednictvím svých agentur CzechTrade a CzechInvest. V této podpoře budeme nadále pokračovat a zároveň aktivně zkoumáme možnosti, jak efektivně podpořit firmy zasažené zmiňovanými opatřeními,“ zdůraznila mluvčí.

Ministerstvo se analýzou dopadů na různá průmyslová odvětví zabývá zejména s důrazem na nedávno zveřejněný rozšířený seznam položek, na která se americká cla vztahují. „Zde by se dopady mohly přímo dotknout například výrobců produktů ve stavebnictví, součástek nebo sportovního vybavení,“ naznačila Trefancová.

EuroZprávy.cz se MPO dotázaly také na sekundární ekonomické dopady. „Nepřímé dopady je nyní těžké odhadnout, kromě amerických cel bude záležet také na protireakci EU a omezeních dovozu určitých komodit z USA, vývoje dalšího jednání s USA i vývoje obchodních vztahů s dalšími partnery,“ doplnila.

Předvídat další vývoj není možné kvůli dynamickému vývoji v mezinárodní obchodní politice. „Pro efektivní vyjednávání je však nezbytná jednotná reakce EU a spolupráce mezi členskými státy,“ připomněla mluvčí MPO.

Podotkla, že vzhledem k propojení výrobních řetězců EU a USA nejsou cla ekonomicky výhodná ani pro jednu ze stran. „Zvyšují ekonomickou nejistotu a narušují efektivní spolupráci. EU i ČR mají zájem na snižování obchodních bariér a nalezení řešení obchodních sporů, nicméně jsme připraveni bránit se dopadům neodůvodněných obchodních překážek a hájit zájmy firem, pracujících a spotřebitelů,“ zdůraznila Trefancová.

Ekonom Žídek: Zítra může být vše úplně jinak

Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz rovněž zhodnotil možné dopady cel. „Konkrétně se dostanou do problémů evropští výrobci hliníku a oceli. Evropské ocelářství již v tuto před zavedením sankcí prochází velmi složitým obdobím,“ upozornil.

„USA tvoří asi 16 % vývozu evropské oceli a bude těžké hledat uplatnění na světovém trhu, protože celosvětově existují nevyužité kapacity,“ vyčíslil. „Tedy v ohrožení jsou primárně pracovní místa v těchto sektorech,“ podotkl Žídek.

EU v tomto ohledu zareagovala zavedením odvetných opatření na americké vývozy. „Ty mají být mimo oceli a hliníku také na textil, kožené zboží, domácí spotřebiče, domácí nářadí, plasty a dřevo a zasažené mají být i zemědělské produkty – včetně drůbeže, hovězího masa, vajec a tak podobně. To bude znamenat zdražení dovážené americké produkce, což bude inflační faktor pro evropské ekonomiky. Konkrétní dopad bude záviset na výši cel,“ zhodnotil ekonom.

„Je také pravděpodobné, že tato reakce vyvolá další opatření ze strany USA a dojde k vypuknutí obchodní války. Nicméně, EU se rozhodla, že bude vystupovat jako silný protihráč a nenechá si celní opatření ze strany USA líbit, tak jak se na tuto situaci dlouhodobě připravovala,“ připomněl ekonom.

Situace je podle něj velice proměnlivá. „Všichni vidíme, že zítra může být vše úplně jinak. EU určitě jednala o nějaké výjimce, ale zjevně ji (zatím) nezískala. Výjimku nezískala ani Británie, které vede s USA jednání o obchodní dohodě,“ podotkl Žídek.

Ten si netroufá odhadovat, co je globálním cílem Trumpových opatření. „V tuto chvíli to vypadá na ochranu domácího trhu – tedy nějakou snahu podpořit domácí výrobce hliníku a oceli (a zajištění pracovní míst). Tu zaplatí američtí spotřebitelé a promítne se do cen všeho – od výroby aut až po alobal pro domácnosti. Nicméně, je možné, že má jít o nějakou vyjednávací strategii, ale v tuto chvíli dle mého těžko říct,“ uzavřel brněnský ekonom.

Související

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.
Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

Více souvisejících

clo ministerstvo průmyslu Libor Žídek

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

před 2 hodinami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 3 hodinami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže

Česko už má jasno o tom, kdo ho bude reprezentovat na víkendovém pohřbu papeže Františka. Do Vatikánu vyrazí premiér Petr Fiala (ODS), dohodl se na tom s prezidentem Petrem Pavlem. Pohřeb se uskuteční v sobotu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy