Slovensko zpřísňuje zákaz vycházení, omezilo i pobyty v přírodě

Slovenská vláda dnes zpřísnila zákaz vycházení, který dříve zavedla ve snaze omezit šíření nového koronaviru. Stávající omezení volného pohybu se bude vztahovat i na pobyt v přírodě nebo na vykonávání individuálního sportu na veřejnosti. Novinářům to řekl ministr financí a zastupující ministr zdravotnictví Eduard Heger.

Epidemická situace v zemi se sice zlepšuje, podle úřadů ale vysoký počet hospitalizovaných v souvislosti s covidem-19 brání zemi uvolňovat karanténní omezení.

Pobyt v přírodě nebo individuální sport venku už nebude povolen večer po 20:00 a částečně v noci, kdy v zemi obecně platí zákaz vycházení. Na zmíněné aktivity se dosud vztahovala výjimka. Nově také nebude možné cestovat na rekreaci do zahraničí ani v době mezi 01:00 až 05:00, kdy země zákaz vycházení neuplatňuje.

Výrazně omezit volný pohyb lidí na Slovensku umožnilo vládě zavedení nouzového stavu, který v zemi platí od loňského října a který kabinet naposledy prodloužil do 28. dubna.

Zmíněné prodloužení stavu nouze už napadla u ústavního soudu opozice. Generální prokurátor pak navrhl ústavním soudcům, aby zrušili rozhodnutí vlády o zákazu vycházení.

"Věřím, že všechno děláme v souladu se zákonem. Jakékoliv uvolnění se zrušením nouzového stavu by mohlo způsobit enormní mobilitu. Enormní mobilita enormně zvyšuje nákazu obyvatel," řekl Heger.

Na Slovensku se snižuje počet nových potvrzených případů infekce a v nemocnicích v porovnání s dosavadním maximum ze začátku března ubylo pacientů s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Počet zmíněné skupiny hospitalizovaných ale neklesl pod hranici 3000 osob, což je podle protiepidemického systému hlavní podmínkou k uvolňování stávajících koronavirových omezení. Mezi ně patří také uzavření řady prodejen, provozů služeb nebo části škol.

Související

Více souvisejících

Slovensko Eduard Heger (ministr SR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

včera

Putin maskuje zvěrstva, reaguje Lotyšsko na jeho slova o "prasáctví"

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a snahu zamaskovat ruská "zvěrstva" na Ukrajině. Vladimir Putin kritizoval zacházení s ruskojazyčnými občany v Lotyšsku a naznačil, že země by mohla čelit negativním následkům.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy