Zádrhel na cestě do Sněmovny lordů. "Mr. Order" Bercow čelí obvinění ze šikany

Bývalý předseda Dolní sněmovny britského parlamentu John Bercow, jemuž se pro jeho známé hromování při řízení schůze v médiích přezdívá Mr. Order (Pan Pořádek), čelí novým obviněním, že v minulosti šikanoval a ponižoval svoje podřízené. Bercow, který odstoupil z funkce na konci loňského října, to popírá.

Podle britského listu The Times by však mohla být aféra pro bývalého předsedu zásadní překážkou při snaze o zisk doživotního mandátu ve Sněmovně lordů.

Stížnost na Bercowa podal lord Robert Lisvane, který byl mezi lety 2011 až 2014 nejvyšším nevoleným funkcionářem Dolní sněmovny. Přesný obsah jeho stížnosti není známý, podle listu The Times jsou v ní však popisovány incidenty, při nichž Bercow šikanoval a sprostě slovně napadal zaměstnance parlamentu.

"Za pět let, co jsme spolu pracovali, měl lord Lisvane dostatek příležitostí obvinit mě ze šikanování. Nikdy to však neučinil," uvedl dnes v prohlášení Bercow. "Načasování tohoto kroku je zvláštní," pokračoval bývalý předseda.

Bercow se po svém odstoupení stal po 230 letech britského parlamentarismu prvním předsedou Dolní sněmovny, který nebyl hned po své rezignaci automaticky jmenován doživotním členem nevolené horní komory parlamentu. Podle řady pozorovatelů nebyl do Sněmovny lordů nominován premiérem Borisem Johnsonem z toho důvodu, že při loňském projednávání brexitové dohody z dílny vládních konzervativců o ní dvakrát odmítl nechat hlasovat z procedurálních důvodů. Někteří ho následně obviňovali ze zaujatosti.

Bercowa do Sněmovny lordů nakonec poměrně netradičně navrhl šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn. Johnsonův mluvčí však před několika dny naznačil, že by se konzervativci mohli pokusit jeho nominaci narušit s odvoláním na "dlouhotrvající zvyklost", že lídři do horní komory navrhují pouze členy svých vlastních stran. Bercow byl přitom před nástupem do předsednického křesla poslancem za Konzervativní stranu.

Že by mohla být nová obvinění překážkou pro Bercowův vstup do Sněmovny lordů již naznačila ministryně pro obchod, energie a průmysl Andrea Leadsomová, která vyzvala, aby byla stížnosti věnovaná patřičná pozornost. O incidentu byl také informován příslušný výbor Sněmovny lordů, který rozhoduje, zda by minulé jednání kandidátů nemohlo poškodit pověst komory.

Bercow již v minulosti čelil několika stížnostem bývalých zaměstnanců, ke kterým se údajně v práci choval nevhodně a šikanoval je. Bývalý předseda vždy všechna obvinění odmítal jako nepodložená. Lord Lisvane je zatím nejvýše postaveným představitelem, který Bercowovo chování oficiálně napadl.

Související

John Bercow

„Speaker“ dolní sněmovny britského parlamentu Bercow promluvil o brexitu

Předseda dolní sněmovny parlamentu Spojeného království, také označovaný jako „speaker“ (mluvčí), před několika dny ve své funkci po deseti letech skončil. O svém rozhodnutí odstoupit z tohoto postu informoval na půdě dolní komory přibližně před dvěma měsíci. Nyní, jelikož už Bercow není předsedou dolní sněmovny, který má být ve své funkci především nestranný, může otevřeně promluvit o tom, co si myslí o brexitu. Pro britská média bývalý předseda dnes uvedl, že brexit nepovažuje za šťastný okamžik britských dějin.

Více souvisejících

John Bercow Parlament Velké Británie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini

Německá automobilka BMW jedná s britskou vládou o financování ve výši 75 milionů liber (dvě miliardy Kč), jež by zaručilo výrobu elektrických vozů Mini v závodě v Oxfordu. Informovala o tom dnes televize Sky News. Obě zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy