Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek

Japonsko dnes po třech letech zrušilo nařízení, podle nějž museli lidé nosit na veřejných místech roušky jako prevenci proti šíření koronaviru. Informovala o tom agentura AP. Zároveň ale uvedla, že mnozí Japonci v užívání roušek pokračují.

"Ode dneška je nošení roušek ponecháno na vlastním úsudku občanů. Nikoho nenutíme je nosit, ani se jich vzdávat," řekl novinářům premiér Fumio Kišida. "Domnívám se, že teď bude více příležitostí, kdy budu roušku odkládat," dodal. Předseda japonské vlády nicméně vyzval zranitelné občany, aby se chránili před rizikem infekce.

Většina lidí dojíždějících za prací, kteří dnes mířili vlakem na tokijské hlavní nádraží, měla podle AP nos a ústa zakrytá. Také baseballoví fanoušci, kteří se vydali na tokijský stadion Tokyo Dome na zápasy Austrálie - Česko a Čína - Jižní Korea, měli nasazené roušky, napsala agentura AP.

Nápisy nabádající zákazníky k nošení roušek v restauracích a obchodech byly odstraněny, řada zaměstnanců v jejich užívání ale z ohledu k zákazníkům pokračuje.

Oblíbený řetězec Ramen Jiro na twitteru dnes uvedl, že ponechává nošení roušek na rozhodnutí klientů, ale zaměstnanci prozatím tento zvyk neopustí. Řetězec také vyzval zákazníky, aby spolupracovali při dodržování hygienických opatření, například aby nemluvili hlasitě.

Nošení roušek bylo v Japonsku běžné i před covidovou pandemií a země patří k posledním velkým ekonomikám, které toto nařízení ruší. "Nošení roušek bylo součástí naší kultury i před covidem. Myslím si, že mnoho lidí bude roušky nosit i po uvolnění pravidel," prohlásil univerzitní profesor Hitoši Ošitani, který byl jedním z autorů japonské reakce na pandemii covidu.

"Když člověk cestuje hromadnou dopravou, je podle mě bezpečnější mít roušku nasazenou," řekl agentuře Reuters šedesátiletý Jutaka Izawa, když se procházel luxusní nákupní čtvrtí Ginza v Tokiu.

Naopak pětatřicetiletá Hanako Kunová uvedla, že obchodní cesty do zahraničí ji naučily chodit bez roušky. "Podle mého názoru je v pořádku roušky opustit a zvlášť, když jsem na otevřeném prostranství, nevidím důvod, abych měla roušku na sobě," prohlásila.

Související

Více souvisejících

Japonsko Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 30 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán musí být zastaven, než bude pozdě. Izrael spustil po víkendovém útoku ofenzívu, zatím jen politickou

Izrael spustil po víkendovém íránském útoku také "politickou ofenzívu" proti islámské republice. Uvedl to v úterý izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy