Za snahou o příměří nestojí jen Ukrajina a USA. Potají se angažuje i třetí země

V úterý večer Keir Starmer odeslal dvě zprávy na WhatsAppu – jednu Donaldu Trumpovi a druhou Volodymyru Zelenskému. Gratuloval jim k dohodě o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem a k obnovení zásadního toku vojenské pomoci a zpravodajských informací z Washingtonu do Kyjeva.

Pro britského premiéra to byl krátký okamžik úlevy. Poslední dva měsíce věnoval neúnavnému úsilí o podporu Ukrajiny a bez jeho zapojení by dohoda téměř jistě nevznikla, uvedl server Politico.

Jen málokdo věděl, že Starmer a jeden z jeho nejdůvěryhodnějších poradců v předchozím týdnu intenzivně pracovali na návrhu příměří. Klíčovým úkolem bylo nejprve přesvědčit Trumpa a Zelenského, aby překonali svou ostrou hádku z 28. února v Oválné pracovně a znovu hleděli k míru.

„Jsem rád, že jsme dosáhli pokroku,“ řekl Starmer ve středu v britském parlamentu. „A jsem nesmírně potěšen, že Spojené státy obnovily podporu Ukrajině.“

O dvanáct dní dříve však jakékoli naděje na dohodu mezi americkým prezidentem a ukrajinským lídrem ležely v troskách.

V nebývalé scéně Trump a jeho viceprezident JD Vance při televizním setkání v Oválné pracovně vyjádřili frustraci nad Zelenským. Vance kritizoval ukrajinského prezidenta za nedostatečnou vděčnost vůči americké pomoci.

Zelenskyj „riskuje třetí světovou válku,“ varoval Trump. „Nejste v dobré pozici, nemáte v ruce karty.“ Viditelně podrážděný Zelenskyj kontroval: „Já žádné karty nehraji.“

Zbytek Západu sledoval scénu s hrůzou. Evropští lídři, otřesení tím, co vnímali jako útok ze strany dvou Američanů, se okamžitě postavili na stranu Zelenského. Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil: „Pokud někdo hraje třetí světovou válku, pak je to Vladimir Putin.“

Podporu ukrajinskému prezidentovi vyjádřili také lídři Polska a nový německý kancléř. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen napsala Zelenskému na sociálních sítích: „Buď silný, buď statečný, neboj se. Nikdy nejsi sám.“

Keir Starmer však zůstal zticha.

Situace pro britského premiéra nebyla jednoduchá. Jen pár hodin před příletem Zelenského do Washingtonu seděl Starmer ve stejné místnosti s Trumpem, předal mu pozvání od krále Karla III. na historicky druhou státní návštěvu do Británie a snažil se ho přesvědčit k podpoře Ukrajiny.

Starmerova návštěva Bílého domu byla považována za úspěšnou, přestože se mu nepodařilo získat příslib amerického vojenského „zajištění“ pro budoucí mírovou misi na Ukrajině.

Po incidentu v Oválné pracovně se ocitl v obtížné pozici. Nemohl otevřeně kritizovat Trumpa a Vanceho jen pár dní po vlastní schůzce s prezidentem, zároveň však chtěl udržet podporu Ukrajiny a sjednotit evropské lídry.

Místo účasti v mediální bouři Starmer zvolil jiný přístup – telefonické hovory. Mluvil jak s Trumpem, tak se Zelenským a začal připravovat plán.

„Získejte další hodinu“

Starmerův šéf štábu Morgan McSweeney razí zásadu, že úspěch v politice nespočívá v řešení minulých chyb, ale ve snaze „vyhrát další hodinu“.

Den po nepříjemném setkání s Trumpem Zelenskyj přistál v Londýně na summitu evropských lídrů.

U Downing Street ho vítali ukrajinští podporovatelé a Starmer ho přivítal objetím, uvědomující si jeho emoce po washingtonském fiasku.

Summit, který se konal v honosných prostorách Lancaster House, skončil jasnými závěry. Lídři přislíbili další dodávky zbraní pro Ukrajinu, zdůraznili, že jakákoli trvalá dohoda musí zajistit ukrajinskou bezpečnost a že Kyjev musí být zapojen do jednání. Zavázali se také posílit obranu Ukrajiny a nasadit síly pro zajištění míru.

Starmer zašel ještě dál a oznámil, že Británie je připravena vyslat vojáky i letadla jako součást budoucí mírové mise.

Mezitím v Bruselu evropští lídři rozhodli o navyšování vojenských výdajů na úroveň, jaká nebyla viděna od studené války.

Napětí mezi Trumpem a Evropou

Trump však nejevil zájem o posílenou evropskou pomoc Ukrajině. 3. března bez varování zastavil dodávky vojenské pomoci Kyjevu a zakázal americkým zpravodajským službám sdílet informace o ruských aktivitách s Ukrajinou.

V oblasti Kurska mezitím ukrajinské jednotky čelily rostoucímu tlaku ruské armády. Bez americké zpravodajské podpory hrozilo, že budou zranitelnější vůči ruským útokům.

V této době Starmer intenzivně komunikoval s Emmanuelem Macronem. Přestože se Británie a Francie v minulosti často střetávaly kvůli brexitu, nyní spolupráce mezi jejich lídry přinesla výsledky. Starmer a Macron se střídali v pořádání schůzek v Londýně a Paříži, sdíleli nápady a přesvědčovali Trumpa a Zelenského k dohodě.

Zelenskyj ustoupil

Britští diplomaté věřili, že Zelenskyj musí vztahy s Trumpem urovnat. Nakonec ukrajinský prezident ustoupil.

V dopise adresovaném Trumpovi, který někteří považovali za omluvu, uvedl, že je připraven pracovat na míru pod Trumpovým „silným vedením“ a označil incident v Oválné pracovně za „politováníhodný“.

Klíčovou roli v diplomatickém úsilí sehrál britský bezpečnostní poradce Jonathan Powell, který v 90. letech pomáhal vyjednávat mír v Severním Irsku.

Powell o víkendu odcestoval do Kyjeva, kde se Zelenským a jeho štábem pracoval na návrhu dohody. Dokument obsahoval kroky k budování důvěry, například výměnu zajatců a propuštění civilistů.

Telefonát Trumpovi

V pondělí večer Starmer opět volal Trumpovi. Snažil se prezidenta přesvědčit, že Zelenskyj to s mírem myslí vážně, a požádal ho o obnovení vojenské pomoci po uzavření dohody.

Když bylo v úterý příměří oznámeno, bylo to výsledkem horečné diplomacie. Jenže jak dlouho vydrží?

O několik hodin později Trump uvalil cla na dovoz oceli a hliníku, ignorujíc námitky evropských spojenců. V pátek Powell zamíří do Washingtonu na další jednání. V sobotu Starmer svolá další setkání své „koalice ochotných“.

Rusko stále příměří neodsouhlasilo a boje se stupňují.

Starmer sice získal uznání za obnovu vztahů mezi Kyjevem a Washingtonem, ale někteří západní představitelé pochybují, zda má Británie dostatečnou vojenskou sílu k udržení míru. 

Související

Hans Petter Midttun Rozhovor

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Velká Británie Keir Starmer (labouristi)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

před 1 hodinou

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

před 1 hodinou

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 4 hodinami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 11 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 11 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá

Zatímco americký prezident Donald Trump postupuje v obchodních dohodách s Velkou Británií a dokonce i s Čínou, Evropská unie zůstává stranou – což podle evropských diplomatů poukazuje na hluboký rozkol mezi dříve blízkými spojenci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy