Generální tajemník NATO Mark Rutte se ve čtvrtek setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby mu dokázal, že on i celá aliance stále hrají důležitou roli. V situaci, kdy některé evropské státy uzavírají vlastní obranné dohody a hledají alternativní strategie pro zajištění bezpečnosti, musí Rutte ukázat, že NATO má stále své místo v měnícím se světovém řádu, píše Politico.
Rutte, bývalý nizozemský premiér, nyní čelí výzvě, jak udržet Spojené státy aktivně zapojené do aliance, která se dlouhodobě opírala o americkou vojenskou sílu. „Jeho hlavním úkolem teď je stát se Trumpovým spojencem uvnitř aliance a zajistit, aby Spojené státy zůstaly v NATO,“ řekl Giedrimas Jeglinskas, předseda litevského parlamentního výboru pro národní bezpečnost a obranu a bývalý představitel NATO.
V Trumpově pojetí mezinárodních vztahů je klíčovým faktorem peníze. NATO se spoléhá na finanční příspěvky a vojenské kapacity svých členů. Evropské země, které pochopily Trumpův transakční přístup, začaly obcházet Rutteho a obracet se přímo na amerického prezidenta.
Nezůstává však pozadu ani sám Rutte. Ve snaze zachovat funkčnost NATO se snaží přizpůsobit nové realitě, kde aliance musí buď fungovat bez přímé podpory Washingtonu, nebo se naučit spolupracovat s administrativou, která má blíž k Moskvě než k Bruselu.
„Aliance nezanikne,“ řekl jeden z představitelů NATO. „Jen se přemění v něco jiného.“
Evropské země hledají nové obranné strategie
Zatímco se Rutte připravuje na setkání s Trumpem, diplomaté a vysocí důstojníci NATO se tento týden scházejí v Paříži na sérii nouzových jednání o Ukrajině. Klíčoví představitelé obrany Spojeného království, Německa, Francie, Itálie a Polska se mezitím scházejí zvlášť, čímž vytvářejí samostatný mocenský blok, do něhož Spojené státy nejsou zahrnuty.
„Je to předzvěst nové NATO,“ řekl Stefano Stefanini, bývalý italský velvyslanec při NATO. „Úkol, který nyní Rutte má před sebou, je bezprecedentní a žádný z jeho předchůdců mu nečelil.“
Aliance se v minulosti opakovaně přizpůsobovala novým výzvám. Po skončení studené války byla její role zpochybňována, což vedlo k zapojení NATO do misí v Bosně, Libyi či Afghánistánu. Po ruské anexi Krymu a části Donbasu v roce 2014 se NATO zaměřilo na zvyšování obranných výdajů členských států a po plnohodnotné invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022 začalo plánovat obranu celé Evropy před potenciálním útokem Moskvy.
Nikdy však aliance nečelila tak zásadním změnám v globálním bezpečnostním uspořádání, jako nyní.
Americké vojenské síly v Evropě a otázka jaderného štítu
Trumpova administrativa přistupuje k NATO s čistě pragmatickým přístupem. Pentagon přezkoumává rozmístění amerických jednotek po celém světě a Evropa je jednou z oblastí, kde se zvažují možné škrty.
Někteří evropští představitelé, včetně německého kancléře Friedricha Merze, již naznačili možnost vytvoření evropského jaderného štítu nezávislého na Spojených státech. NATO proto začalo upravovat své obranné plány tak, aby snížilo závislost na amerických vojenských kapacitách.
Bez přítomnosti 84 000 amerických vojáků v Evropě, jejichž počet se od roku 2022 zvýšil, by však kontinent čelil zásadním problémům při obraně proti ruské agresi.
Jednání v Paříži, jichž se Rutte neúčastní, jsou podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Noëla Barrota „téměř stejně důležitá jako přípravné schůzky pro vznik NATO v roce 1949“. Ačkoliv podle něj nejde o vznik nové aliance, lze v těchto jednáních vidět zárodky zásadní transformace NATO.
Rutteho složitá role v alianci
Centrum vojenského velení NATO je stále založeno na americkém vedení v belgickém Monsu, italské Neapoli a ve Virginii, kde se nachází největší námořní základna na světě. Tato velitelství poskytují nejen vojenskou sílu, ale i logistickou podporu a komunikační infrastrukturu, bez nichž by aliance nemohla provádět rozsáhlé vojenské operace.
Závislost Evropy na amerických vojenských kapacitách staví Rutteho do obtížné situace.
„Je v nezáviděníhodné pozici,“ řekl Giuseppe Spatafora, bývalý představitel NATO, nyní analytik v Institutu pro bezpečnostní studia EU v Bruselu. „Musí tvrdit, že transatlantické vztahy jsou silné, i když nejsou. Musí Trumpovi říct, že NATO se bez něj neobejde, a zároveň ukázat, že spojenci investují do obrany a nakupují americké zbraně.“
Někteří experti však tvrdí, že Rutteho neokázalý přístup může být ve skutečnosti výhodou.
„V DNA této organizace je nevyvolávat rozruch,“ uvedl jeden bývalý činitel NATO. „Nechcete, aby se NATO příliš hlasitě zapojovalo do každodenních politických sporů.“
Pro Rutteho to znamená nutnost najít rovnováhu mezi diplomatickým jednáním s Trumpem a udržením jednoty mezi evropskými členy aliance, kteří stále více hledají vlastní cestu k zajištění bezpečnosti kontinentu.
Související

Proti Rusku stojí zesláblý Bundeswehr. Německá armáda není připravena na moderní válku

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky
NATO , Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem
před 57 minutami

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov
před 1 hodinou

Tvrdá slova z OSN: Připravme se na to, že lidé budou kvůli Trumpovi umírat
před 2 hodinami

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
před 2 hodinami

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
před 4 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro
včera

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu
včera

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou
včera

V Evropě probíhají významné schůzky kvůli Ukrajině. Zatím se ni nemění, hlásí Zelenskyj
včera

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici
včera

RECENZE: Hraná Sněhurka je generickým produktem bez imaginace. Ihned vyšumí
včera

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení
včera

Kreml vybral muže, který povede jednání o míru s USA
včera

Zelenskyj dal Trumpovi košem. Odmítl předat USA vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny
včera

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA
včera

Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie
včera

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání
včera

Velké sliby, nulové výsledky. Trumpův sen o konci války na Ukrajině se rozpadá
včera

Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA
včera
Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová
Izraelský útok na Pásmo Gazy zřejmě proběhl po schválení Bílým domem. Pro EuroZprávy.cz na to upozornila expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. „To znamená, že nejenže bojové operace může Izrael vést výrazně tvrději než v minulosti, ale může též sáhnout i k některým dalším opatřením,“ řekla.
Zdroj: Jakub Jurek