„Speaker“ dolní sněmovny britského parlamentu Bercow promluvil o brexitu

Předseda dolní sněmovny parlamentu Spojeného království, také označovaný jako „speaker“ (mluvčí), před několika dny ve své funkci po deseti letech skončil. O svém rozhodnutí odstoupit z tohoto postu informoval na půdě dolní komory přibližně před dvěma měsíci. Nyní, jelikož už Bercow není předsedou dolní sněmovny, který má být ve své funkci především nestranný, může otevřeně promluvit o tom, co si myslí o brexitu. Pro britská média bývalý předseda dnes uvedl, že brexit nepovažuje za šťastný okamžik britských dějin.

Odchod Spojeného království z Evropské unie nepovažuje bývalý charismatický „speaker“ za šťastné rozhodnutí britských občanů, ba naopak. Brexit je podle jeho dnešních vyjádření pro britská média „největší poválečnou chybou britské zahraniční politiky.“

John Bercow byl během výkonu funkce předsedy dolní sněmovny britského parlamentu často obviňován z toho, že nadržuje poslancům, kteří hájí setrvání země v Evropské unii. Na dnešní tiskové události Foreign Press Association v Londýně Bercow nicméně uvedl, že věří, že byl ke členům parlamentu spravedlivý, ať už stáli na kterékoliv ze stran.

Z debaty s novináři dále vyplynulo, že si Bercow nemyslí, že by mohl mít brexit pozitivní vliv na postavení Spojeného království v globální aréně.

„Myslím si, že je brexit největší zahraničně-politickou chybou poválečného období, a to je můj upřímný názor.“

Dále Bercow „s naprostou jistotou“ dodal, že bude britský parlament ohledně brexitu debatovat ještě alespoň dalších pět let, pokud ne patnáct.

Související

Více souvisejících

Velká Británie EU (Evropská unie) John Bercow Brexit Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy