John Bercow

John Bercow

„Speaker“ dolní sněmovny britského parlamentu Bercow promluvil o brexitu

Předseda dolní sněmovny parlamentu Spojeného království, také označovaný jako „speaker“ (mluvčí), před několika dny ve své funkci po deseti letech skončil. O svém rozhodnutí odstoupit z tohoto postu informoval na půdě dolní komory přibližně před dvěma měsíci. Nyní, jelikož už Bercow není předsedou dolní sněmovny, který má být ve své funkci především nestranný, může otevřeně promluvit o tom, co si myslí o brexitu. Pro britská média bývalý předseda dnes uvedl, že brexit nepovažuje za šťastný okamžik britských dějin.
John Bercow

Bercow skončil, britští poslanci začali vybírat nového předsedu

Dolní komora britského parlamentu, Dolní sněmovna, začala dnes odpoledne vybírat svého nového předsedu. O funkci se utká sedm kandidátů, kteří na úvod volby vystoupili s krátkými projevy. Favoritem sázkových kanceláří je labourista Lindsay Hoyle. Ten dnes svým kolegům řekl, že je důležité, aby byly slyšet i hlasy řadových poslanců. "A já vám slibuji, že se o to zasadím," prohlásil tento dosavadní místopředseda sněmovny.
Ilustrační foto

Volby v Británii jsou zase o něco blíž, poslanci schválili zákon

Britští poslanci dnes ve druhém čtení schválili návrh zákona, který by umožnil uspořádání předčasných voleb 12. prosince. Místopředseda Dolní sněmovny následně umožnil debatu a hlasování o třech předložených dodatcích. Všechny se týkají návrhu na změnu data konání voleb z 12. na 9. prosince. Závěrečné hlasování o volebním zákonu se v Dolní sněmovně čeká ještě dnes kolem 21:00 SEČ. Pokud poslanci návrh schválí, poputuje ještě do Sněmovny lordů. Podle britských médií je ale už nyní prakticky jisté, že se v prosinci předčasné volby budou konat.
Brexit, ilustrační foto

Parlamentní lumpárna. Brexit je na cucky, hromují britská média

Po úterním hlasování britské Dolní sněmovně se odchod Británie z Evropské unie ocitl "v očistci", plány premiéra Borise Johnsona poslanci roztrhali "na cucky". Tak dnes popisují vývoj kolem brexitu britská média. Část tisku nakloněná opuštění evropského bloku poslance ostře kritizuje.
Boris Johnson, ilustrační fotografie

Boris Johnson kritizuje soudní verdikt o parlamentu. Budou předčasné volby?

Britský premiér Boris Johnson bude respektovat dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu, i když s ním silně nesouhlasí a nepovažuje ho za správné. Řekl to novinářům v New Yorku, kde se účastní Valného shromáždění OSN. Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že přestávka v zasedání parlamentu, kterou si Johnson na začátku září vynutil, byla nezákonná. Britský premiér na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Donaldem Trumpem neodpověděl na otázku ohledně svého odchodu z čela vlády. Předtím řekl, že Británie potřebuje parlamentní volby.
Brexit, ilustrační foto

Britská sněmovna řekla další ne. Neschválila nové kolo brexitových hlasování

Britská Dolní sněmovna nebude v pondělí znovu hlasovat o různých variantách postupu v otázce plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Pro návrh, který požadoval, aby poslanci opět převzali kontrolu nad programem sněmovny, se dnes vyslovilo 310 poslanců, proti se jich postavil stejný počet. Předseda sněmovny John Bercow remízu rozhodl v neprospěch návrhu.
Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie

Poslední šance? Britský parlament zahájil debatu o brexitové dohodě

V britském parlamentu se chýlí ke konci debata před klíčovým hlasováním o brexitové dohodě s Bruselem. Na poslance se v jejím závěru obrátí premiérka Theresa Mayová. Generální prokurátor Geoffrey Cox v úvodu diskuse jménem vlády upozornil, že schválení dohody o podmínkách odchodu země z Evropské unie je poslední šancí, jak zajistit odklad brexitu do 22. května.
John Bercow

Bercow donutil britské poslance k zajímavému kroku. O brexitu se bude hlasovat zítra

Britští poslanci budou v pátek, tedy v původním termínu odchodu své země z Evropské unie, znovu hlasovat o schválení dohody o rozluce s EU. Součástí vládního usnesení však nebude politická deklarace o vztazích obou stran po brexitu. Vláda se podle všeho k oddělení dvou částí brexitového balíčku uchýlila proto, aby hlasování nezablokoval šéf Dolní sněmovny John Bercow, který nechtěl umožnit opakované rozhodování o totožném návrhu.
Theresa Mayová

Mayová se nevzdává. Stále tlačí na poslance, aby schválili brexitovou dohodu

Britská premiérka Theresa Mayová dnes pokračuje v přesvědčování svých kolegů v parlamentu, aby schválili její brexitovou dohodu s Bruselem. Zatímco její mluvčí uvedl, že se Mayová schází se zástupci své Konzervativní strany i s představiteli severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), unionisté tvrdí, že dnes žádná jednání nechystají. Dolní sněmovna má debatu o brexitu na programu v pátek, podle médií však není jisté, zda a o čem budou poslanci vlastně hlasovat.
Brexit

Britští poslanci debatovali čtyři hodiny, projednali osm alternativních podob brexitu

Těsně před 20:00 SEČ podle zpravodajské společnosti BBC začala britským poslancům půl hodina pro hlasování o alternativních plánech odchodu Británie z Evropské unie. Zákonodárci předtím skoro čtyři hodiny projednávali osm variant, které předpokládají nejrůznější kroky od brexitu bez dohody, přes co nejbližší partnerství s EU až po zrušení brexitu, pokud by den před tím stále nebyla schválena "rozvodová" dohoda.
John Bercow

Středeční hlasování o brexitu bude jen dalším předkolem

Hledání většiny v britském parlamentu pro řešení problému brexitu má skončit až příští pondělí; středeční večerní hlasování je zamýšleno pouze jako první kolo výběru variant s reálnou šancí na úspěch. Vyplývá to z plánů zveřejněných labouristickým poslancem Hilary Bennem, který je jedním z lídrů snahy poslanců o "převzetí kontroly" nad brexitovým procesem. Po pondělním přelomovém hlasování bude ve středu odpoledne program dolní komory britského parlamentu v rukách řadových poslanců poprvé za více než 100 let.
John Bercow

Jak prolomit brexitový pat? Britský parlament vybere ze tří návrhů, jeden je netradiční

Tři pozměňovací návrhy k "neutrálnímu" usnesení vlády vybral předseda britské Dolní sněmovny John Bercow pro dnešní večerní hlasování o dalším postupu kolem brexitu. Všechny se snaží jistým způsobem převést kontrolu nad procesem britského odchodu z Evropské unie do rukou poslanců. Největší zlom by přineslo schválení dodatku, který požaduje už ve středu prostor pro sérii hlasování dolní komory o různých variantách vývoje.
Jeremy Hunt

"Vybouchne" brexitová dohoda i napotřetí? Ministr naznačil, co by následovalo

Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na schválení. V rozhovoru s televizí Sky News to dnes řekl náměstek ministra pro brexit Kwasi Kwarteng. Pakliže by dokument poslanci opět odmítli, je ve hře i možnost zrušení brexitu, řekl šéf britské diplomacie Jeremy Hunt. Podle nejmenovaného vládního zdroje reportérky televize Sky News Beth Rigbyové by se ale premiérka Theresa Mayová v takové situaci přiklonila k brexitu bez dohody.
John Bercow

Bercow nejedná neústavně. Je to jeho hvězdná chvíle, když nechce znovu o brexitu hlasovat, píše britský list

Precedens za precedens? Mluvčí sněmovny John Bercow v pondělí oznámil, že premiérka Theresa Mayová nemůže předložit parlamentu potřetí dohodu o brexitu , která již byla dříve odmítnuta. Řešení ale existuje. Své rozhodnutí nyní Bercow zakládá na oficiálním parlamentním řádu, který utvořil ústavní expert Thomas Erskine May, píše liberálně-levicový list The Guardian.

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Petr Pavel

Slovensko dnes vidí nově zvoleného prezidenta Pavla na titulních stránkách novin

Zvolení Petra Pavla novým českým prezidentem v rozhodujícím kole přímé volby zaznamenaly dnes slovenské deníky na svých titulních stránkách. Tisk obsáhle informuje nejen o výsledcích hlasovaní, které označil za přesvědčivé vítězství Pavla, ale také o samotné osobě příštího prezidenta Česka. Komentuje rovněž působení stávající hlavy státu Miloše Zemana či jeho předchůdce v úřadu Václava Klause.

před 46 minutami

Petr Pavel

Babišovi nezafungoval konfrontační styl, Pavla prověří krize, píše tisk

Styl šéfa ANO Andreje Babiše založený na konfrontaci v prezidentských volbách nezafungoval a Babiš dělal chyby. Zvoleného prezidenta Petra Pavla pak prověří první politická krize, se kterou se bude muset ve funkci hlavy státu potýkat. V komentářích v tisku to dnes uvádějí české deníky. Pavel, který nemá zkušenosti z politiky, je podle některých komentátorů velkou neznámou. Podle jiných pomůže sjednotit zahraniční politiku vlády a Hradu a otevře českému prezidentovi i českým podnikatelům znovu cestu na Západ.

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Nemá smysl jednat, vzkazují Rusové po dodávce tanků Ukrajině

Poté, co se Spojené státy a další západní země rozhodly dodat Ukrajině moderní tanky, nevidí Moskva smysl v jednání s Kyjevem nebo jeho západními "loutkovodiči". Dnes to v rozhovoru s agenturou RIA Novosti řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Nikdo na Západě podle něho nepřišel se seriózní iniciativou týkající se řešení ukrajinské krize.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Elektrická energie a jak s ní šetřit

Elektrická energie a jak s ní šetřit

Po snížení spotřeby elektrické energie ve své domácnosti asi touží každý z nás. Ale málokdo z nás už ví, jak na to. Kde konkrétně bychom mohli ušetřit, kdy se chováme neekonomicky aniž bychom si to uvědomovali a jak používat spotřebiče co nejefektivněji?

před 2 hodinami

Jens Stoltenberg

Stoltenberg vyzval Soul, aby poskytl vojenskou pomoc Ukrajině

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes vyzval Jižní Koreu, aby navýšila svou vojenskou pomoc Ukrajině, která se brání ruské invazi. Informovala o tom agentura Reuters. Stoltenberg je na návštěvě zemí východní Asie, dnes se z Jižní Koreje přesouvá do Japonska.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Vědci identifikovali vrak lodi potopené u pobřeží anglického Eastbournu

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel mluvil se Zelenským, začíná skládat svůj tým na Hrad, vyrazí do krajů

Zvolený prezident Petr Pavel se připravuje na převzetí úřadu, kterého se ujme 9. března složením slibu na společné schůzi poslanců a senátorů na Pražském hradě. Funkci chce vykonávat civilně. Začne sestavovat svůj tým, plánovat výjezdy po republice, harmonogram zahraničích cest či setkání s ústavními činiteli. Dnes Pavel telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který poděkoval za podporu Ukrajiny po napadení Ruskem a pozval Pavla na návštěvu. Pavla čekají v příštích dnech schůzky s předsedy vlády a obou parlamentních komor. Sejde se asi i s Milošem Zemanem, který dnes volby označil za referendum o Pavlovu protikandidátovi Andreji Babišovi (ANO).

včera

včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

včera

Petr Pavel

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to dnes večer v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.

včera

včera

Vladimír Kruliš (foto: Martin Mikeška)

Zeman naznačil, že Kruliš zamíří do České národní banky jako kancléř

Prezident Miloš Zeman by přál České národní bance (ČNB) schopného kancléře a schopnějšího, než je ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, nedokáže získat. Zeman to dnes řekl v Bělehradě novinářům na dotaz, jaké bude další Krulišovo působení po odchodu z Pražského hradu. Podle informací ČTK si ho za šéfa své kanceláře vybral guvernér ČNB Aleš Michl. Kruliš své další působení komentovat nechtěl.

Aktualizováno včera

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel se možná v pondělí sejde se Zemanem

Vítěz volby hlavy státu Petr Pavel zatím nehovořil s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Pavel předpokládá, že se tak stane možná už v pondělí. V České televizi Pavel uvedl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které Zeman odmítl jmenovat

včera

Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě. Staly se referendem o Babišovi, řekl

Prezident Miloš Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě, staly se ale referendem o Andreji Babišovi (ANO). Připomněl také své dřívější vyjádření, že se Babiš měl více než svému mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi. Zeman to řekl českým novinářům v Bělehradě, kam dnes přijel na státní návštěvu Srbska. Řekl, že s Babišem, který prohrál souboj o funkci prezidenta, zatím nemluvil.

Zdroj: ČTK

Další zprávy