Rutte se sejde s Trumpem. Šéf NATO musí vyřešit, jak udržet USA v alianci

Generální tajemník NATO Mark Rutte se ve čtvrtek setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby mu dokázal, že on i celá aliance stále hrají důležitou roli. V situaci, kdy některé evropské státy uzavírají vlastní obranné dohody a hledají alternativní strategie pro zajištění bezpečnosti, musí Rutte ukázat, že NATO má stále své místo v měnícím se světovém řádu, píše Politico.

Rutte, bývalý nizozemský premiér, nyní čelí výzvě, jak udržet Spojené státy aktivně zapojené do aliance, která se dlouhodobě opírala o americkou vojenskou sílu. „Jeho hlavním úkolem teď je stát se Trumpovým spojencem uvnitř aliance a zajistit, aby Spojené státy zůstaly v NATO,“ řekl Giedrimas Jeglinskas, předseda litevského parlamentního výboru pro národní bezpečnost a obranu a bývalý představitel NATO.

V Trumpově pojetí mezinárodních vztahů je klíčovým faktorem peníze. NATO se spoléhá na finanční příspěvky a vojenské kapacity svých členů. Evropské země, které pochopily Trumpův transakční přístup, začaly obcházet Rutteho a obracet se přímo na amerického prezidenta.

Nezůstává však pozadu ani sám Rutte. Ve snaze zachovat funkčnost NATO se snaží přizpůsobit nové realitě, kde aliance musí buď fungovat bez přímé podpory Washingtonu, nebo se naučit spolupracovat s administrativou, která má blíž k Moskvě než k Bruselu.

„Aliance nezanikne,“ řekl jeden z představitelů NATO. „Jen se přemění v něco jiného.“

Evropské země hledají nové obranné strategie

Zatímco se Rutte připravuje na setkání s Trumpem, diplomaté a vysocí důstojníci NATO se tento týden scházejí v Paříži na sérii nouzových jednání o Ukrajině. Klíčoví představitelé obrany Spojeného království, Německa, Francie, Itálie a Polska se mezitím scházejí zvlášť, čímž vytvářejí samostatný mocenský blok, do něhož Spojené státy nejsou zahrnuty.

„Je to předzvěst nové NATO,“ řekl Stefano Stefanini, bývalý italský velvyslanec při NATO. „Úkol, který nyní Rutte má před sebou, je bezprecedentní a žádný z jeho předchůdců mu nečelil.“

Aliance se v minulosti opakovaně přizpůsobovala novým výzvám. Po skončení studené války byla její role zpochybňována, což vedlo k zapojení NATO do misí v Bosně, Libyi či Afghánistánu. Po ruské anexi Krymu a části Donbasu v roce 2014 se NATO zaměřilo na zvyšování obranných výdajů členských států a po plnohodnotné invazi Ruska na Ukrajinu v roce 2022 začalo plánovat obranu celé Evropy před potenciálním útokem Moskvy.

Nikdy však aliance nečelila tak zásadním změnám v globálním bezpečnostním uspořádání, jako nyní.

Americké vojenské síly v Evropě a otázka jaderného štítu

Trumpova administrativa přistupuje k NATO s čistě pragmatickým přístupem. Pentagon přezkoumává rozmístění amerických jednotek po celém světě a Evropa je jednou z oblastí, kde se zvažují možné škrty.

Někteří evropští představitelé, včetně německého kancléře Friedricha Merze, již naznačili možnost vytvoření evropského jaderného štítu nezávislého na Spojených státech. NATO proto začalo upravovat své obranné plány tak, aby snížilo závislost na amerických vojenských kapacitách.

Bez přítomnosti 84 000 amerických vojáků v Evropě, jejichž počet se od roku 2022 zvýšil, by však kontinent čelil zásadním problémům při obraně proti ruské agresi.

Jednání v Paříži, jichž se Rutte neúčastní, jsou podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Noëla Barrota „téměř stejně důležitá jako přípravné schůzky pro vznik NATO v roce 1949“. Ačkoliv podle něj nejde o vznik nové aliance, lze v těchto jednáních vidět zárodky zásadní transformace NATO.

Rutteho složitá role v alianci

Centrum vojenského velení NATO je stále založeno na americkém vedení v belgickém Monsu, italské Neapoli a ve Virginii, kde se nachází největší námořní základna na světě. Tato velitelství poskytují nejen vojenskou sílu, ale i logistickou podporu a komunikační infrastrukturu, bez nichž by aliance nemohla provádět rozsáhlé vojenské operace.

Závislost Evropy na amerických vojenských kapacitách staví Rutteho do obtížné situace.

„Je v nezáviděníhodné pozici,“ řekl Giuseppe Spatafora, bývalý představitel NATO, nyní analytik v Institutu pro bezpečnostní studia EU v Bruselu. „Musí tvrdit, že transatlantické vztahy jsou silné, i když nejsou. Musí Trumpovi říct, že NATO se bez něj neobejde, a zároveň ukázat, že spojenci investují do obrany a nakupují americké zbraně.“

Někteří experti však tvrdí, že Rutteho neokázalý přístup může být ve skutečnosti výhodou.

