Mayová se nevzdává. Stále tlačí na poslance, aby schválili brexitovou dohodu

Britská premiérka Theresa Mayová dnes pokračuje v přesvědčování svých kolegů v parlamentu, aby schválili její brexitovou dohodu s Bruselem. Zatímco její mluvčí uvedl, že se Mayová schází se zástupci své Konzervativní strany i s představiteli severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), unionisté tvrdí, že dnes žádná jednání nechystají. Dolní sněmovna má debatu o brexitu na programu v pátek, podle médií však není jisté, zda a o čem budou poslanci vlastně hlasovat.

Podle svého mluvčího se Mayová stále domnívá, že její dohoda je tou nejlepší možnou. Menšinová konzervativní vláda se v dolní komoře parlamentu opírá právě o podporu poslanců DUP. Šéfka severoirských unionistů Arlene Fosterová dnes ale zopakovala, že budou hlasovat proti dohodě navrhované premiérkou.

Poslanci DUP podle ní rovněž nikdy neměli v úmyslu zdržet se hlasování, a tak vládě vyjít alespoň částečně vstříc. Mluvčí strany dnes navíc uvedl, že premiérkou avizovaná jednání o možné podpoře dohody vůbec neprobíhají ani nejsou v plánu.

Vláda udělá vše pro to, aby se o dohodě mohlo hlasovat ještě tento pátek, řekla dnes podle médií Andrea Leadsomová, která organizuje v Dolní sněmovně vládní agendu. Podle ní je však zásadní, aby bylo hlasování v souladu s podmínkou předsedy sněmovny Johna Bercowa. Ten s odvoláním na pravidlo ze 17. století prohlásil, že nepřipustí k opakovanému hlasování smlouvu, pokud nedozná podstatných změn.

Reportér televize ITV dnes v této souvislosti na twitteru uvedl, že Bercow generálnímu prokurátorovi Geoffreyi Coxovi sdělil, že existuje způsob, jakým předložit smlouvu k hlasování v pátek. Cox nyní údajně tuto cestu řeší se zástupci kabinetu.

NEW I’m told the Speaker has indicated to the Attorney General that there is a way to bring back the Meaningful Vote tomorrow and Geoffrey Cox is relaying that to Number 10.The numbers, of course, are a different matter.

— Carl Dinnen (@carldinnen) 28. března 2019

Britská média na základě informací svých vládních zdrojů spekulují o tom, že premiérka v pátek nechá poslance hlasovat pouze o výstupní dohodě a nikoli o související politické deklaraci.

Účelem hlasování má být podle nepotvrzených informací naplnit podmínku Bruselu, podle něhož musí Londýn do 29. března schválit dohodu, aby se odchod z EU posunul na 22. května. Toto datum má Británii umožnit přijmout zákony související s vystoupením z unie, na něž kvůli nejasnému dalšímu vývoji zatím nedošlo.

Někteří poslanci z různých politických stran však okamžitě tuto variantu odmítli s tím, že oddělovat smlouvu od deklarace není možné.

Vládní návrh rozvodového ujednání se zbytkem Evropské unie, který britští poslanci již dvakrát výraznou většinou odmítli, stále nemá jistou podporu většiny zákonodárců, hlasovat proti němu se podle stínového ministra pro brexit Keira Starmera chystají i labouristé. Mayová přislíbila, že po případném schválení dohody by opustila post ministerské předsedkyně.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Velká Británie Brexit Arlene Foster (DUP) John Bercow

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 20 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy