Zatímco Kyjev uvažuje o dočasném příměří, ruská armáda pokračuje v ofenzivě a tlačí na ukrajinské obránce. Diplomacie může být zdlouhavá a složitá, ale na bojišti se měří v lidských životech.
Ve vojenské nemocnici na východě Ukrajiny přivážejí sanitky zraněné vojáky ve vlnách. Tady je jasně patrný rozpor mezi jednáními, která probíhají daleko od fronty, a realitou války, kde těla vojáků stále drtí, trhají a poznamenávají bomby a kulky.
Skupina dvou desítek zraněných ukrajinských vojáků se právě nakládá do autobusu směřujícího do nemocnice v Dnipru. Někteří jsou schopni chodit, jiní leží na nosítkách. Vybavení autobusu umožňuje lékařům monitorovat jejich stav i během rychlé jízdy po rozbitých cestách. Většina raněných utrpěla šrapnelová zranění, často způsobená dnes nejrozšířenější a nejnebezpečnější zbraní na frontě – drony.
Mezi nimi je i třicetiletý Maksym, ležící na nosítkách s kapačkou, která mu mírní bolest ze šrapnelových poranění po celém těle. O možnosti třicetidenního příměří slyšel, ale nevěří v něj. „Putina považuji za vraha a vrazi se tak snadno nevzdávají,“ říká.
Podobně skeptický je i Vova, který bojuje u obléhaného města Pokrovsk. „Nevěřím tomu,“ kroutí hlavou. „Čelíme ruským útokům každý den. Pochybuji, že bude příměří.“ Další voják jménem Maksym dodává: „Už jsem zraněný podruhé. Přál bych si věřit, že všechno bude dobré. Ale Rusku se věřit nedá. Nikdy.“
Velký zdravotnický autobus provozuje ukrajinský dobrovolnický lékařský prapor Hospitallers, který denně evakuuje desítky zraněných vojáků. Dvaadvacetiletá medička Sofiia s tímto týmem pracuje už 18 měsíců a na možnost příměří nahlíží s nedůvěrou. „Nemohu tomu uvěřit, ale moc bych si to přála,“ říká. Když se dozvěděla, že USA a Ukrajina chtějí prosazovat dohodu o příměří, zrovna nad jejich základnou kroužily ruské drony a ukrajinská obrana se je snažila sestřelit. „Mluvit o míru v takové chvíli je jako z jiného vesmíru.“
Švédský medik Daniel, který se k Hospitallers připojil, protože jeho dědeček bojoval proti Sovětům během druhé světové války, má jasno. „Příměří nelze vyloučit, ale nemůžete věřit, že Putin udělá něco, co pro něj není výhodné.“
Ukrajina už má s dohodami s Ruskem hořké zkušenosti. Příměří z let 2014 a 2015, dojednaná Francií a Německem, selhala a v roce 2022 následovala plnohodnotná ruská invaze.
Přestože se ve světě hovoří o míru, vojáci ukrajinské 68. myslivecké brigády se připravují na další boje. Procvičují evakuaci raněného vojáka pod palbou – něco, co už mnozí z nich zažili v reálné situaci. Vzdálené dunění dělostřelectva jim připomíná, že fronta je jen deset mil daleko a brzy se na ni vrátí.
Optimistických zpráv mají málo. Ukrajinské síly jsou v Kurské oblasti pod tlakem. Před necelým rokem se zdála být ofenzíva na ruském území brilantním taktickým tahem, který pozvedl morálku. Dnes však hrozí, že se stane vážnou strategickou prohrou se ztrátami cenné vojenské techniky a životů.
Jedinou pozitivní zprávou je obnovená americká vojenská pomoc. Pro 67. brigádu, která používá americkou techniku, je to klíčové. Vojáci právě trénují s obrněným vozidlem MaxxPro dodaným z USA. Jeho řidič Ivan, který má na uniformě malou americkou vlajku, si oddechl, že Trumpova administrativa opět povolila dodávky. „Potřebujeme tu podporu. A doufám, že ji nezastaví.“
Když se ho ptáme, zda věří Trumpovi, váhá. „Mám pochybnosti.“ Pokud jde o Putina, odpovídá bez zaváhání: „Ne. Nikdy.“
Tady na frontě je i dočasné příměří stále vzdálenou realitou.
Související

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem
před 1 hodinou

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov
před 1 hodinou

Tvrdá slova z OSN: Připravme se na to, že lidé budou kvůli Trumpovi umírat
před 2 hodinami

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu
před 2 hodinami

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
před 4 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro
včera

Ester Ledecká přepisuje historii. Po bronzu z lyžařského sjezdu má zlato ze snowboardingu
včera

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou
včera

V Evropě probíhají významné schůzky kvůli Ukrajině. Zatím se ni nemění, hlásí Zelenskyj
včera

Straka bude opět na Slovensku „psem záchranářem“. Tahat kaštany z ohně bude v Banské Bystrici
včera

RECENZE: Hraná Sněhurka je generickým produktem bez imaginace. Ihned vyšumí
včera

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení
včera

Kreml vybral muže, který povede jednání o míru s USA
včera

Zelenskyj dal Trumpovi košem. Odmítl předat USA vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny
včera

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA
včera

Rusko mírové jednotky na Ukrajině nechce. Tak tam pošleme ujišťovací, navrhuje Británie
včera

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání
včera

Velké sliby, nulové výsledky. Trumpův sen o konci války na Ukrajině se rozpadá
včera

Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA
včera
Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová
Izraelský útok na Pásmo Gazy zřejmě proběhl po schválení Bílým domem. Pro EuroZprávy.cz na to upozornila expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. „To znamená, že nejenže bojové operace může Izrael vést výrazně tvrději než v minulosti, ale může též sáhnout i k některým dalším opatřením,“ řekla.
Zdroj: Jakub Jurek