„V DNA této organizace je nevyvolávat rozruch,“ uvedl jeden bývalý činitel NATO. „Nechcete, aby se NATO příliš hlasitě zapojovalo do každodenních politických sporů.“

Pro Rutteho to znamená nutnost najít rovnováhu mezi diplomatickým jednáním s Trumpem a udržením jednoty mezi evropskými členy aliance, kteří stále více hledají vlastní cestu k zajištění bezpečnosti kontinentu. 

Související

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

Více souvisejících

NATO Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Donald Trump

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel na tiskové konferenci Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským

Prezident České republiky Petr Pavel se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby společně projednali aktuální situaci na Ukrajině, vývoj mírových jednání a možnosti poválečné obnovy. Oba státníci se shodli na nutnosti spravedlivého mírového řešení a zdůraznili význam další podpory Ukrajiny nejen ze strany Česka, ale celé Evropy.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou

V neděli odpoledne přiletěl na oficiální návštěvu České republiky prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Spolu s ním dorazila i první dáma Olena Zelenská. Hlavním bodem programu byl slavnostní uvítací ceremoniál na Pražském hradě, kde je přesně v 15:00 přivítal prezident Petr Pavel se svou manželkou Evou Pavlovou. Přítomna byla i delegace Ukrajiny a český ministr zahraničí Jan Lipavský, který Zelenského uvítal již na letišti.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská s prezidentským párem na Pražském hradě

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem

V neděli krátce před polednem přistál na území České republiky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který přijel na oficiální státní návštěvu. Do Prahy dorazil spolu se svou manželkou Olenou a v odpoledních hodinách dorazil na Pražský hrad, který byl kvůli této příležitosti po většinu dne uzavřen pro veřejnost.

před 5 hodinami

Zelenskyj přiletěl do Prahy, na letišti ho uvítal Lipavský

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na oficiální návštěvu České republiky společně s první dámou Olenou Zelenskou. Během pobytu v Praze má na programu řadu klíčových jednání se zástupci české exekutivy i zákonodárného sboru, představiteli obranného průmyslu, akademické sféry i ukrajinské komunity.

před 6 hodinami

Zelenskyj přiletěl do Prahy, na letišti ho uvítal Lipavský

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přicestoval do Prahy. Na Letišti Václava Havla ho přivítal ministr zahraničí Jan Lipavský. Zelenskyj následně zamíří na Hrad, kde se sejde s prezidentem Petrem Pavlem. Zítra Zelenského přijme předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Aktualizováno před 6 hodinami

Praha

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj

Pražský hrad dnes zůstane veřejnosti nepřístupný. Vedení Hradu oznámilo, že v neděli 4. května 2025 budou pro návštěvníky po celý den uzavřeny všechny pokladny, informační střediska, zahrady, objekty i výstavy. Důvodem je mimořádná návštěva – prezident Petr Pavel odpoledne přijme zahraniční hlavu státu.

před 6 hodinami

před 9 hodinami

J.D. Vance a Marco Rubio

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje

Německé ministerstvo zahraničí ostře zareagovalo na výroky amerického ministra zahraničí Marca Rubia, který kritizoval rozhodnutí německé kontrarozvědky oficiálně označit krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za „potvrzenou pravicově extremistickou skupinu“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

Oslavy 80. výročí osvobození Plzně Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města

Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města americkou armádou, a to s bohatým programem, který oživuje město americkými vojáky, jejich ikonickými vozidly a dobovými tábory. Oslavy přitahují tisíce návštěvníků, kteří mají jedinečnou příležitost uctít památku osvoboditelů a ponořit se do atmosféry květnových dnů 1945.

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka

Nečekaného parťáka bude mít premiér Petr Fiala (ODS) během předvolební kampaně. V květnu a červnu vyrazí do krajských měst s herečkou Ivou Pazderkovou. Fiala je - stejně jako před čtyřmi lety - volebním lídrem koalice Spolu, kterou s ODS tvoří KDU-ČSL a TOP 09. 

včera

Dynamo Pardubice, ilustrační fotografie.

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem

Hokejové Pardubice byly bez trenérů jen pár hodin. Poté, co se klub rozloučil s Miloslavem Hořavou a také s Markem Zadinou, nyní vítá nový realizační tým v čele s Filipem Pešánem. Ten přichází na východ Čech i s bývalým trenérem Litvínova Karlem Mlejnkem, jenž tak teď bude asistentem. Pešán je mimochodem již osmým hlavním trenérem pardubického Dynama od doby, co se majitelem klubu stal Petr Dědek.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan

Stát koupí 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která realizuje projekt výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Tento krok je klíčovým milníkem v projektu, který má zásadní význam pro energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.

včera

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval účastníky páteční vojenské přehlídky v Moskvě. Kyjev podle jeho slov nedokáže zajistit jejich bezpečnost. Moskva reagovala slovy mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina. Dmitrij Peskov řekl, že přehlídka proběhne podle plánu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy