V Bayreuthu zatkli 2 ruské agenty, kteří plánovali útoky v Německu

Prokuratura oznámila, že vyšetřovatelé zatkli dva muže německo-ruského původu kvůli podezření ze špionáže pro Rusko a údajnému plánování útoků v Německu, včetně cílů americké armády. Jejich cílem údajně bylo oslabit vojenskou podporu poskytovanou Ukrajině.

Úřady ve čtvrtek oznámily zatčení dvou mužů v Německu, podezřelých ze špionáže pro Rusko a údajného spiknutí s cílem sabotovat pomoc Ukrajině. V plánu měli mít útoky na vojenskou infrastrukturu na území Německa. Informuje The New York Times.

Oba muži, oba dva mají jak ruské, tak německé občanství, byli zatčeni ve středu v Bayreuthu, městě asi 120 mil severně od Mnichova, jak uvedla německá federální prokuratura. K zatčení došlo, když v Německu narůstají obavy ohledně dosahu ruských zpravodajských služeb a narušení operací.

Federální žalobci z Karlsruhe ve svém dohledu nad zatýkáním uvedli, že jeden z mužů udržoval kontakt s ruskými zpravodajskými službami a zvažoval několik potenciálních cílů pro útoky, včetně americké vojenské základny v Německu. Oběma mužům nebyla zatím formálně přednesena obvinění, ale žalobci naznačili, že jsou podezřelí z práce pro zahraniční zpravodajskou službu a v případě jednoho z nich z nelegálního fotografického záznamu vojenských objektů a plánování sabotáží.

Dvojice mužů byla identifikována jako Dieter S. a Alexander J., sdělila federální prokuratura. Hlavní podezřelý, Dieter S., údajně prováděl průzkum potenciálních cílů útoků, včetně zařízení amerických ozbrojených sil umístěných v Německu. Po zatčení byl povolán ruský velvyslanec v Berlíně k jednání na ministerstvo zahraničí.

"Německo by „nedovolilo Putinovi, aby přinesl svůj teror do Německa“, řekla následně ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na síti X.

Ruští představitelé ale obvinění tradičně odmítli.

"Nebyly předloženy žádné důkazy, které by prokázaly plány zadržených nebo jejich možné napojení na představitele ruských struktur," uvedla ruská ambasáda v Berlíně ve svém  příspěvku na stejné síti X.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová ve čtvrtečním prohlášení odsoudila „obzvláště závažný případ podezřelé činnosti agentů“ spojený s „zločinným režimem“ ruského prezidenta Vladimira V. Putina.

Po ruské invazi na Ukrajinu se vztahy mezi Moskvou a Berlínem vyostřily. Německo loni uzavřelo čtyři ruské konzuláty v reakci na omezení počtu německých diplomatických pracovníků v Rusku.

"Obvinění, že Putin verbuje agenty v Německu, aby provedli útoky na německou půdu, je extrémně vážné," uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock v prohlášení pro X po předvolání ruského velvyslance v Berlíně.

Policie ve středu provedla razii na jejich pracovištích a v jejich domovech.

Žalobci nezveřejnili žádné podrobnosti o jejich profesích, ale uvedli, že Dieter S. byl podezřelý z toho, že v letech 2014 až 2016 bojoval na východní Ukrajině za separatistickou skupinu Doněcká lidová republika, která má úzké vazby na Kreml.

Dieter S. byl v kontaktu s členem nejmenované ruské zpravodajské služby a v říjnu s tímto kontaktem komunikoval o „možných sabotážních aktech“, podle žalobců.

Německo je druhým největším dárcem vojenské pomoci Ukrajině po Spojených státech, s 32 miliardami eur poskytnutých od roku 2022. Dieter S. nabízel útoky na vojenskou infrastrukturu a průmyslové zóny spojené s touto pomocí, i když konkrétní cíle neuvedl. Provedl průzkum americké vojenské základny v Německu. Alexander J. se připojil k němu, aby pomáhal se špehováním infrastruktury. Od ruské invaze došlo k několika případům obvinění Němců ze špionáže pro ruskou rozvědku.

K zatčení došlo tento týden v době zvýšené bezpečnosti na mnoha místech kritické infrastruktury v Německu po sabotáži plynovodů v Baltském moři v září 2022.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 
Německá policie, ilustrační foto

Pizza číslo 40 skrývala tajemství. Zajímalo i německou policii

Německá policie provedla razii v düsseldorfské pizzerii, která měla dost překvapivé opodstatnění. K objednávce jedné z pizz v nabídce restaurace totiž zákazníci dostávali i jiné zboží. Policistům se tak podařilo rozbít drogový gang, který operoval ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. 

Více souvisejících

Německo Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy