Jak prolomit brexitový pat? Britský parlament vybere ze tří návrhů, jeden je netradiční

Tři pozměňovací návrhy k "neutrálnímu" usnesení vlády vybral předseda britské Dolní sněmovny John Bercow pro dnešní večerní hlasování o dalším postupu kolem brexitu. Všechny se snaží jistým způsobem převést kontrolu nad procesem britského odchodu z Evropské unie do rukou poslanců. Největší zlom by přineslo schválení dodatku, který požaduje už ve středu prostor pro sérii hlasování dolní komory o různých variantách vývoje.

Opatření předložil ve spolupráci s řadou kolegů včetně poslanců Labouristické strany konzervativec Oliver Letwin. Jde v zásadě o kopii předchozích snah poslanců vynutit si možnost předkládat své návrhy vyústění brexitu, přičemž 14. března byl podobný dodatek k vládnímu usnesení poražen rozdílem pouhých dvou hlasů.

Very good news. PM statement does what is needed to prevent no deal exit on 29 March and enables MPs to forge cross-party consensus on new way forward if PM's deal does not succeed on 12 March. No need now for Cooper-Letwin Bill.

— Oliver Letwin (@oletwinofficial) 26. února 2019

Letwinův návrh by narušil tradiční fungování dolní komory britského parlamentu a dal by řadovým poslancům ve středu odpoledne prostor předkládat vlastní brexitové plány. Po velmi těsném neúspěchu minulé verze tohoto opatření dnes komentátoři snaze poslanců "převzít nad brexitem kontrolu" připisují značnou šanci na schválení.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes před poslanci uvedla, že vláda inciativu Letwina a dalších nepodpoří, a vyjádřila pochybnosti, zda tento postup může vést k nalezení východiska ze současné krize. De facto zástupce ministerské předsedkyně David Lidington nicméně později řekl, že pokud návrh ve sněmovně získá většinu, vláda ve středu "sondovací" hlasování poslanců umožní. Zároveň však není jasné, zda by výsledek tohoto procesu kabinet přijal jako vládní politiku.

I další dva poslanecké návrhy vybrané Bercowem pro večerní hlasovací blok byly předloženy ve snaze umožnit parlamentu více formovat podobu brexitu. Dodatek šéfa labouristů Jeremyho Corbyna žádal vládu, aby tento týden vyhradila na plénu sněmovny dostatek času "pro nalezení většiny pro jiný přístup". Labouristé ale na začátku hlasovacího bloku nakonec Corbynův návrh stáhli.

Jako poslední přijde na řadu opatření z dílny labouristky Margaret Beckettové. To kabinetu ukládá, aby během posledního týdne před britským odchodem z unie nechal poslance hlasovat o tom, zda si přejí jeho další odklad, nebo brexit bez dohody.

V Británii zatím stále platí zákon, že země opouští evropský blok o půlnoci SEČ z pátku na sobotu 30. března. Ve středu by se ale mělo hlasovat o úpravě tohoto termínu v britském právu na základě rozhodnutí ze summitu Evropské rady. Jako skutečný brexitový deadline je tak nyní označován 12. duben.

Související

Více souvisejících

Brexit John Bercow Velká Británie Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy